17. júla 2020

Nie sú to len akcie spoločnosti Amazon, ktoré miliardárovi Jeffovi Bezosovi pomohli zveľadiť jeho bohatstvo. Od marca tohto roku spôsobili výrazné posuny v zozname desiatky najbohatších ľudí sveta aj významné zmeny v cene akcií spoločností ako Tesla, Reliance či Microsoft.


Jedinou istotou na takýchto trhoch je totiž fakt, že miliardy sa dajú získať aj stratiť v priebehu niekoľkých hodín.


Od minulého piatka popoludní po tom, ako sa zavrelo obchodovanie na akciových trhoch, a jednou hodinou popoludní tento týždeň v utorok 14. 7., sa hodnota čistého majetku Jeffa Bezosa znížila o neuveriteľných osem miliárd amerických dolárov. Je to obrovská suma — vyjadrené inak, je to hodnota futbalových tímov New England Patriots (4,1 miliardy dolárov) a New York Giants (3,9 miliardy) dohromady.

No pre Bezosa, ktorého majetok má hodnotu okolo 181 miliárd dolárov, to bolo len pár rutinných dní v práci a predstavovalo to „len“ 4,4-percentný pokles jeho majetku.

Miliardári sa pustili do boja s koronavírusom.
Niekto prispieva na liečbu, iní tvoria nové technológie

Reklama

Od 18. marca 2020, dátumu, ku ktorému magazín Forbes kalkuloval čisté hodnoty majetku pre svoj pravidelný rebríček svetových miliardárov, a pár dní po tom, ako prezident USA vyhlásil stav pohotovosti v súvislosti so šírením pandémie nového koronavírusu, cena akcií Amazonu vzrástla o takmer 69 percent. Ľudia zostali doma a nákupy si počas pandémie začali vybavovať online. Mnohí cez Amazon.

Trhová kapitalizácia firmy dosiahla rekordných 1,5 bilióna dolárov a Bezosov majetok vzrástol o 68 miliárd dolárov. Aj napriek miernemu poklesu za spomínané dva dni sa investori ničoho neobávajú.

Bezos však nie je jediný miliardár, ktorý počas pandémie výrazne zbohatol. Napríklad CEO spoločností Tesla a SpaceX Elon Musk sa posunul v rebríčku z 31. miesta v polovici marca na deviatu priečku (k 14. júlu). Jeho majetok sa počas ostatných pár mesiacov takmer strojnásobil z 24,6 na 69 miliárd dolárov, najmä vďaka výraznému rastu akcií Tesly.

Únos skryl pred svetom kráľov diskontu.
Kto sú tajomní nemeckí miliardári stojaci za Lidlom a Aldi?

Je to zároveň prvýkrát, čo sa Musk dostal do top desiatky najbohatších ľudí sveta. „Naozaj ma to nezaujíma,“ povedal Musk americkému vydaniu magazínu Forbes začiatkom júla, keď sa ho pýtali na jeho rastúci majetok. „Tieto čísla rastú a klesajú, ale v skutočnosti záleží len na tom, aby sme vyrábali produkty, ktoré sa budú páčiť ľuďom.“

Top 10 najbohatších ľudí sveta a hodnota ich majetku k 18. marcu 2020

Údaje sú v mld. USD. Graf: forbes.com

Ďalší miliardár, ktorého majetok tiež výrazne narástol, je Mukesh Ambani, biznis magnát z Indie, ktorý šéfuje spoločnosti Reliance Industries. Jej telekomunikačná firma Reliance Jio v roku 2020 pritiahla miliardové investície vrátane 5,7 miliardy dolárov od spoločnosti Facebook a 1,2 miliardy od fondu Mubadala zo Spojených arabských emirátov.

A 15. júla spoločnosť Google potvrdila, že do Jio investuje 4,5 miliardy dolárov. To pomohlo akciám Reliance rásť na cene. Ambani je tak aktuálne siedmym najbohatším človekom sveta s majetkom v hodnote 71,4 miliardy dolárov, čo je takmer dvojnásobok jeho hodnoty v polovici marca. Ambani bol naposledy v top desiatke v roku 2011 s majetkom v hodnote 27 miliárd dolárov.

Top 10 najbohatších ľudí sveta a hodnota ich majetku k 14. júlu 2020

Údaje sú v mld. USD. Graf: forbes.com

Nováčikom v top desiatke je aj bývalý CEO Microsoftu Steve Ballmer. Akcie Microsoftu od polky marca narástli na cene o 47 percent a Ballmerovi tak pomohli dostať sa na šiestu priečku v rebríčku najbohatších ľudí sveta s majetkom v hodnote 72,1 miliardy dolárov.

A samozrejme, tak, ako niektorí ľudia bohatnú a v rebríčku sa posúvajú vyššie, iní musia zákonite klesať. Tiež platí, že niektorí rastú výrazne a iní výrazne klesajú. Napríklad majetok Bernarda Arnaulta mal ešte koncom januára hodnotu 108 miliárd dolárov. V polke marca to už bolo „len“ 76 miliárd, pretože ľudia začali mať obavy v súvislosti s pandémiou a neboli ochotní príliš míňať na luxusný tovar. Teraz je však späť v hre s majetkom v hodnote 111,1 miliardy – trojka v rebríčku svetových miliardárov.

Napriek poklesu hodnoty majetku investora Warrena Buffetta o „len“ 3,5 miliardy dolárov je jeden z najúspešnejších investorov v histórii aktuálne v rebríčku o štyri priečky nižšie (na ôsmom mieste). Je to Buffettovo najnižšie umiestnenie v rebríčku za ostatných 20 rokov.

Waltonovci, rodina, ktorá vlastní maloobchodný reťazec Walmart, mali v strede marca svojich troch členov – Jima Walton, Alice Waltonovú a Roba Waltona – zhodne na 10. priečke nášho rebríčka. Aj keď ich majetok bol tento týždeň v utorok o tri miliardy dolárov vyšší ako v marci, tento nárast nebol dostatočný na to, aby sa v prvej desiatke udržali, pretože ľudia ako Musk, Ambani a Ballmer ich výrazne predbehli.

Jedinou istotou na takýchto trhoch je totiž fakt, že miliardy sa dajú získať aj stratiť v priebehu niekoľkých hodín.

Autorka článku Angel Au-Yeung pre Forbes US píše o svetových miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?