9. septembra 2020

Sú obdobia, keď je pracovný trh „horúci“ a keď sa uchádzačom darí. To, v ktorom sa aktuálne nachádzame, medzi ne žiaľ nepatrí.

Pre tých, čo hľadajú zamestnanie alebo sa obávajú o to, či si udržia prácu, je ľahké upadnúť do nervozity a strácať sebadôveru.

Hoci sme uprostred pandémie, ktorá vytvorila masívnu krízu v zdravotníctve, ekonomike a na pracovnom trhu, nezamestnaní ľudia na seba vyvíjajú tlak navyše. Treba si uvedomiť, že prežívame asi najväčšiu krízu od 30. rokov 20. storočia.

Ak ste rozoslali desiatky životopisov, pripravili si ich v rôznych chytľavých, atraktívnych verziách, telefonujete známym, bývalým kolegom či ďalším ľuďom, a aj tak sa vám nikto ani len neozve, je ťažké zostať pokojný. Najmä vtedy, ak to trvá už celé mesiace.

A preto ponúkam odlišný prístup k tejto situácii. Po prvé, uvedomte si, že všetci prechádzame extrémne zlým obdobím. Nemali by ste sa preto posudzovať a ani sa nedá posudzovať sa podľa toho, ako to vyzeralo pred začiatkom pandémie.

Žijeme v novom a odlišnom svete. Ak sa chcete udržať v dobrom rozpoložení, musíte sa situácii prispôsobiť. Čo teda robiť, aby ste sa nedostali do špirály negatívnych emócií?

Netýrajte sa

Počet nezamestnaných rástol po celom svete. Čo máte v takejto situácii pod kontrolou? Určte nie priebeh pracovných pohovorov. Berte to ako športovec, krok za krokom, deň za dňom. Doprajte si trochu oddychu. Bude to maratón a bude to chcieť výdrž. Je normálne, ak sa cítite unavení.

Ste jedineční

Ak sa vám nedarí, je bežné, že o sebe začnete pochybovať a spochybňovať svoje rozhodnutia. Spomeňte si však, čo ste už v minulosti dokázali. Netýrajte sa a vymenujte si dôvody, prečo ste unikátni. Napíšte si zoznam pozitívnych vlastností a skúseností, ktoré ponúkate potenciálnemu zamestnávateľovi.

Ste dlhodobo nezamestnaní?
Ako dať na pohovore zmysel kariérnej pauze

Nie je to osobné

Nie je to iba o vás. Podobné pocity strachu, stresu či depresie zažívajú milióny ľudí. Každému sa raz za čas stane, že nedostane prácu alebo povýšia kolegu, alebo na zaslaný životopis ani nedostane odpoveď. Popracujte na tom, aby ste boli mentálne silní. Prekážky a neúspechy neberte osobne.

Svetu dominujú sociálne médiá, a tak si omylom myslíme, že všetci ostatní si užívajú dobrý život a my sme jediní, komu sa nedarí. Nestarajte sa o Instagram iných; je to len fasáda, nie je to reálne. Neporovnávajte sa s tým.

Zostaňte zaneprázdnení

Udržte si dennú rutinu, aby sa vám deň nerozpadol a zažívali ste pocit normálnosti. Okrem hľadania práce sa starajte aj o seba. Nájdite si hobby či aktivitu, ktorá vám pomôže odreagovať sa. Čítajte, cvičte jogu, posilňujte, behajte. Robte, čo vás baví.

Skúste meditovanie, hlboké dýchanie, aby ste sa upokojili. Doprajte si dostatok spánku a vyhýbajte sa alkoholu, drogám a nekvalitnému jedlu, ktoré vám pokazia náladu a dobrý pocit zo života.

Nová práca po päťdesiatke? Predovšetkým sa nebojte začať

Trávte čas s partnerom či partnerkou, deťmi, rodinou, kamarátmi, či bývalými spolupracovníkmi. Toto je dobré obdobie na stretávanie s ľuďmi, ktorých ste dlho nevideli. Samozrejme, na Zoome či FaceTime. Ktosi, s kým ste sa už dávno nerozprávali, vám možno zlepší náladu.

Myslite na to, čo príde

Nemusíte chodiť do roboty ani sa tlačiť v kancelárii, a tak máte čas, aby ste sa zamysleli. Ako ste trávili dni pred pandémiou? Boli ste šťastní a venovali ste sa niečomu, čo malo zmysel?

Kým si hľadáte prácu, premyslite si všetky iné možnosti. Ak už musíte byť doma, snažte sa ten čas využiť. Ak si neviete nájsť prácu v nejakej oblasti, porozmýšľajte, či sa v kariére neposunúť do nejakej inej.

Dostali sme všetci lekciu o tom, že život je krehký a premenlivý. Sme tu len nakrátko a všetko sa to môže naraz zlomiť. Sústreďte sa na prácu, ktorá má pre vás zmysel.

Nájdite si zmysel a účel

Ak vás poháňa nejaký vyšší princíp, ľahšie zostanete motivovaní. Pripomeňte si dôvody, prečo by ste chceli prácu, ktorá má väčší zmysel ako len práca samotná. To môže znamenať pripomenúť si aj fakt, že ide o peniaze, lebo tie vám umožnia platiť nájomné, školné či sporiť na dôchodok. Alebo prispieť na charitu.

Urobte zmeny

Už ste si možno všimli, že niektorí ľudia pomáhajú a iní kritizujú. Možno by ste si mohli urobiť prehľad o tom, akí ľudia vás obklopujú. Ak je okolo vás veľa toxických nálad, či dokonca ľudí, ktorých teší, ak ste na tom zle, zvážte, či od nich neodísť. Nemusíte ich vyslovene zavrhnúť, stačí, ak ich trochu „vytesníte“.

Hľadajte ľudí, ktorí pomáhajú, vidia veci podobne a cítite sa s nimi dobre. Pomáha mať „svoj kmeň“, v ktorom môžete podebatovať o živote, a rovnako tak aj smútiť.

Ako myslieť pozitívne

Napríklad tak, že negatívne myšlienky, ktoré sa vám preháňajú hlavou, akoby odložíte nabok a nahradíte ich pozitívnymi frázami: „Toto je len dočasný problém.“ Alebo: „Nedovolím, aby práca spôsobovala pochybnosti o mojej hodnote.“ Prípadne: „Som rovnako bystrý a úspešný človek, ako som bol predtým.“ Alebo aj: „Prekonám toto ťažké obdobie!“

Opakovať si takéto mantry, najlepšie svoje vlastné verzie, pomáha, keď vám napadajú negatívne myšlienky.

V čom je vaša sila

Čo vás dokáže poháňať? Skúste sa obklopiť pancierom výdrže, sily a odolnosti. Budete prekvapení, čo všetko dokážete zniesť.

Ak vás vyrušujú správy, vypnite ich. Ak vás otravuje telefón, choďte sa prejsť bez neho. Nestávkujte, nefajčite, nepozerajte príliš televíziu a nebojujte s ľuďmi na sociálnych médiách.

Môžete dostať pod kontrolu, akým spôsobom sa k vám dostávajú správy a ako na ne reagujete. Väčšina ľudí na stres reaguje panikou. Myslia na najhorší scenár.

Namiesto takéhoto reflexu sa nadýchnite a dajte si prestávku. Potom situáciu zanalyzujte. Pozrite sa na ňu objektívne a nezaujato. „Je to naozaj zlé alebo je to iba panika?“ A aj keď to naozaj nie je dobré, budete potrebovať silu a odolnosť.

Nie je to zlyhanie, je to premena

Všetci sa bojíme zlyhania. To je bežné. Životopisy ľudí ako Steve Jobs, Thomas Edison, Walt Disney, J.K. Rowling či Albert Einstein, sú často plné opakovaných zlyhaní. Je extrémne zriedkavé, ak sa niekomu stále len darí a stále len napreduje.

Každý raz za čas zažije neúspech. Iba tí, čo nikdy neriskovali, neprehrajú. Ide o to, aby ste vstali, otriasli sa a išli ďalej. Čím viac niečo chcete, tým viac zlyháte. To je normálne. Porozmýšľajte nad tým, čo ste robili dobre a čo zle. Potom sa sústreďte na to, čo treba zlepšiť. Buď vyhráte, alebo sa niečo naučíte.

Buďte v kontakte

Stiahnuť sa do ulity je v čase problémov v práci prirodzené. Ľudia sa nechcú priznávať s problémami známym či rodine. Sedieť doma je však pravý opak toho, čo treba urobiť. Mali by ste zostať v kontakte s ľuďmi. Možno vám dajú nejaký tip. Možno niečím podobným prešli. Neduste problémy v sebe, uľaví sa vám.

Ak prestanete robiť aktívne kroky, je to akoby ste cúvali. Takže sa hýbte, aj keby ste sa najradšej prikryli a nevyliezli z postele.

Jack Kelly píše na Forbes.com o prijímacích pohovoroch, kariére a platoch.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?