30. apríla 2020

Iniciatíva Ako dlho vydržíme, ktorá spája prenajímateľov nákupných centier, retail parkov a iniciatívu malých a väčších nájomcov, vyzýva vládu na riešenie ich situácie. Nájomcovia totiž dnes zvažujú aj radikálne kroky, teda ukončenie podnikania alebo výpoveď z priestorov.

Nákupné centrá, ktoré sa majú na Slovensku otvárať až v poslednej štvrtej fáze uvoľňovania opatrení, by chceli nájsť riešenie, ako by mohli za prísnych hygienických podmienok otvoriť skôr.Iniciatíva tiež prosí vládu o pomoc v oblasti nájmov. Pred dvoma týždňami odovzdali premiérovi a členom vlády otvorený list s výzvou na rokovanie, no ostali bez odpovede.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) síce pripustil otvorenie všetkých obchodov bez ohľadu na metráž od pondelka, pre obchodné centrá by to však platiť nemalo.

Jedným z problémov podnikateľov je, že prenajímatelia momentálne nevedia, čo môžu očakávať. V dôsledku toho sú tak aj naďalej zdržanliví k prijímaniu akýchkoľvek opatrení voči svojim nájomcom. „Nájomcovia sú tak postavení do situácie, keď ostali týždne bez príjmu,“ vyhlásili vo štvrtok 30. apríla predstavitelia iniciatívy Ako dlho vydržíme.

Má reštauráciu v Argentíne, kde varí slovenské pochúťky.
Potrebuje pomoc od vlády, inak skončí

Reklama

Čím dlhšie bude tento stav trvať, tým väčšie následky bude mať podľa nich táto situácia na maloobchod. V istom momente môže prísť aj k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov, na ktorých nájomcovia aktuálne čerpajú podporu.

„Ako prenajímatelia, tak aj nájomcovia sú v tomto na jednej lodi. V našom prípade sú nájmy hneď druhou najvyššou položkou. Ak nám s nimi štát nepomôže, jednoducho neprežijeme,“ vysvetlil Daniel Krakovský z Iniciatívy slovenských maloobchodníkov.

Čaká ich prepúšťanie

O znižovaní počtu zamestnancov sa hovorí už aj v sieti predajní s elektronikou Nay. „S Nay sme prešli mnohými krízami, ale táto je najhoršia. Väčšina z našich 1100 zamestnancov je doma a obáva sa, čo s nimi bude. Za marec dostali 100 % platy, za apríl sú krátené, ale dlho to tak nevydrží. Ak sa nič nezmení, budeme musieť v máji prepúšťať,“ povedal predseda predstavenstva Peter Zálešák.

„Čínsky scenár hovorí o tom, že tržby poklesnú o 30 – 50 %. Aj keď sa predajne otvoria, ľudia do nich nebudú chcieť chodiť, pretože sa budú báť. Pri tomto modeli nám to vychádza tak, že skončíme v pomerne veľkej strate napriek tomu, že zredukujeme počet ľudí,“ dodal Zálešák pre Forbes.sk. Povedal tiež, že podľa neho pôjde o redukciu na úrovni 10 % zamestnancov a k prepúšťaniu bude musieť určite prísť. Chcú ísť však naň postupne.

Zálešák vysvetľuje, že k prvým krokom týmto smerom už Nay pristúpil. Nepredĺžil zmluvy s tými zamestnancami, ktorí u nich boli na dobu určitú, a tiež s brigádnikmi. Celkovo išlo o 100 ľudí, ohrozená je však ďalšia stovka. „Kmeňových zamestnancov by sme si chceli udržať čo najdlhšie, uvidíme, aký bude vývoj. Pokiaľ sa zásadne nezmení situácia, táto vlna príde v máji.“

So situáciou sa museli vyrovnať aj v Panta Rhei. „Dnes u nás končí približne 80 ľudí, v prvej vlne sme prepustili 30 zamestnancov,“ konštatoval László Bödök, majiteľ siete kníhkupectiev.

Najviac by členom iniciatívy v tejto chvíli pomohlo otvorenie prevádzok a štátna podpora týkajúca sa nájomného.

Problémom aj DPH

Parlament už nedávno určité zmeny v oblasti nájmov prijal. Do 31. decembra 2020 podľa nich nebude môcť prenajímateľ jednostranne ukončiť nájom priestoru pre omeškanie s platením nájomného. Opatrenie, ktoré sa týka aj podnikateľov, ktorí boli nútení svoje podniky či iné priestory pre krízu uzavrieť, však podľa Iniciatívy nie je dostatočné.

Spolumajiteľ pivovaru Urpiner: Snažím sa byť optimista,
ale akoby nám niekto uťal pravú ruku

„Len posunutie nájmov či ochrana nájomcov nie sú najšťastnejšími krokmi. Priniesli viac chaosu než reálnych riešení. Problematické je, že vláda sa snaží situáciu vyriešiť plošne bez ohľadu na konkrétne problémy jednotlivých maloobchodníkov. Iná je však situácia v prevádzke, ktorú vlastní súkromník, a iná v nákupnom centre, ktoré dodnes nemôže byť otvorené. Pevne preto veríme, že sa nájde riešenie, ktoré umožní prevádzky udržať aj po ich opätovnom otvorení,“ povedal Krakovský.

Bez diskusie, po ktorej podnikatelia volajú, sa podľa iniciatívy prehlbuje veľa praktických problémov. Adrian Bódis zo spoločnosti Immofinanz vysvetľuje, že jeden z nich sa týka platenia DPH.

„Vláda oddialila platby nájmov, čo už samo o sebe predstavuje obrovský cash flow problém pre prenajímateľov. Nad rámec toho je však prenajímateľ povinný uhradiť do štátneho rozpočtu ešte aj vyúčtovanú DPH,“ hovorí Bódis. Riešením by bolo, keby prenajímatelia uhrádzali DPH štátu až po úhrade nájmu nájomcom.

Chceli by otvoriť skôr

Peter Zálešák zo spoločnosti Nay upozorňuje na potrebu otvoriť skôr aj väčšie obchody. „Ak môže jeden obchodník predávať ten istý druh tovaru na 300 štvorcových metroch, prečo by toto nemohol robiť aj iný obchodník, ktorý dokáže svoju prevádzku zmenšiť na rovnakú plochu?“ pýta sa Zálešák a dodáva, že nákupné centrá sú moderné budovy, ktoré sa dajú jednoducho dezinfikovať a v rámci ktorých sa dlhodobo zabezpečujú vysoké hygienické štandardy.

Podľa epidemiológov však ide o najkritickejšie oblasti, čo sa týka šírenia nákazy, a preto sa nákupné centrá majú podľa aktuálneho plánu otvárať až v poslednej štvrtej fáze. Momentálne môžu byť v  centrách otvorené len tie prevádzky, ktoré majú samostatný vchod, ktorým sa zákazník nedostane do pasáže centra.

Iniciatíva predpokladá, že vláda prehodnotí rýchlosť tohto procesu aj vzhľadom na skutočnosť, že Slovensko má aktuálne najlepšie čísla v súvislosti s pandémiou v EÚ. Napriek tomu otvára obchody a služby podstatne pomalšie ako okolité krajiny.

V Česku je situácia veľmi podobná tej našej, paradoxne sa chcú inšpirovať práve riešeniami, ktoré u nás neboli schválené. V Rakúsku vláda schválila plošnú podporu a preplatenie nákladov maloobchodníkom, v Nemecku majú podnikatelia v priebehu pár dní na účte finančné prostriedky bez akýchkoľvek byrokratických prekážok. Poľsko plánuje od 4. mája otvoriť nákupné centrá.

„Prevádzkovať firmu, ktorá nemá obraty, len náklady, nie je z dlhodobého hľadiska udržateľné pre žiaden subjekt. Naše náklady sú veľmi vysoké, a to aj v prípade, keď bolo nákupné centrum úplne zatvorené, pretože musíme platiť bankové úvery, elektrickú energiu, plyn, vodu, dane, kontrahovaných dodávateľov na upratovanie či strážne služby v značnej časti v rovnakej miere,“ dodal Nicola Perucconi z NEPI Rockcastle.

Reklama

Článok budeme aktualizovať o stanovisko Úradu vlády.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?