19. septembra 2017

Základný predpoklad „time manažmentu“ znie dobre – správne si zorganizovať rozvrh, aby sme efektívne dosiahli vytýčené ciele, profesionálne aj osobné. Plný kalendár, nekonečný zoznam povinností a poznámok však môžu byť bezvýznamné, ak sme príliš unavení, aby sme na úlohách naozaj pracovali.

Preto si radšej správne rozložte vlastné sily. Zvážte týchto šesť spôsobov, ako získať viac energie. Niektoré vám možno zaberú viac času, ale energia, ktorú nimi získate, vám pomôže dlhodobo udržateľným spôsobom zvládnuť veľa vecí.

1. Doprajte si dostatok spánku.

Vedecké štúdie o spánku sú dosť presvedčivé. Nedostatok spánku prispieva k priberaniu, manželským nesúladom a slabému výkonu. Spánok má zásadný vplyv na množstvo energie. Je len málo ľudí, ktorí si vedia vystačiť so štyrmi či piatimi hodinami spánku. Pravdepodobne k nim nepatríte. Ak bývate často chorí alebo podráždení a spíte menej ako sedem hodín denne, doprajte si viac hodín odpočinku.

2. Pravidelne cvičte.

Po spánku je cvičenie najlepšia vec na načerpanie obrovského množstva energie. Ak patríte k začiatočníkom, skúste kratšie série, aby ste zistili, ktorý pohyb je pre vás najlepší. Pohrajte sa so správnym načasovaním.

Mnohým vyhovuje ranné cvičenie. Pre iných je vhodnejšie poobedné, ktoré efektívne nakopne do druhej polovice dňa. Nezabúdajte piť dostatok vody a zdravo sa stravovať. Vždy, keď mám pocit, že ma sily opúšťajú, vypijem pohár vody. Je skvelé, ako často to funguje!

Reklama

3. Vypínajte si telefón.

Smartfóny v našich vreckách sú čarovné zariadenia. Keď sa používajú s rozumom, môžu nás spájať a pomáhať nám. Ich nerozvážne využívanie z nás však vycucia energiu. Najhoršie je večerné a víkendové kontrolovanie pracovného emailu. Neustále nás drží v pracovnom vypätí a pritom reálna produktivita môže byť veľmi nízka.

Ak chcete využiť večere a víkendy na dobehnutie zameškanej práce, robte to vedome a s rozvahou. Ak nie, nechajte si telefón vypnutý až do ďalšieho dňa. Vyskúšajte to aspoň na niekoľko dní a pozorujte, aký vplyv to bude mať na vašu hladinu energie.

4. Dávajte si ambiciózne ale realistické ciele.

Ak máte správne vytýčené ciele, dodá vám to veľa energie. Je však potrebné sa nad nimi starostlivo zamyslieť. Ak si stanovíte príliš ľahký cieľ, nebude vás motivovať. Ak si však stanovíte taký, ktorý pôsobí nereálne, odradí vás.

Vyberte si ciele, ktoré sú výzvou. Také vám dodajú najviac energie. Uistite sa, že veľké ciele si rozdelíte na menšie časti, aby ste sa udržali po celý čas vo skvelom nasadení.

5. Nájdite si aktivity, ktoré vás dobíjajú energiou.

Nie každá práca je rovnocenná. Skladanie čistého oblečenia na mňa pôsobí upokojujúco a uspokojujúco. Neznášam však vykladanie riadu z umývačky, mám pocit, že to trvá večnosť. Skúste si týždeň písať „denník energie“ a zaznamenávajte si doň svoje pocity počas vykonávania danej aktivity a po aktivite.

Takúto informáciu potom môžete využiť niekoľkými spôsobmi. Ak je to možné, činnosti, ktoré naozaj nemáte radi, si skúste vymeniť za iné s kolegami alebo rodinnými príslušníkmi. Kolega možno hlásenia vypĺňa rád a ochotne si s vami úlohu vymení za takú, ktorá vám neprekáža. Vždy je dobré sa spýtať, či je daná činnosť nevyhnutná. Budete prekvapení, ako málo vecí si všímame.

6. Vytvorte si program, ktorý kopíruje hladinu vašej energie.

Málokto z nás má pod kontrolou každý aspekt vlastného rozvrhu. Od bežného korporátneho pracovníka sa vyžaduje prítomnosť na pracovisku od pomerne skorých ranných hodín. Ak chodia deti do školy, musíte ich tam ešte predtým stihnúť dopraviť a možno aj vyzdvihnúť v stanovenom čase.

Sústreďte sa na časti dňa, ktoré môžete plánovaním ovplyvniť, aby ste správne využili čas, kedy bývate nabití energiou a naopak.

Autorka Tami Forman píše pre Forbes.com o tom, ako dosiahnuť úspech v práci a šťastný život.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?