6. novembra 2020

Čo sa stane s mojimi benefitmi, keď sú prevádzky zatvorené a kto mi vráti peniaze? Aké výhody poskytujú firmy svojim zamestnancom a čo je stále viac a viac v kurze? Otázky, ktoré si počas aktuálnej situácie kladú nielen ľudia, ktorí si hľadajú novú prácu, ale aj stáli zamestnanci. 

Náplň práce, plat a firemné benefity. Zrejme prvé veci, ktoré zaujímajú nových, ale aj stálych zamestnancov. Kým v „kolónke“ pracovné benefity pred pandémiou často svietili firemné akcie, MultiSport karta či príspevky na rekreáciu, dnes chcú zamestnanci home office a bezpečné pracovné prostredie. Klasické benefity však nevymreli, len zaspali.

Moderná krajina: Musíme „brutálne” zmeniť myslenie, tvrdí viceguvernér NBS Ľudovít Ódor

Podobne ako gastro či wellness prevádzky, aj fitnescentrá museli pre obmedzenia spojené so šírením koronavírusu zatvoriť alebo obmedziť svoje bežné fungovanie. „Zamestnávatelia neupustili od benefitov, ktoré ponúkali aj v čase pred pandémiou. Pravdepodobne ako väčšina, aj oni dúfajú, že sa situácia o nejaký čas vráti do pôvodného stavu, a teda, že zamestnanci budú môcť chodiť športovať do posilňovní a podobne,“ vysvetľuje kariérna špecialistka portálu Kariéra.sk Eva Sulovcová. 

Pozastavený fitness

A práve návšteva športových a relaxačných zariadení je obľúbeným benefitom, ktorý zamestnávatelia ponúkajú aj prostredníctvom karty MultiSport. Tá funguje na princípe mesačných platieb cez zamestnávateľa, pričom časť platí zamestnávateľ a časť zamestnanec, respektíve plne hradí zamestnávateľ alebo zamestnanec a vďaka nej môže jej držiteľ navštevovať rôzne športoviská a aktivity.

Reklama

Ak sa firmy a zamestnanci pýtajú, či prídu o svoje peniaze, keďže športoviská sú opäť zatvorené, odpoveď znie nie. Spoločnosť Benefit Systems Slovakia, ktorá prevádzkuje kartu MultiSport, pozastavila jej platnosť od polovice októbra až do znovuotvorenia športovísk.

Vo všeobecnosti platí, že užívatelia karty MultiSport a ich zamestnávatelia nebudú uhrádzať poplatok počas obdobia, keď sú športoviská uzatvorené. Hneď, ako sa situácia zlepší, karty budú aktivované a budú ich môcť opäť využívať.

Aj počas práce z domu môžete ukázať, čo vo vás drieme. 6 zručností, ktoré lídri ocenia

Na financovanie podobných benefitov, ktoré sú určené na podporu zdravia či vzdelávania zamestnancov, majú firmy zo zákona zriadený takzvaný Sociálny fond. Je už na dohode firmy a jej zamestnancov, či tento fond použijú na zaplatenie spomínaných kariet, na navýšenie príspevku na stravovanie alebo na iné formy zamestnaneckých výhod. 

Viac do stravovania

Ako pripomína Štefan Petrík, prezident Asociácie moderných benefitov, príspevok na regeneráciu môže byť použitý aj na zvýšenie príspevkov na stravovanie, akými sú napríklad gastrolístky. „Z pohľadu benefitných systémov, ktoré naši členovia zabezpečujú pre zamestnávateľov, vidno, že v čase Covid-19 rozpočty vyčlenené na benefity smerujú najmä do príspevku na stravovanie,“ opisuje Petrík. 

Gastrolístky, respektíve zabezpečenie stravovania na pracovisku, je však povinným „benefitom“, ktorý musia firmy poskytovať zo zákona. Podobne tak aj príspevok na rekreáciu, ktorý v podobe poukazu schválila ešte minulá vláda. Práve čerpanie tohto benefitu je v aktuálnom roku komplikované. „Ministerstvo dopravy však avizovalo, že zváži predĺženie platnosti tohtoročných rekreačných poukazov aj na budúci rok,“ dopĺňa prezident asociácie.

Chýba vám počas home office motivácia a kontakt s tímom? Na pomoc by mal prísť váš líder

Aj keď aktuálny dopad koronakrízy na ekonomiku a podnikanie firiem ovplyvňuje aj možnosti poskytovať zamestnancom výhody, zatiaľ sa tieto opatrenia týkajú najmä benefitov spojených so športom a cestovaním. Nemali by však ovplyvniť  príspevky na stravovanie, rôzne darčekové poukazy a formy voľnočasových benefitov, akým je napríklad vzdelávanie. 

Príspevok na energie

Ukázalo sa však, že čoraz viac firiem láka ľudí na možnosť pracovať z domu. Podľa údajov portálu Profesia.sk stúpol počet pracovných ponúk, v rámci ktorých hľadajú firmy ľudí vyslovene na home office, na dve percentá. Ešte začiatkom roka tvorili takéto inzeráty len 0,3 % zo všetkých ponúk.

Zvýšil sa aj počet ľudí, ktorí majú možnosť home office niekoľkokrát do mesiaca. Začiatkom roka mala túto možnosť len pätina zamestnancov, dnes je to už viac ako štvrtina. S tým súvisí napríklad aj dopyt zamestnancov po finančných príspevkoch, ktoré majú počas dlhodobého home office pokryť náklady na zvýšené energie a podobne. Podiel takýchto firiem je zatiaľ zanedbateľný. 

„Portál Platy.sk eviduje výraznejší prepad iba pri ponuke firemných akcií. Na začiatku roka potvrdilo takýto benefit zhruba 37 % zamestnancov, aktuálne je to 32 %. Práve firemné akcie predstavujú dlhé roky najrozšírenejší zamestnanecký benefit v našich končinách,“ uvádza PR manažérka spoločnosti Profesia Nikola Richterová.

Našli sa však aj firmy, ktoré benefity pre svojich zamestnancov posunuli na nový level a zaviedli takzvaný špeciálny príspevok na vychádzku za dobrou kávou do kaviarne. „Toto môžeme vnímať nielen ako kompenzáciu za nemožnosť využívania kávovaru na pracovisku, ale aj ako istú snahu priniesť zamestnancov k potrebnej psychohygiéne,“ uzatvára Richterová.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?