9. januára 2022

Masové nepokoje, desiatky obetí a zranených v uliciach a intervencia ruskej armády – tak vyzeral začiatok roka v Kazachstane. Podľa niektorých analytikov mohlo ísť o palácový prevrat s požehnaním Moskvy. Dôsledky nepokojov v tejto bohatej postsovietskej krajine pocítil aj kryptotrh, ktorý rozkolísali aj plány FED-u.

Športových fanúšikov počas uplynulého týždňa zabávala najmä telenovela s prvkami detektívky v hlavnej úlohe s tenisovou jednotkou Novakom Djokovičom. Zdá sa, že na jej rozuzlenie si budeme musieť počkať minimálne do pondelka.

Svet filmu je opäť o čosi chudobnejší – vo veku 94 rokov zomrela vo štvrtok (6. 1.) herecká legenda Sidney Poitier.

Pred pár rokmi ju označovali za Jobsa v sukni a predpovedali jej úžasnú kariéru, teraz si však Elizabeth Holmes, zakladateľka biotechnologickej firmy Theranos vypočula verdikt – vinná.

Po predĺžených zimných prázdninách sa školáci vrátia do lavíc v pondelok 10. januára, v rovnaký deň sa končí zákaz nočného vychádzania a budú povolené kultúrne podujatia pre maximálne 50 návštevníkov.

Reklama

Prinášame vám aj päť inšpiratívnych článkov, ktoré v uplynulom týždni najviac zaujali na webe Forbes.sk:

Bohatí a slávni

Z malej cukrárne vybudovali globálneho obra: príbeh rodiny Ferrerovcov a ich Nutelly

Giovanni Ferrero
Giovanni Ferrero, najbohatší Talian a dedič cukrovinkárskeho impéria. Foto: Jamel Toppin, Forbes

Ani Armani s Berlusconim a celým klanom rodiny Pradovcov dohromady nemajú taký majetok ako Giovanni Ferrero. Vzostup rodiny severotalianskych cukrovinkárov je súčasne najväčším úspechom európskeho potravinárskeho biznisu po druhej svetovej vojne.

Kam investovať

Investície v roku 2022: ktoré aktívum bude protiinflačnou poistkou?

Uplynulý rok priniesol so sebou vysoké zhodnotenie akciových trhov. Index S&P 500 a technologický index Nasdaq-100 narástli zhodne o zhruba 29 percent. Budú akcie pokračovať vo svojej ziskovej rely? Ktoré aktívum poskytne dostatočnú ochranu pred infláciou?

Podcast Nevyhorení

Vytvoriť zvyk netrvá 21 dní, je to nezmysel. Motivácia sa preceňuje, vraví odborník

„Je pre nás jednoduchšie začať s niečím na začiatku nového týždňa, na začiatku nového mesiaca alebo ideálne na začiatku nového roka. Cítime vtedy väčšiu túžbu prijať nové výzvy, pretože máme pocit čistého štítu – a tak je pravdepodobnejšie, že splníme nové ciele, budeme otvorenejší zmenám,“ hovorí v ďalšej časti podcastu Nevyhorení psychológ a behaviorálny konzultant Michal Plevka.

Ako byť lepší

Pravidlo jednej hodiny: Ak ho zaradíte do svojej rutiny, za rok môžete zmeniť čokoľvek

Ľudia často hovoria o vysokom nasadení v práci, ktoré im berie chuť do niečoho sa pustiť, keď prídu domov. Celý deň sú v behu, absolvujú mítingy a zdĺhavé porady. Plány nepustia a stres si vyberá daň v podobe večerov trávených pri televízii a seriáloch. A to napriek tomu, že sa chcú učiť jazyky, hrať na hudobných nástrojoch alebo cvičiť. Ako sa to dá zmeniť?

Úspešní ľudia

Startupisti aj inovátori štátnej správy. Týchto 8 ľudí sa oplatí sledovať v roku 2022

Za sebou už majú veľké či menšie úspechy a pred sebou perspektívu, že prídu ešte výraznejšie. Na koho (nielen) z oblasti biznisu či startupov sa zamerať v novom roku?

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?