21. júla 2020

Hviezda Elona Muska stúpa. V rebríčku miliardárov podľa Forbesu sa posunul pred takých legendárnych boháčov ako je Warren Buffett a Steve Ballmer. Na začiatku tohto týždňa (20. júla) Muskov majetok presiahol 74 miliárd amerických dolárov, čo z neho spravilo piateho najmajetnejšieho človeka planéty. 

Muskov posun v rebríčku spôsobilo to, že od marca sa darí akciám spoločnosti na výrobu elektrických áut Tesla, kde 49-ročný miliardár pôsobí vo funkcii CEO. Okrem toho šéfuje aj vesmírnej spoločnosti SpaceX. 

Jeff Bezos prišiel za pár dní o 8 miliárd dolárov.
Prečo to nie je žiadny problém?

Muskova reakcia pre americký Forbes? „Vôbec ma to nezaujíma. Čísla stúpajú a klesajú, dôležité je len to, aby sme robili skvelé produkty, ktoré budú ľudia milovať.“ 

Akcie Tesly stúpli v pondelok 20. júla o ďalších 9,5 % a predávali sa po 1643 USD. Za tri týždne od konca júna tak stúpli na hodnote o celých 60 %, v roku 2020 nárast ich hodnoty zatiaľ predstavoval takmer 300 %.   

Reklama

Tesla je aktuálne najhodnotnejšou automobilkou na svete, so sumou 304,5 miliardy je cennejšou značkou ako Ford, Ferrari, General Motors a BMW dohromady. 

Musk bol ešte v polovici marca tohto roku v rebríčku miliardárov na 31. mieste, jeho majetok sa vtedy odhadoval na necelých 25 miliárd USD. Odvtedy však svoje bohatstvo takmer strojnásobil na súčasných 74,2 miliardy. Šéf Tesly vlastní 21 % akcií firmy, no viac ako polovicu z nich využíva ako záruku za úvery. Forbes znížil sumu jeho majetku o hodnotu týchto úverov. Musk akcie Tesly do predaja neponúkol od roku 2010.

Tesla tlačí automobilový trh k zásadnému zlomu.
Na ktorej strane budete stáť vy?

Musk sa prvý raz objavil v zozname 400 najbohatších Američanov v roku 2012 – na 190. mieste a s majetkom v hodnote 2,4 miliardy. Začiatkom tohto roka bol 37. najbohatším človekom sveta. Medzi úplne najbohatších ho vystrelil raketový rast Tesly.

Ten zamotáva hlavu niektorým investorom, ktorí poukazujú na to, že Tesla je oveľa menšou automobilkou než jej konkurenti, a zisky začala vykazovať len nedávno. Na porovnanie – Tesla vyrobila v prvom štvrťroku 2020 103-tisíc vozidiel, Toyota v rovnakom čase 2,4 milióna. V roku 2019 americkí výrobcovia General Motors a Ford vygenerovali desaťnásobne vyššie tržby ako Tesla.    

Koncom minulého mesiaca analytik z Morgan Stanley varoval, že akcie Tesly, ktoré sa vtedy predávali za približne 1000 dolárov, sú „značne nadhodnotené a zrelé na prepad.“ 

Analytik Jim Cramer zase na otázku, či je nárast hodnoty akcií Tesly spôsobený pandémiou a môžeme tento fenomén označiť ako „COVID akcie“ odpovedal: „Ja už ani neviem, či sú to vlastne akcie. Je to niečo úplne nové, ako neznámy druh objavený v divokej prírode.“ Vo svojom tweete ešte dodal: „Turbulencie u akcií Microsoftu, Tesly a Amazonu sú totálne šialené, nič podobné som ešte v živote nevidel.“   

Začiatkom júla pritom Musk oznámil, že Tesla bude koncom roka 2020 vyrábať plne autonómne vozidlá. Jeho tvrdenie však vyvolalo pochybnosti u odborníkov na automobilový priemysel, ktorí sú zvyknutí na prehnane sebavedomé tvrdenia Muska o schopnostiach jeho vozidiel.

Autorom článku je redaktor amerického Forbesu Tommy Beer.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?