9. decembra 2019

S Vianocami a silvestrovskými oslavami za rohom sa pravdepodobne rozhodujete, či by ste si počas sviatkov mali dať s niektorými aktivitami prestávku. No ak napríklad dočasne pozastavíte hľadanie nového zamestnania, môže vás to vyjsť draho. Nižšie nájdete tri dôvody, prečo by ste s tým počas vianočných sviatkov nemali v žiadnom prípade prestávať.  

1. Firmy stále prijímajú nových zamestnancov

Cieľom spoločností je nájsť nových zamestnancov, aby obsadili otvorené pozície. Pokiaľ sa firma rozhodne, že chce niekoho najať, nebude s týmto procesom čakať do budúceho roka. Vpred sa pohne už teraz. Ak si práve prezeráte novinky LinkedIne, tak určite uvidíte len nedávno uverejnené ponuky.  

Pohovor má byť dialógom. Toto je 20 otázok, ktoré môžu položiť uchádzači o zamestnanie

Samozrejme, niektoré firmy môžu mať v tomto období pomalší proces prijímania zamestnancov. Mám však klientov, ktorí usporiadali pohovory a obsadili pozície len 5 dní pred Vianocami. Niektoré spoločnosti sa zase snažia pohovory urýchliť, aby mohli ponúknuť kandidátom prácu ešte pred koncom roka. Myslite na to, že firmy nepozastavia svoje ciele kvôli sviatkom, tak prečo by ste to mali urobiť vy?  

2. Konkurencia je malá

Väčšina ľudí sa už rozhodla dočasne prerušiť hľadanie zamestnania. Prečo? Pretože veria mýtu, podľa ktorého mesiace november a december neprajú tejto aktivite. No a vďaka tomu môžete v tomto období pri hľadaní práce vyniknúť. Konkurencia je totiž menšia.  

Dlhodobo nezamestnaný človek na pohovore? Netreba klamať, no dať zmysel kariérnej pauze

Zamestnávatelia nedostávajú veľa žiadostí na otvorené pracovné pozície, takže s najväčšou pravdepodobnosťou upútate pozornosť. Teda v porovnaní s inými obdobiami, napríklad januárom, počas ktorého sa všetci rozhodnú opäť si hľadať zamestnanie. Dokonca i keď venujete tejto aktivite menej času, ako obyčajne, stále budete v lepšej pozícii získať novú prácu, ako tí, ktorí kvôli sviatkom s hľadaním prestali.  

3. Dlhujete si to

Chápem. Je jednoduché nechať sa rozptýliť Vianocami a sviatočnými nákupmi či večierkami. Prácu si ale hľadáte, pretože nie ste spokojní s aktuálnym zamestnaním či úlohou. Vaša nespokojnosť sa nezmení kvôli sviatočnému obdobiu. Vianoce vám možno na chvíľu pomôžu zabudnúť, akí nešťastní ste v práci boli. No akonáhle príde január a budete sa musieť vrátiť do toho istého zamestnania, ktoré ste nenávideli, nespokojnosť si tam na vás počká.  

Radšej neprerušujte hľadanie zamestnania, veď sami sebe dlhujete, aby ste aspoň vyskúšali dosiahnuť svoj cieľ a dostali sa na novú pozíciu. V najhoršom prípade skončíte tak, že, ak budete reagovať na ponuky, ktoré sa vám páčia, začnete nový rok s už naplánovanými pohovormi a plní nadšenia, že sa v kariére vydávate novým smerom. A ten najlepší možný scenár? Nový rok začnete tým, že vkročíte do novej práce a budete na seba hrdí, že ste sa nevzdali. No a všetci ostatní budú január tráviť hľadaním zamestnania.  

Sviatky sú rušným obdobím. Vy však nedovoľte, aby vám ušli skvelé príležitosti, pretože ste sa rozhodli čakať.

Prispievateľka Adunola Adeshola píše pre Forbes.com o kariére. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk