25. septembra 2020

Ku scrollovaniu twitteru alebo instagramu počas práce sa priznávajú aj veľké profesijné kapacity. Súkromne, avšak. Málokto sa chce verejne pochváliť, že má vôľu tak slabú, že počas písania e-mailu dvakrát prejde novinky vo feede na Facebooku.

Nejde len o to, že potom úlohu, ktorá by normálne zabrala 20 minút, robíme hodinu. Problém tkvie v prerušení sústredenia, do ktorého sa potom musíte „nahadzovať” zas a znova, čo stojí ďalšiu energiu navyše.

Čím častejšie sa od práce nechávate vyrušiť, tým nervóznejšími sa tiež stávate. Svoje o tom vedia rodičia menších detí, ktorí strávili jar v karanténe. Podvedome totiž viete, že keď sa nevenujete tomu, čo je potrebné, cítite vinu. Čím viac ste počas vykonávania nejakej úlohy rozptýlení, tým náročnejšia sa vám zdá.

Už tri hodiny denne na sociálnych sieťach môžu
rozvíjať úzkosť či depresiu. Skúsite digitálny detox?

Spomeňte si, ako ste žili pred smartfónmi

Pamätáte na časy, kedy byť online vyžadovalo prítomnosť pri počítači? Nemohli ste otvoriť oči a hneď sa vrhnúť na e-maily alebo správy. Museli ste vstať, umyť sa, naraňajkovať a teoreticky až potom vplávať do informačných vĺn.

Reklama

Sústredenie vydržalo dlhšie, pretože ste sa nemohli rozptyľovať tak často. Vydržíte sústavne čítať dlhší text? Mnoho ľudí subjektívne udáva, že zatiaľ čo v časoch „predsmartfónových” dokázali prelúskať dlhé pasáže, dnes pri takejto činnosti pociťujú nepokoj a chuť pozrieť sa do telefónu, čo sa deje vo svete.

Informácie ako fastfood

Ďalším rysom súčasnosti je, že sa rozčuľujeme nad obsahom, ktorý vidíme. Väčšinou je to človek, ktorého máme v priateľoch a zdieľa články či názory, s ktorými nesúhlasíme. Alebo len fotky z dovoleniek, ktoré nám pripadajú trápne a banálne. Z akého dôvodu ho teda aj naďalej sledujeme?

Ako na chvíľu uniknúť z online sveta?
Skúste sa odpojiť krok po kroku

Informácie, ktoré nám nič neprinášajú, ale len zaplnia mozog, sú ako fastfood. Cítime sa preplnení, ale tak nejako podivne prázdni.

Všetko má svoj čas

Ako často otvárate poštovú schránku? Väčšinou je to zhruba raz denne. Prečo by ste teda e-maily mali čítať každých päť minút? Samozrejme že elektronická pošta vyžaduje niekedy rýchlejšiu odpoveď než tá klasická, analógová. Ale tiež existuje telefón, ktorý, verte mi, v urgentných prípadoch vždy zazvoní. A pre prípady, ktoré neodkladné nie sú, úplne postačí prezeranie e-mailu dvakrát denne.

Na väčšine telefónov si tiež môžete nastaviť, koľko času strávite na sociálnych sieťach. Ak prekročíte hodinu, zámok vás upozorní. Môžete ho samozrejme odomknúť, ale už viete, že ste prerušili zdravý limit.

Vezmite si na pomoc technológie

Všetci sme voči svojim pokušeniam slabí, za to sa netreba hanbiť. Ak chceme prijímať menej informácií a trváme na tom, že si poradíme sami, je to, ako keby sme sa potrebovali zbaviť nadváhy, ale zároveň preplnili chladničku tortičkami. Rozptýlenie totiž skutočne číha všade.

Pravidlo dvoch minút či kontrolované
dýchanie. 9 tipov ako na stres

Prijatie toho, že cítime nervozitu a nepokoj, keď nedržíme v ruke telefón a nečítame si novinky, je prvý krok. Ďalším je blokácia podnetov, ktoré vás odvádzajú od toho, čo potrebujete robiť. Aplikácií je veľa, ako na mobil, tak na počítač. Najznámejšia je napríklad Cold Turkey, ktorej názov odkazuje na abstinenčné príznaky, ktoré cítite počas vysadení opiátov.

Stále o niečo prichádzame

Máte strach zredukovať informačné kanály a pobyt v online svete kvôli tomu, že by ste mohli prísť o dôležitú informáciu, zaujímavú pracovnú ponuku alebo udalosť, ktorú zažívajú vaši priatelia?

Je nutné si uvedomiť, že na svete sa toho deje veľa, a aj keď budeme bez prestania nalepení na obrazovke telefónu, nemôžeme všetko obsiahnuť. Stále teda o niečo prichádzame, čo nás predtým toľko netrápilo.

Sociálne siete nám vzali pokoj, pretože ten, kto chce držať krok s dobou, musí byť v obraze. Ale tie najdôležitejšie životné zážitky sa dejú tu a teraz, priamo pred vami. Skúste sa sústrediť na ne – zbavíte sa nepokoja a otvoríte v mysli priestor, ktorý prinesie rovnováhu a spokojnosť.

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes, autorkou je redaktorka Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?