15. mája 2020

Dlhotrvajúce ťahanice okolo potvrdenia prevzatia siete kníhkupectiev Panta Rhei skupinou J&T sa ešte neskončili. Protimonopolný úrad SR v piatok (15. mája) síce oznámil, že zastavuje správne konanie týkajúce sa koncentrácie, ktorou mali podnikatelia J&T Finance Group (JTFG) a zakladateľ tejto siete kníhkupectiev Ladislav Bödök získať kontrolu nad sieťou kníhkupectiev Panta Rhei. No zároveň potvrdil, že naďalej posudzuje prevzatie, kde na strane preberajúcich už figuruje namiesto JTFG osobne Patrik Tkáč.

JTFG vlastnia Patrikov otec Jozef Tkáč, jeho kamarát Ivan Jakabovič a necelú desatinu má čínska skupina CITIC. Za oneskorené oznámenie koncentrácie už v roku 2018 uložil úrad skupine JTFG pokutu 600-tisíc eur, Ladislav Bödök mal zaplatiť 7 571 eur.

Křetínský a Patrik Tkáč nakupujú ďalej:
po britskej pošte vstúpili aj do obchodného domu Macy’s

Skupina cez firmu Diversified Retail Company pritom získala podiel v Panta Rhei ešte v roku 2012, no spočiatku sa k nemu nehlásila. Úrad začal transakciu posudzovať z vlastného popudu, nie na základe oznámenia jej účastníkmi.

To, že novým spoluvlastníkom je namiesto JTFG sám Patrik Tkáč, začal úrad posudzovať v polovici vlaňajška. Predmetom záujmu PMÚ sa vtedy stalo aj nadobudnutie kontroly Tkáča, Bödöka a Igora Mrvu nad najväčším slovenským vydavateľstvom kníh Ikar. Mrva je zároveň predsedom predstavenstva Diversified Retail Company.

Nay aj Panta Rhei hovoria o prepúšťaní

Spojenie veľkého predajcu kníh a veľkého vydavateľa pod spoločného majiteľa videli už v roku 2015 ako hrozbu ostatní vydavatelia.

Ikar mal vo finančnom roku končiacom v júni 2019 obrat 18,7 miliónov a čistý zisk 380-tisíc. Panta Rhei prevádzkuje na Slovensku 23 kamenných obchodov a tiež má online knižný obchod. Bödök začal sieť budovať ešte v roku 1989. Prvými predajnými miestami boli malé stánky na trhoch, prvú kamennú predajňu otvoril vo Veľkom Mederi. V roku 2018, čo sú zatiaľ posledné dostupné údaje, mala firma obrat 43 miliónov eur a zisk 1,2 milióna. Aktuálne karanténne opatrenia však nepriaznivo postihli aj ju. Bödök sa zapojil do iniciatívy obchodníkov žiadajúcich pomoc vlády Ako dlho vydržíme. Tiež oznámil prepustenie 120 ľudí.

 Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?