7. januára 2022

Vláda na piatkovom (7. 1.) online rokovaní vlády schválila pozastavenie Covid automatu, a to až do 18. januára. Informuje portál Teraz.sk. Automat, podľa ktorého sa uvoľňovali opatrenia v krajine, sa pôvodne pozastavil počas zákazu vychádzania. Ten však od pondelka, 10. 1. prestáva platiť.

„Vláda schválila pozastavenie Covid automatu do 18. januára vrátane. V zmysle uznesenia vlády bol pozastavený počas zákazu vychádzania. Keďže zákaz vychádzania sa končí najbližšiu nedeľu, od pondelka by začal automaticky platiť Covid automat, preto vláda SR musela rozhodnúť o jeho pozastavení,“ priblížila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

V platnosti ostávajú všetky doterajšie opatrenia, ktoré sa týkajú obchodov, prevádzok služieb, hotelových zariadení, lyžiarskych stredísk či cestovania v diaľkových linkách. Núdzový stav a zákaz zhromažďovania nad šesť osôb tiež naďalej platí.

Do 18. januára by podľa uznesenia vlády nemal hlavný hygienik prijímať žiadne nové opatrenia obmedzujúce podujatia či prevádzky.

Podľa aktuálnej vyhlášky, ktorú Úrad verejného zdravotníctva zverejnil v piatok, je povolená konzumácia vo foodcourtoch obchodných domov za rovnakých podmienok ako v ostatných reštauráciách (režim OP, maximálna obsadenosť 50 % kapacity zariadenia, konzumácia pokrmov alebo nápojov výlučne posediačky, maximálne 4 osoby pri stole, ak nežijú v spoločnej domácnosti, dvojmetrové rozostupy medzi stolmi).

Reklama

Od pondelka 10. januára sa rušia obmedzenia otváracích a prevádzkových hodín všetkých prevádzok, ktoré boli doteraz povolené od 5.00 h do 20.00 h. Režim OP však zostáva v platnosti pre všetky typy priestorov prevádzok, teda aj terás.

Kultúra do 50

Kultúrne podujatia sa budú po novom dať organizovať pre obecenstvo do 50 ľudí v režime OP (očkovaní, prekonaní). „Po dlhých politických rokovaniach, ktoré som viedla s premiérom, ministrom zdravotníctva a po konzultáciách s odborníkmi sme dospeli k posunu,“ uviedla v tejto súvislosti ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO).

Tento krok nastal po zverejnení výzvy iniciatívy Otvorme kultúru, ktorá upozorňuje, že súčasný stav s pretrvávajúcimi obmedzeniami pre živú kultúru je nespravodlivý.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?