5. augusta 2019

Pred 16 rokmi rozpoznal Remo Ruffini potenciál kedysi slávneho výrobcu páperových vetroviek a búnd Moncler. V roku 1952 založená firma nebola v tom období v dobrom stave. Výrobné kapacity boli presunuté na Madagaskar, kvalita produktov bola slabá a v dobe narastajúcej náročnosti na módnosť športového oblečenia nemal Moncler žiaden sexepíl.

Značka má svoje korene v okolí Grenoblu na úpätí Álp a jej stany, spacie vaky a vetrovky chránili v 50. a 60. rokoch horolezcov a alpinistov. V roku 1968 bol Moncler dokonca oficiálnym dodávateľom odevov pre francúzske olympijské družstvo. Zjazdár Jean Claude Killy v nej získal tri medaily. Jeden z prvých krokov nového majiteľa bolo obnovenie starého loga a presun výroby do Talianska.

Pánska móda na mieru zažíva boom, muži si nechávajú šiť aj vojenské uniformy

Ruffini začal v 80. rokoch s textilným biznisom v okolí jazera Como a šiel tak v rodičovských šľapajach, keď do Talianska priniesol z USA módu aristokracie pod značkou New England. Po 20 rokoch túto úspešnú firmu predal a tri roky nato investoval do nákupu obchodných podielov v Moncler. Po období úspechov a výslnia, keď Moncler nosili celebrity 70., 80. a 90. rokov, sa spoločnosť dostala takmer do krachu. Ruffini ju svojou investíciou zachránil v hodine dvanástej. Tržby firmy v roku, kedy ju prevzal, boli na úrovni slabých 50 miliónov dnešných eur.

Chrbát mu kryli venture kapitálové firmy

Ruffinimu už vtedy pri prevzatí pomohli Venture Capital spoločnosti ako Mittel a Carlyle, ktoré mu poskytli financie na investíciu. Keď sa fond Eurazeo, ktorý prevzal za 418 miliónov eur časť podielov od Carlyle na burze zbavil poslednej akcie, zarobil na svojej investícii 1,4 miliardy a dosiahol návratnosť na úrovni IRR 42 %. Umiestnenie akcií Moncler na burzu v roku 2013 bolo zrejme najúspešnejším IPO v Európe v tom roku a akcie po prvom dni obchodovania vzrástli o 40 %.

Spojenie leta a zimy. Foto: TASR/AP

Ruffini sa stal miliardárom (dnes je Ruffini na 1057. mieste v rebríčku Forbes na svete) a z peňazí utŕžených na IPO sa rozbehla expanzia na čínsky trh. V Ázii očakáva Moncler v najbližších rokoch najväčší rast dopytu po luxusných výrobkoch. Podľa analýz BCG by mala Čína mať v roku 2022 až 40 % podiel na predaji luxusných výrobkov na svete. Dnes sa firma snaží o zviditeľnenie značky na ázijských trhoch a dbá o čo najlokálnejšie prvky komunikácie a marketingu. Tržby spoločnosti sa od roku 2011 zvýšili zo 400 miliónov eur na takmer 1,5 miliardy v roku 2018. Za uplynulý rok firma vykázala zisk cez 300 miliónov eur.

Prvý startup predal Yahoo, druhý Googlu a tretí má hodnotu 500 miliónov dolárov

Ruffini rozpoznal zavčasu, že úspešné značky už dnes nekomunikujú pomocou televíznej reklamy a módnych dní so sezónami jar/leto a jeseň/zima. Úspešné značky hovoria so svojimi zákazníkmi každý deň pomocou Instagramu a sociálnych sietí. Jedným z nástrojov je iniciatíva Moncler Genius, ktorá každý mesiac prináša na trh výrobky navrhnuté niektorým z externých tvorcov a dizajnérov. Aktuálnym predstaviteľom kampane Genius je dvojnásobný držiteľ Oscara – Will Smith. Pod heslom Génius sa rodí ako blázon sa Moncler spojil s hercom, hudobníkom a šoumenom, ktorý pre spoločnosť stál ako model v jeho vôbec prvej kampani pre módnu značku. Ako uvádza firma v tlačovej správe k aktuálnej kampani – každý génius je sprvoti považovaný za blázna, až čas potvrdí jeho genialitu.

Tak trochu iný marketing

Dnes sú bundy Moncler predmetom túžby a ich cena hravo preskočí 1000 eur. Ako vraví Ruffini „sme luxusná značka, ale nepodliehame módnym vlnám“. Výrobky Moncler sú nositeľné aj po 10 rokoch a firma kladie veľký dôraz na kvalitu. Celý proces je v rukách firmy – od nákupu peria až po logistiku a výber lokalít pre predajne.

Aj takéto sú výtvory a prehliadky značky. Foto: TASR/AP

Lyžiarske bundy sa dostali na módne móla a nielen tam. Marketingové kampane v USA sú vždy prekvapivé, raz je to skupinový tanec desiatok modeliek a modelov na slávnej Grand Central Station v New Yorku, inokedy je to nočná prehliadka pred mrakodrapmi v centre Manhattanu.

Najväčším rizikom je podľa Ruffiniho, ktorý v spoločnosti vlastní aj dnes podiel 25,9 %, spánok na vavrínoch. Svet sa rýchlo mení a výrobcovia musia na zmeny vkusu, ale aj na klimatické zmeny pružne reagovať. Polovicu svojho pracovného času trávi Ruffini na cestách a značnú časť z týchto ciest trávi sledovaním pouličnej módy. Podľa jeho vyjadrenia pre Telegraph „sedieť dve hodiny v bare či kaviarni mi dáva dobrý obraz o tom, akú majú ľudia náladu, akú majú batožinu a ako sa pohybujú“. Pre potreby cestovateľov vytvoril Moncler v roku 2016 v spolupráci so značkou Rimowa individuálnu kolekciu kufrov, ktoré používa aj Ruffini.

Hlavné foto:SITA/AP

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk