11. októbra 2020

Čo sa do sychravých jesenných dní hodí viac než dúšok horúceho čaju? Ak patríte medzi jeho milovníkov, tento článok je presne pre vás. O tom, ako si vybrať, správne uskladniť a pripraviť doma kvalitný čaj, sme sa rozprávali s Mariánom Mazagom, majiteľom Literárnej čajovne na Grösslingovej ulici v Bratislave, ktorý čajovou prípravou žije už 16 rokov. 

Nie je čaj ako čaj. Na Slovensku takto označujeme širokú škálu bylinkových či ovocných nápojov. Pôvod pravého čaju však pramení niekde inde. „Toto slovo pochádza z čínskeho jazyka. V ňom termín cha (čcha) označuje konkrétnu rastlinu – čajovník čínsky,“ vysvetľuje Marián Mazag. 

Pre Mariána Mazaga je príprava čaju vášňou aj profesiou už 16 rokov. Foto: Lenka Cisárová

Ako si teda aj doma pripraviť kvalitný čajový nápoj? Prečítajte si, ktoré štyri kroky vás privedú k vlastnému čajovému rituálu a ako bonus jeden recept na prípravu toho najlepšieho jesenného čajového nápoja.

1. Aké sú vaše očakávania?

Na čaj sa môžete pozerať ako na nápoj či ako na doplnok stravy. Ak sú toto vaše očakávania, vystačíte si s kvalitným vrecúškovým čajom. Má to svoje výhody – doplníte tekutiny a zohrejete sa, pričom sa nemusíte trápiť s náročnou prípravou.

Do boja! 5 jednoduchých rád,
ako pripraviť svoju imunitu na nástup jesene

Pokiaľ si však chcete vychutnať čaj v zmysle kultúrnych zvyklostí, je to o niečo komplikovanejšie (ale výsledok stojí za to). Pitie čaju môžete vyslovene prežívať ako ceremóniu, ako svoj denný rituál. Začína sa to už pri príprave čaju, ktorej venujete aktívnu pozornosť.

Môže to byť moment sebareflexie a meditácie, z ktorej si odnesiete silný zážitok. Ak chcete pitie čaju vnímať ako ceremóniu, nekupujte si vrecúškový čaj, ale sypaný.

2. Zvoľte správny čaj.

Najjednoduchšia forma, v ktorej si kúpite pravý čaj, je vrecúšková. S ňou sa stretnete v akýchkoľvek potravinách. Potom existujú sypané čaje v rôznych triedach a kvalitách – od zmesových, blendových čajov, cez vyššie triedy až po takzvané single cultivar alebo single region čaje. Tie pochádzajú z jednej oblasti či čajovej záhrady, od jedného pestovateľa a môžu byť zberom z tej istej odrody.

Zamestnancom sa nechce pracovať a sú prehnane konfliktní?
Na vine môže byť jesenná depresia 

Pri výbere kvalitného čaju verte vlastným zmyslom, čiže zraku a čuchu. Lístky by mali pôsobiť čerstvo. Spoznáte to tak, že čerstvý čaj si uchováva arómu aj v sypanom, suchom stave. Pokiaľ sa v čaji vyznáte, preverte si obchodníka, klaďte mu otázky.

Najvyšší stupeň čajovej kvality je direct trade, pri ktorej obchodník komunikuje priamo s farmármi, ktorých osobne pozná, a kupuje od nich len tú najvyššiu akosť. Dobrým ukazovateľom je tiež to, ak je čaj registrovaný pod značkou bio alebo organic. 

3. Nezabudnite na vhodné skladovanie.

Keď už máte dobrý zdroj čaju, tak sa zamyslite nad tým, ako ho budete doma skladovať. Pri nesprávnej manipulácii sa totiž dokáže čaj veľmi ľahko pokaziť. Nižšie uvádzame štyri faktory, ktorým sa snažte predísť a odmenou za to vám bude voňavý čaj, ktorý sa pomerne dlho udrží v dobrej kondícii.

  • Priame slnečné žiarenie. UV žiarenie urýchľuje proces rozkladu všetkých pozitívnych organických látok, ktoré sa v čaji nachádzajú. Vyhnite sa tomu, aby bol čaj vystavený priamemu slnečnému žiareniu. Pomôže aj to, keď ho necháte na polici, alebo na jeho skladovanie použijete tmavú nádobu. 
  • Zvetrávanie. Čerstvý čaj obsahuje rôzne vonné zložky, silice, oleje a podobne, ktoré prinášajú krásnu arómu. Čím viac je čaj vystavený zvetrávaniu, tým je väčšia šanca, že z neho tieto zložky vyprchajú. Čaj príde o krásnu vôňu a stratí sviežosť. Preto je dôležité, aby ste ho skladovali v nepriedušnej nádobe. Postačí na to aj plechovka. 
  • Vlhkosť. Tým, že je čaj vysušený, je vlastne konzervovaný. No akonáhle sa nachádza vo vlhkom prostredí, tak túto vlhkosť nasaje. Keď čaj zvlhne, spustia sa rôzne procesy, ktoré majú za výsledok to, že čaj degraduje.
  • Priestory so silnými vôňami či pachmi. Čaj je silný absorbent, rýchlo do seba naviaže akékoľvek pachy z okolia. Ak by ste ho skladovali v polici s aromatickým korením, ako napríklad so škoricou či kardamónom, tak po čase nebudete cítiť vôňu čaju, ale arómu týchto prísad. Čaj ju do seba intenzívne nasaje. 

Najchúlostivejšie sú zelené čaje, ktoré treba vypiť čo najčerstvejšie. Od zberu tento čaj pomaly len starne. Cieľom správneho skladovania je toto starnutie čo najviac spomaliť. O niečo lepšie sú na tom oxidované čaje, napríklad oolong, čierne čaje, biele čaje a pu-erh. Dokonca, niektoré z bielych čajov, oolongov a pu-erh čajov sú vyslovene vhodné na archiváciu. 

4. Nájdite svoj spôsob prípravy.

Príprava čaju nie je striktná a umožňuje vám veľa variácií. Postupne objavujte svoj vlastný štýl a paletu chutí, ktoré vám budú vyhovovať. Existuje jednoduchšia a zložitejšia forma prípravy sypaného čaju doma. 

Jednoduchšia forma 

Ide o prípravu na jeden nálev. Ideálny pomer je približne gram čaju na deciliter vody. Optimálny čas lúhovania je v rozmedzí troch až piatich minút. Zjednodušene, tri minúty sú ľahká verzia, štyri minúty sú stredná a po piatich minútach dosiahnete celkom silný čaj. V tomto rozsahu pripravíte plnohodnotný nálev, čiže vytiahnete celý obsah lístkov, ktorý vypijete na jedenkrát.  

Na väčšinu čajov sa používa vriaca voda, pri zelených čajoch sa odporúča nižšia teplota v rozmedzí od 70 do 85 stupňov Celzia v závislosti od jemnosti čaju. Na ostatné, či už na biely čaj, oolong, čierny čaj alebo pu-erh treba teplotu 100 stupňov Celzia.  

Zložitejšia forma 

Ide o viacnálevovú prípravu. V tradičnom štýle sa volá Gong fu, je to ceremoniálnejšia príprava čaju, ktorá pochádza z Číny. Dôležitý je pri nej pomer množstva lístkov a vody. Táto príprava je o tom, že pridáte viac čaju, menej vody a nálev rozkladáte na viac častí.

Zoberte si napríklad jeden a poldecový pohár a tri gramy čaju, z toho vám vyjdú dva nálevy. Keď sme hovorili, že jeden nálev trvá od troch do piatich minút, tak v tomto prípade platí polovičný čas – teda jeden a pol až dve a pol minúty. To isté môžete urobiť s piatimi gramami čaju a piatimi nálevmi, ktoré sa lúhujú v rozmedzí 35 sekúnd až jednej minúty. 

Psychologička: Veľa vzťahov sa aj pre aktuálnu situáciu rozpadá,
chýba nám vzájomný rešpekt

Tip: Nepoužívajte sitká na sypané čaje. Keď začnú lístky nasávať vodu, zväčšujú svoj objem. V takomto sitku sa natlačia a už sa nelúhujú rovnomerne. Dokážu sa natlačiť až tak, že jadro sitka sa v podstate nelúhuje vôbec, lúhuje sa čiastočne iba okraj sitka, a aj to len cez pár dierok. Tým strácate potenciál čaju.

Lepšie je použiť dva poháre. Do jedného nasypte lístky a zalejte ich vodou, nech sa voľne hýbu, lúhujú. Po čase ich cez obyčajne kuchynské sitko prelejte do druhého pohára.

Recept na záver

Chcete si v pohodlí domova uvariť jesenný čajový nápoj, ktorý vás zahreje? Marián Mazag radí, aby ste si vyskúšali pripraviť Masala alebo Yogi čaj. Ako na to?  

Základom je vývar z korenia, konkrétne z klinčekov, škorice a kardamónu. Doplnkom môže byť zázvor, sušený pomaranč, pomarančová kôra či biele korenie. Tieto korenia povarte vo vode päť až desať minút. Následne pridajte čierny čaj a vo finále mlieko.

Pomer vody a mlieka môže byť 1:2, čiže deciliter vývaru zalejte dvomi decilitrami mlieka. Celý nápoj ešte raz ohrejte a doslaďte medom. Presne tento čaj chcete piť, keď je za oknami sychravo.  

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?