7. januára 2022

Herec Sidney Poitier, ktorý ako prvý Afroameričan v hlavnej filmovej úlohe získal v roku 1964 od Americkej filmovej akadémie Oscara, zomrel vo štvrtok (6. 1.) vo veku 94 rokov. Medzi jeho nezabudnuteľné filmy patria napríklad Pánu učiteľovi z lásky alebo Hádaj, kto príde na večeru.

Portierovu smrť oznámil na Facebooku podpredseda vlády Bahám Chester Cooper a opísal ho ako „ikonu, hrdinu, múdreho radcu, bojovníka a národný poklad“.

Začínal na stavbách

Sidney Poitier sa narodil 20. februára 1927 v početnej chudobnej rodine na Miami (Florida, USA). Detstvo prežil na Bahamách. Po ukončení školy však jeho kroky nesmerovali rovno na strieborné plátno. Spočiatku sa v New Yorku živil ako stavebný robotník, predavač a robotník v dokoch.

Do American Negro Theater v New Yorku ho prijali v roku 1945, až keď sa zbavil nevhodného prízvuku. Na tamojších doskách si zahral v dráme Dni našej mladosti.

Počas hosťovania na Broadway v roku 1946 dosiahol úspech v úlohe Polydora v hre Lysistrata. V Hollywoode sa objavil v roku 1950 vo filmovej dráme z prostredia rehabilitačného strediska pre vojnových slepcov No Way Out (Bez východiska).

Reklama

Symbol boja proti rasizmu

Ako pripomína portál Teraz.sk, celosvetovo sa herec  celosvetovo preslávil hlavnými úlohami vo filmoch Pánovi učiteľovi s láskou či Hádaj, kto príde na večeru. Okrem toho na seba upozornil aj vo filme Blackboard Jungle (Džungľa pred tabuľou) v roku 1955.

V roku 2009 ocenil hereckú legendu prezident Barack Obama Medailou slobody. Foto: SITA/AP

Za postavu policajného dôstojníka Virgilla Tibbsa v dráme In the Heat of the Night (V horúčave noci, 1967) získal Zlatý glóbus. V roku 1963 sa stal prvým černochom, ktorý získal Oscara za najlepší mužský herecký výkon vo filme Poľné ľalie. V 50. a 60. rokoch bol symbolom boja proti rasizmu.

Sidney Poitier s Oscarom za najlepší mužský herecký výkon vo filme Poľné ľalie. Foto: SITA / AP

Francúzsko udelilo Poitierovi 18. mája 2006 na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) v Cannes svoje najvyššie umelecké ocenenie, titul Rytier umenia a literatúry za odstránenie bariér pre černošských hercov v Hollywoode.

Najvyššie ocenenie Britskej akadémie filmových a televíznych umení (BAFTA) za celoživotný prínos si zasa prevzal v roku 2016.

Sidney Poitier sa prezentoval aj ako režisér, napríklad snímky Buck and the Preacher (Buck a kazateľ, 1972), komédie Uptown Saturday Night (V meste v sobotu večer, 1974), Ghost Dad (Otec je duch, 1990). Od konca 70. rokov sa prevažne venoval už len režírovaniu a herectvo zavesil na klinec.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?