26. marca 2020

Forbes vám počas týchto mimoriadnych dní každé ráno prináša krátky prehľad udalostí predchádzajúceho dňa súvisiacich s epidémiou koronavírusu.

Čo hovoria čísla:

V utorok 24. marca pribudli na Slovensku 12 noví nakazení koronavírusom celkovo máme 216 potvrdených prípadov. K polnoci sa na celom svete nakazilo 467 592 ľudí, 21 176 pacientov ochoreniu Covid-19 podľahlo.

Čo sa udialo doma:

Poslanci schválil takzvaný lex korona, ktorý umožňuje štátu sledovať cez mobily ľudí podozrivých z nákazy koronavírusom. Koľko súkromia sa vzdáme?

Vláda nebude plošne odpúšťať povinnosť platiť zdravotné a sociálne odvody, pretože sú firmy, ktorým sa aj v čase mimoriadnych opatrení pre nový koronavírus darí, uviedol premiér Igor Matovič.

Developeri zatiaľ stavajú, no očakávajú prerušenie prác. Finančné dopady zrejme nebudú zanedbateľné. Oslovili sme niekoľko významných hráčov na trhu s otázkou, ako aktuálne napredujú ich projekty.

Slováci prispievajú v zbierkach, šijú rúška pre svojich susedov, robia nákupy pre ľudí z rizikových skupín a takmer na dennej báze vznikajú nové iniciatívy, ktorých cieľom je pomáhať. Ako a kde môžete pomôcť vy?

Čo sa odohralo vo svete:

Vlády v 70 krajinách požiadali dohromady už viac ako 3 miliardy ľudí, aby ostali doma.

V Európe rastie tlak na to, aby sa našli nové spôsoby zmiernenia následkov pandémie nového koronavírusu. Deväť krajín eurozóny vyzvalo ďalšie členské krajiny na emisiu takzvaných koronabondov, teda spoločných európskych dlhopisov.

Koronavírus si nevyberá. Ochorenie potvrdili aj u 71-ročného britského následníka trónu princa Charlesa. Zatiaľ má „mierne príznaky ochorenia“.

Tipy pre podnikateľov v kríze: 

Živnostníci. Malé firmy. Stredné firmy. Veľké korporácie. Zo dňa na deň zažili šok, s ktorým nepočítali. Ako môžu v čase koronavírusu zachrániť svoj biznis? Pripravili sme veľký prehľad a rozdelili ho do 5 oblastí, kde si vedia pomôcť sami.

O tom, ako sa so súčasnou krízou vyrovnáva najväčšie internetové kníhkupectvo Martinus, ktoré už má aj 11 kamenných predajní, sme sa približne týždeň od zatvorenia prevádzok rozprávali s jeho šéfom a spolumajiteľom Michalom Meškom.

Jedna zaujímavosť:

Z Washingtonu cez „zombie Schwechat“ domov. Čo priviedlo hokejistu Fehérváryho späť na Slovensko? Obranca Hershey v AHL a Washingtonu v NHL chvíľu rozmýšľal, ale napokon sa rozhodol nečakať v USA a odcestoval domov do Bratislavy. Stihol to zrejme na poslednú chvíľu.

A citát na záver:

Kto je obklopený ušľachtilými myšlienkami, nikdy nie je sám. (John Fletcher)

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso