2. apríla 2019

I ženy môžu byť gamerky. Svoje by o tom vedela povedať i Nora Butvinová, ktorá pracuje ako story writerka pre slovenskú spoločnosť Pixel Federation a vo voľnom čase si rada zahrá rôzne hry. 

Medzi jej najobľúbenejšie patria RPG tituly (hry na hrdinov), ako Witcher, séria Edler Scrolls, Fallout alebo Mass Effect. Presne tieto hry majú podľa nej pekný príbeh, čo ju inšpirovalo k tomu, aby sama začala pracovať na ďalších.

Do IT sa dostala bez technického vzdelania

Nora Butvinová, ktorá pracuje ako story writerka v spoločnosti Pixel Federation.
Ako sa pripraviť na kariéru story writera? Podľa Nory treba veľa čítať a písať. Foto: archív N. Butvinovej

Nora sa do IT sféry dostala pomerne netradičným spôsobom. Skrátka, vyskúšala, či bude mať šťastie. Nebolo to vďaka vysokoškolskému štúdiu, ako by mnohí očakávali. Magisterský titul si totiž odniesla z Ekonomickej univerzity v Bratislave a ako čerstvá absolventka sa zamestnala v spoločnosti Accenture. V tej pracovala dva roky ako Purchase Operations Clerk a vytvárala objednávky pre nemeckého klienta.

Nebolo to však to, čomu by sa chcela v kariére venovať ďalej. „Táto práca ma nebavila. Keď som sa rozhodla nájsť si niečo nové, tak som narazila na internete na inzerát od Pixel Federation,“ spomína si Nora na rok 2014. Vtedy ľudia zo spoločnosti, ktorá sa venuje vývoju hier, hľadali nového zamestnanca na voľné miesto community manažéra.

Ženy verzus IT: Softvérová inžinierka vyvracia 7 mýtov,
ktoré sa týkajú tejto kariérnej sféry

Sama Nora priznáva, že už dlhší čas vo voľnom čase rada hrá rôzne hry, a tak ju práca v hernom priemysle prirodzene lákala. Neváhala a prihlásila sa. Keďže sa v tom čase snažila o zmenu v kariérnej oblasti, tak sa musela dobre pripraviť. Začala tým, že si zistila, čomu sa firma konkrétne venuje, aké hry už vydala a tie najúspešnejšie si i zahrala.

Keďže sa uchádzala o miesto community manažéra, tak veľmi dobre vedela, že pri komunikácii s hráčmi je potrebné ovládať cudzie jazyky. „V mojom prípade išlo o angličtinu a nemčinu,“ vraví otvorene pre Forbes.sk. Zopakovala si teda zdvorilostné formulky a písanie emailov. Na tomto poste išlo totiž výhradne o písomnú komunikáciu. Vďaka príprave a odhodlaniu vytúženú prácu získala.

Komunikáciu s hráčmi vymenila za príbehy

Ako community manažérka pracovala Nora viac ako rok a to na troch projektoch. Tým najväčším bola hra Diggy’s Adventure. Pri tej mala na starosti hráčsku podporu, takže odpovedala ľuďom na správy a radila im v prípade, že mali počas hrania problém s riešením hádaniek. V rámci spoločnosti sa však občas koná interné výberové konanie na niektoré pozície.

Googlerka zo Silicon Valley: Ak bude v tech sfére viac žien,
prestanú na nás hľadieť ako na anomáliu

Noru tentokrát zaujal post game dizajnéra. „V rámci zadania, ktoré bolo treba vypracovať, bola úloha na písanie textu do hry,“ opisuje pre Forbes.sk. A vtedy si uvedomila, že presne tomuto by sa chcela plnohodnotne venovať. Ľudia zo spoločnosti ju vybrali, a tak už len čakala, kedy sa vo firme uvoľní vhodná pozícia. Tá prišla s hrou Seaport.

Aktuálne teda pracuje ako story writerka a píše všetky texty, ktoré sa v tejto hre nachádzajú. Nora tiež vyberá ďalšie postavy, ktoré sa tam objavia, a plánuje špeciálne eventy. V oboch prípadoch ide o veci, ktoré pochádzajú z reálneho sveta a histórie. „Vyberám hlavne postavy námorníkov, objaviteľov, staviteľov lodí a rôzne námorné udalosti,“ prezrádza bližšie.

Pri písaní študuje i historické fakty

Na hre Seaport pracuje spolu 20 zamestnancov a jeden stážista. Ten pomáha Nore s písaním textov. Celý tím tvoria game dizajnéri, programátori, grafici a producenti. „V rámci skupiny patrím medzi game dizajnérov, spolu je nás päť. Pomáhajú nám aj ľudia z iných oddelení, ako testeri, community manažéri alebo zamestnanci z oblasti marketingu a sociálnych médií,“ upresňuje.

Nora momentálne plánuje ďalší event pre Seaport, ktorý sa bude venovať starovekému Egyptu. Táto hra má pokryť celú históriu používania lodí. Tiež je podľa nej dôležité vybrať takú tému, ktorá je hráčom známa a je pre nich aj zaujímavá. Napríklad takí piráti alebo Titanic.

Eventy slovenská spoločnosť plánuje rok dopredu. O vybranej téme si teda ako story writerka musí Nora zistiť čo najviac. Poznačí si udalosti a fakty, ktoré vie použiť priamo v kontraktoch v hre. „Z toho vypracujem osnovu príbehu, na ktorý viažem jednotlivé kontrakty,“ hovorí.

Svoju prácu si pochvaľuje. I ostatným dievčatám a ženám odporúča, aby si vybudovali kariéru v IT sfére, ak o to majú záujem. Podľa nej sa netreba báť ani v prípade, že nemajú vyštudované technické zameranie. Ona sama je príkladom, že nadšenie pre oblasť IT je absolútnym základom. „Podľa konkrétnej pozície môže byť dobré si niečo naštudovať, buď prostredníctvom samoštúdia, alebo na kurze,“ dodáva s úsmevom. V IT je podľa Nory budúcnosť.

Hlavné foto: Unsplash/Nikita Kachanovsky/archív N. Butvinovej

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk