21. októbra 2020

Pred niekoľkými mesiacmi sa mnohým zamestnancom spoločností a ich lídrom obrátil svet hore nohami. Bez varovania a prípravy sa zrazu zmenili na členov virtuálneho tímu a lídra, ktorý sa spája so svojím tímom cez online komunikačné nástroje.

V prvých dňoch si to veľká časť zamestnancov užívala. Ľudia sa tešili, že ráno neuviaznu v dopravnej zápche a môžu si vychutnať kávu v pohodlí domova.

Avšak po mesiaci začali prichádzať prvé výzvy spojené s home office. Zrazu nebola možnosť stretnúť sa za jedným stolom a prebrať spôsoby, ako si poradiť s aktuálnymi problémami. To, čo sa vyriešilo pri automate na kávu, sa muselo prebrať v rámci online mítingu, ktorý niekedy trval dlho, a nie všetci pochopili, čo bude vlastne nasledovať.

Mladý Slovák roky zažíval útrapy práce na diaľku.
Dnes ich pomáha manažérom riešiť cez startup

Ako motivovať členov tímu, keď je každý niekde inde a zamestnanci sa vidia (ak majú zapnutú kameru) len hodinku počas virtuálneho stretnutia? Ako zapojiť všetkých a správne rozdeliť pracovné úlohy tak, aby ich členovia tímu zvládli? Ako medzikultúrny konzultant pracujem s virtuálnymi tímami po celom svete. Práve výzvy, ktoré sme spoločne riešili, ma naučili najviac.

Reklama

Čo teda z mojich skúseností funguje lídrom, ktorí vedú úspešné virtuálne tímy?

1) Pocit spolupatričnosti a budovanie vzťahov aj vo virtuálnom svete.

Aj keď hlavným cieľom virtuálneho stretnutia je riešenie aktuálnych problémov projektu, líder by nemal zabudnúť, že členovia jeho tímu sú nielen projektoví manažéri, ale predovšetkým „ľudia“, ktorí si radi vymenia zopár informácií o tom, čo ich trápi, teší alebo čím aktuálne žijú.

Netreba zabudnúť, že ak členovia tímu pochádzajú z rôznych kultúr, je potrebné byť trochu opatrný pri voľbe správnej témy. V takomto prípade ich netreba „tlačiť“ k tomu, aby sa vyjadrovali k téme, ktorá môže byť v ich kultúre „tabu“.

Zdieľajú svoje know-how o práci na diaľku.
Ako byť efektívny v tímoch a aké nástroje využiť?

Jednou z takzvaných „fun“ aktivít môže byť zdieľanie fotografií toho, čo majú radi, fotografií miest, kde trávia voľný čas alebo by ich kolegom z iných kultúr odporučili vidieť, keď navštívia ich krajinu.

Aj 10 minút, ktoré líder tímu takejto aktivite obetuje, má veľký prínos do budúcnosti a otvára členom tímu priestor na efektívnejšie riešenie problémov na individuálnej rovine.

2) Som tu pre vás.

Aj keď nie je možné stretnúť sa s členmi tímu osobne, líder môže ponúknuť priestor na online „face to face“ stretnutie. Je to pre neho určite náročné, lebo je potrebné vyhradiť si čas, sledovať, či je dodržaný rozvrh  a funguje spojenie. Avšak, členovia tímu to ocenia, najmä ak pracujú z domu a sami musia čeliť výzvam, ktoré sú pre nich úplne nové.

3) Uznanie a ocenenie.

Aj na Slovensku sa potvrdilo, že mnohí členovia tímu, ktorí prešli na home office, pracovali viac ako na 100 %. Preto je veľmi dôležité, aby líder tímu, ale aj členovia tímov navzájom vedeli oceniť pozitívne výsledky druhých.

My Slováci niekedy šetríme pozitívnymi slovami na adresu iných. To, čo pri osobnom stretnutí vyjadríme neverbálnym jazykom, však nedokážeme cez Skype, Zoom alebo iný komunikačný nástroj. A ocenenie výkonu naberá oveľa väčší význam, keď člen tímu musí zrazu motivovať seba samého doma, kde má ešte aj iné povinnosti okrem práce.

4) Jasné ciele a jasné smerovanie.

Keď poznáme cieľ, môžeme začať rozmýšľať o ceste, po ktorej sa k nemu dostaneme. Aj keď každý z nás vie, že je potrebné nastaviť jasný cieľ, v realite sa často stretávam s tým, že práve lídri virtuálnych tímov nevyužívajú nástroje, ako svoje ciele prezentovať zrozumiteľne. Ak členovia tímu nesedia spolu v jednej kancelárii, nemôžu si ciele vzájomne vysvetliť. Chýba im kontakt, ktorý poskytuje priestor na to, aby mohli lídrovi klásť doplňujúce otázky. Preto je potrebné zvoliť vizuálnu a verbálnu prezentáciu, ku ktorej sa budú môcť členovia tímu vrátiť, keď budú potrebovať.

Tak ako všetko ostatné, aj virtuálna spolupráca prináša mnoho výhod a nevýhod. Je len na nás, ako sa na virtuálnu spoluprácu pripravíme a akú stratégiu zvolíme. Byť dobrým „virtuálnym lídrom“ znamená investovať čas do prípravy, prípadne tréningu. Nové výzvy prinášajú nové dôvody, prečo na sebe pracovať a rozvíjať svoje zručnosti.

Eva Gáboríková ako konzultant medzikultúrnej komunikácie vedie workshopy a tréningy zamerané na riešenie medzikultúrnych pracovných problémov, prekonávanie komunikačných bariér a kultúrnych nedorozumení v biznise. V Európe, USA a Ázii spolupracuje s firmami, ktoré pripravujú svojich lídrov a tímy na zvládnutie kultúrnych rozdielov, efektívnu spoluprácu s kolegami z iných kultúr a pochopenie kultúrnych osobitostí zákazníkov v iných krajinách. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?