8. októbra 2017

Mám čarovnú pilulku na predaj. Pomôže vám zarobiť viac peňazí, byť šťastnejší, schudnúť a vylepšiť si vzťahy. Je to revolučný nový farmaceutický výrobok s názvom Už-nikdy-viac-neskoro. Len jedna denná dávka vám umožní objaviť sa včas, čo výrazne zlepší váš život a životy ľudí okolo vás.

Žarty bokom, meškanie a neskoré príchody sú neprijateľné. Hoci to znie tvrdo, je to pravda a malo by sa to hovoriť častejšie. Je jedno, či idete na večierok, máte konferenčný hovor alebo stretnutie na káve – vaša presnosť o vás hovorí veľa.

Nestrácajte čas „time manažmentom“,
radšej sa naučte manažovať vlastné sily

Neskoré príchody ma trápia toľko, že len pomyslenie na ne a je mi nevoľno. Ak meškám ja, čo sa tiež občas stane, pre mňa to automaticky znamená nervozitu a spotený chrbát. Čím neskôr, tým viac zo mňa tečie. Ak je to viac ako 15 minút, vyzerám akoby som si bol zaplávať.

Myslím si ale, že som členom maličkej menšiny. Zdá sa, že väčšina ľudí považuje deadline alebo termín stretnutia len za akési približné usmernenie. Za moje správanie ma ľudia označili za nerozumného a úzkostlivého. Vo svete, kde všetci meškajú, nie je téma presnosti práve najpopulárnejšia a s tým som vyrovnaný.

Reklama

9 bodov (možno) o vás

Existuje však dôvod, prečo sme si vlastne stanovili časy a termíny stretnutí. Umožňuje to koordináciu úsilia, minimalizuje plytvanie času a úsilia a pomáha stanoviť očakávania. Popremýšľajte o tom, koľko by sa asi tak toho stihlo urobiť, keby boli všetci „v pohodičke“ a „plávali s prúdom?“ Bolo by to definícia neefektívnosti.

7 podvedomých chýb, ktoré nám bránia sa správne rozhodnúť

Pravdepodobne nie je také ťažké si to predstaviť, vzhľadom na to, že len minulý týždeň som mal 13 (áno, počítal som to) rôznych domotaných schôdzok a prešvihnutých termínov zo strany okolia. Vyzerá to ako zúrivá epidémia, zdanlivo vyhladená frázami „prepáč, moja vina“, „sorry, chlape“ a „veď viete, ako to chodí“. Požadovaná reakcia je „veď fajn, to je ok,“ ale realita je, že to nie je v poriadku. Tu je naopak pekne spísané, čo všetko to je.

  • Neúctivé: Prísť včas je o rešpekte. Znamená to, že si druhú osobu ceníte a vážite. Ak nerešpektujete účastníkov stretnutia, prečo sa s nimi vlastne stretávate?
  • Bezohľadné: Neúmyselné meškanie preukazuje celkový nedostatok pozornosti pre životy druhých. Je vám to jedno.
  • Big-timing: Úmyselné oneskorenie je o moci. Ukazuje druhej osobe alebo ľuďom, že ste „veľká ryba“ a máte vo vzťahu navrch. Tiež to znamená, že ste idiot.
  • Neuveriteľné: Nie, nie v tom dobrom zmysle. Keď prešvihnete schôdzky alebo termíny, vaša reputácia naberie trajektóriu táraja. Ak sa na vás nedá spoľahnúť s časom, akú máte asi tak dôveryhodnosť v rámci oveľa náročnejších úloh?
  • Nerentabilné: Vezmime do úvahy scenár, v ktorom má 5 ľudí schôdzku o druhej poobede. Váš neskorý príchod po desiatich minútach zabil 40 minút času ostatných ľudí. Povedzme, že organizácia si účtuje 200 USD/hodinu. Zaplatíte 133 dolárov? Niekto ich bude musieť zaplatiť.
  • Dezorganizované: Ak neviete dodržať kalendár, aké časti vášho života ešte visia nad priepasťou? Meškanie signalizuje, že sa do nej rútite, a preto sa s vami asi ani nebudem veľmi chcieť stretávať.
  • Nadmerná zaneprázdnenosť: Všetci si radi zamieňajú zaneprázdnenosť s dôležitosťou, ale naozaj úspešní ľudia vedia, že to je blbosť. Šialene hektický rozvrh značí, že neviete hovoriť nie alebo si neviete stanoviť priority. Nič z toho mi nie je milé.
  • Nezodpovedné: Niektorí ľudia sa proste na to len vykašlú, čo značí, že sa svojvoľne rozhodli na poslednú chvíľu nespraviť to, čo mali. To vážne? Veď to je smiešne.
  • Megalomanské: Kým niektoré deti z toho vyrastú vo veku tak osem rokov, iní doteraz žijú v tom, že sú stredom vesmíru. Nie je to veľmi príťažlivé. Poznámka: hovorí sa tomu syndróm Donalda Trumpa. Chcete, aby vás porovnávali s Trumpom?

Ako som povedal, aj ja občas meškám. Niekedy sa objaví mimoriadna situácia. Keď sa to stane, pokúsim sa vždy podrobne vysvetliť, prečo som prišiel neskoro, veľmi sa ospravedlňujem, uistím sa, že druhá osoba vie, že ju beriem veľmi vážne a uisťujem ju, že sa to už nestane.

Dávať pozor na presnosť nie je o tom byť v strese. Je to presne opačne. Uvoľňuje to v mojom živote miesto pre ohľaduplných milých ľudí, ktorých chcem stretávať. Či už sú to priatelia alebo kolegovia. Predstavujete si, aký by bol váš život skvelý, keby každý spravil to, čo má spraviť a ešte k tomu načas? Začnite od seba, napríklad týmto mottom: „Prísť o 5 minút skôr, je načas, načas je už neskoro a neskoro je neprijateľné.“

Autor Brent Beshore píše pre Forbes.com o investovaní.  

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?