15. septembra 2021

Výrobe nožov sa vo voľnom čase venoval 10 rokov, no len pred dvoma rokmi ukončil úspešnú kariéru v IT a založil vlastnú značku Palove nože. Dnes jeho výrobky odporúčajú slovenskí foodblogeri aj michelinskí kuchári. Zákazníci na ne čakajú niekedy aj tri mesiace.

„Nikdy som nemal vzťah k nožom, ale raz mi kamarát ukázal, že vyrobil nôž a mňa to zaujalo. Tak som si povedal, že to skúsim aj ja,“ hovorí Paľo Blaho.

O výrobe nožov v tom čase nevedel takmer nič – učil sa z videí na YouTube, z kníh aj od kamarátov. V nožiarstve sa podľa neho spájajú drevárstvo, kováčstvo, zámočníctvo, modelárstvo a ďalšie remeselné odvetvia, ktoré ho lákali.

„Vyskúšal som si to na jednom noži. Jeho výroba mi trvala asi mesiac, ale páčil sa mi. Aj manželka bola spokojná, že sa doma zabávam. Tak som si kúpil stroje, ktoré mi výrobu uľahčili. Môj prvý nôž totiž vznikol doslova na kolene – s ručnou brúskou.“

Bolo to asi pred 10 rokmi. Paľo Blaho mal v tom čase rozbehnutú úspešnú kariéru IT projektového konzultanta a nožom sa venoval len vo voľnom čase. Potreboval však zmenu.

Reklama

Zo záľuby biznis

Ako projektový konzultant som prešiel rôzne firmy – väčšie aj menšie. Okrem toho som školil a učil na gymnáziu. Nikdy som nepracoval v obrovskom korporáte, ale viem, ako to v takýchto firmách funguje,“ hovorí a dodáva, že naposledy pracoval v menšej a menej známej spoločnosti. Po konfliktoch so šéfom sa však postupne začal pripravovať na odchod.

„Po 20 rokoch v brandži ma to už nebavilo. Nerobme si ilúzie o IT sektore na Slovensku. Stále pribúdali kauzy o napojení IT firiem na štátnu správu, predražovanie zákaziek a mne to nevyhovovalo,“ konštatuje.

„Popri práci vo firme som si preto začal skúšať rôzne materiálny a tvary nožov, až kým som s nimi nebol viac-menej spokojný. Koncom roka ma prepustili. Počítal som s tým a nebránil som sa.“ A tak sa záľuba zmenila na biznis.

Prilákal slovenských zákazníkov

„Veľa ľudí, aj nožiarov, ma varovalo a odrádzalo, že sa tým určite neuživím. Preto je pre mňa najväčšou výzvou dokázať im, že sa to dá,“ hovorí. Manželka a tri deti ho napriek tomu podporovali.

V začiatkoch svojho podnikania postupoval Blaho, podľa jeho slov, skôr intuitívne. V jeho rodine dovtedy nikto nepodnikal, a tak sa musel spoľahnúť sám na seba. Ceny jeho nožov sa dnes pohybujú okolo 200 eur a jeho zákazníkmi sú, prekvapivo, najmä Slováci.

„Keď som zakladal Palove nože, so slovenskými spotrebiteľmi som úplne nerátal. Chcel som sa zamerať skôr na zahraničie. Prekvapivo, doteraz som do zahraničia predal len dva nože – do Ameriky a do Londýna,“ vysvetľuje Paľo Blaho.

„To boli moji jediní dvaja zákazníci – cudzinci. Moje nože sú síce po celom svete, ale vždy si ich kupujú Slováci, ktorí žijú v zahraničí. Môžem teda povedať, že ma živí Slovensko.“

O výrobe nožov sa učil z videí a kníh. Mnohí neverili, že by sa tým dokázal uživiť. Foto: archív Paľa Blaha

Overené foodblogermi

Pri budovaní značky využil Paľo Blaho silu influencerov a foodblogerov. „Skôr ako som sa oficiálne začal výrobou nožov živiť, podaril sa mi jeden veľmi pekný nôž. Povedal som si, že je taký pekný, že ho ani nebudem predávať,“ spomína a vysvetľuje, že v tom čase jeho výrobky stáli pár desiatok eur. Rozhodol sa preto, že tento podarený kúsok daruje niekomu známemu.

„Na Instagrame som si vyhľadal známych foodblogerov a začal som ich oslovovať,“ vysvetľuje svoju stratégiu. „Prví boli manželia Monika a Roman Kóňovci. Napísal som Monike z LaPetit, že mám takýto krásny nožík a chcel by som jej ho darovať. Bola veľmi milá, pozvala ma k nim. Chvíľu sme sa porozprávali a ja som si to zapamätal ako dobrý spôsob budovania značky.“

Značka Palove nože má dnes takmer dva roky a za ten čas Blaho spolupracoval s viacerými influencermi. „Každý z nich dostal môj nôž a dohodli sme sa na barterovej spolupráci. Pomohlo mi to. Aj keď teraz som zistil, že to pre mňa nebolo vždy výhodné – s ohľadom na ceny mojich nožov som nedostal vždy adekvátnu protihodnotu. Ale vybudoval som si niekoľko dobrých vzťahov. Okrem toho mi foodblogeri garantujú kvalitu.“

Nože pre každého

Blaho zdôrazňuje, že nechce, aby boli jeho nože zamknuté vo vitrínkach ako výstavné kúsky. Kuchynské nože vyrába preto, aby ich ľudia v kuchyni naozaj používali. Keďže ich vyrába len z dreva a ocele, stále sú v porovnaní s inými značkami pomerne lacné.

„Nepoužívam žiadne vesmírne materiály, slonovinu či drahé kovy. Nože takýchto nožiarov stoja aj desaťnásobok. Ja však chcem, aby si môj nôž mohol kúpiť v podstate každý. Aj keď si naň bude musieť našetriť,“ vysvetľuje Blaho.

Farebných rúčok a gravíru sa tradičný nožiari na Slovensku boja. Palove nože sú nimi výnimočné. Foto: archív Paľa Blaha

„Moje nože kupujú aj mamičky na materskej, ktoré si na ne nasporia a darujú ich manželom.“

Vyrobené na mieru

Práve ženy sú najčastejšími zákazníčkami Palových nožov. Obdivujú ich farebnosť a gravírovanie a chcú nimi obdarovať svojich mužov i príbuzných. Muži si, naopak, nože najčastejšie kupujú pre seba.

„Väčšinou ich baví variť, alebo sú profesionálnymi kuchármi. S mojimi nožmi varia aj dvaja michelinskí kuchári, ktorým nože kúpili ich partnerky. S Filipom Ondruškom aj spolupracujem pri budovaní značky,“ hovorí podnikateľ.

Nože vyrába zákazníkom na mieru – môžu si vybrať drevo, z ktorého bude vyrobená rúčka či gravírovanie na čepeli. Nože sa snaží čo najviac personalizovať. Každý zákazník k nožu dostane aj drevené puzdro na mieru, ktoré ručne maľuje Paľova manželka.

Netypicky slovenské

Palove nože sa nie vždy držia tradičných postupov. Vysvetľuje, že mu ide viac o originalitu a spokojnosť zákazníka, než o tradičnosť postupov výroby.

Reklama

„Moje nože sú iné ako tie typicky slovenské. Väčšina slovenských nožiarov sa bojí pustiť napríklad do farebných rúčok. Keď idete na nožiarsku výstavu, na ktorej je 50 stánkov, po chvíli si nebudete uvedomovať, pri ktorých ste už boli. Všetky nože sú tam rovnaké,“ hovorí.

Externé spolupráce netají

Remeselní nožiari mu vyčítajú aj externé spolupráce a dodávateľov. Proces výroby noža totiž u Paľa začína oceľovým plechom, z ktorého mu externá firma laserom vyreže čepeľ. Tú potom brúsi.

S brúsením mu však pomáha umelecký kováč Ondrej Daubner z Banskej Štiavnice. S ním začal Blaho spolupracovať po tom, ako si pred minulými Vianocami pri pílení rúčky takmer odrezal prst. A aj keď sa už zo zranenia vyliečil, v spolupráci pokračujú.

Paľo Blaho chce, aby si jeho nôž mohol dovoliť každý. Aj keď je krásny, nemá byť vo vitrínke, ale v kuchyni. Foto: archív Paľa Blaha

„Vybrúsenú čepeľ potom posielam do Česka, kde mi ju zakalia. Kalenie je tepelný proces spracovania ocele, vďaka ktorému nie je taká mäkká,“ vysvetľuje Blaho.

Povrchová úprava čepele by sa podľa tradičných postupov mala robiť až po kalení. Práca s ňou je však potom oveľa náročnejšia. Blaho ju preto robí ešte predtým. Výsledok je podľa neho rovnaký.

Rúčky na Palových nožoch sú najčastejšie vyrobené z tzv. stabilizovaného farbeného dreva. „Ide o drevo, ktoré je napustené živicou a farbou, tým pádom už takmer nepracuje – je trvácnejšie a vlastnosťami pripomína skôr plast,“ vysvetľuje.

Zákazníci čakajú aj tri mesiace

Proces výroby kvalitného noža je teda časovo náročný. Zákazníci na Palove nože čakajú niekedy aj tri mesiace. „Odkedy som s výrobou nožov začal, tlačím si pred sebou asi 20 objednávok. Preto nemám kapacitu, aby som vyrábal nože do zásoby a dával ich na e-shop. Takmer všetko, čo vyrobím, má už zákazníka,“ hovorí.

Aj keď by to v budúcnosti chcel zmeniť, priznáva, že práca preňho nie je najvyššou prioritou. „O chvíľu budem mať päťdesiat. A začínam biznis. Musím však zdôrazniť, že nie som mladý nadšený nožiar, ktorý bude v dielni od rána do večera. S nožmi mám už desaťročnú skúsenosť. Mám manželku a tri deti, s ktorými chcem byť. Preto sa nožom venujem toľko, aby som sa tým uživil, ale nepreháňam to.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?