6. mája 2019

Čas nerobí rozdiely medzi ľuďmi. Avšak niektorí zamestnanci sú od pondelka do piatku (prípadne do nedele, ak počítate i víkendy) schopní dokončiť mnoho úloh, zatiaľ čo ďalší majú problém splniť väčšinu. 

Ako teda čo najmúdrejšie využiť čas a rozdeliť si pracovný deň tak, aby ste dosiahli všetko, čo chcete? Tu sú 3 spôsoby, vďaka ktorým uspejete:

Podľa zvyku

Neočakávajte, že budete mať každý deň motiváciu na to, aby ste sa vydali do sveta a splnili úlohy. Nebudete ju mať. Nespoliehajte sa na motiváciu. Počítajte s disciplínou. – Jocko Willink

Autor, bývalý člen jednotiek Navy SEAL a tvorca podcastov Jocko Willink vstáva každé ráno okolo 4:30. Tento čas pred prácou venuje intenzívnemu cvičeniu, aby počas nasledujúcich hodín dokázal pracovať na svojom biznise alebo tej najdôležitejšej úlohe.

Na sociálnej sieti Instagram uverejňuje fotografie vlastných hodiniek, ktoré vždy zobrazujú čas, keď vstane z postele. Taktiež pridáva fotografie po tréningu, na ktorých je spotený uterák, alebo činka. Zvyčajne tisíckam fanúšikov napíše: „Máte na to.“

Tu sú 3 veci, ktoré robia skvelí lídri ešte pred raňajkami.
Určia tak chod celého dňa

Willink si tak vytvoril zvyk vstávať skoro ráno. I keď je 4:30 extrémny čas, stále si môžete vytvoriť podobný návyk skorého vstávania s tým, že začnete pracovať na tej najdôležitejšej úlohe. A tak rovnako ako centy, ktoré napĺňajú pokladničku, časom toto skoré ranné vstávanie ukáže výsledky.

Podľa úrovne energie

Pokiaľ sa nepripravíte, tak sa vlastne pripravujete na neúspech. – Benjamin Franklin

Americký vynálezca, spisovateľ a jeden z Otcov zakladateľov Benjamin Franklin napísal o osobnostnom rozvoji oveľa skôr než Tony Robbins alebo Jim Rohn. Vo svojej autobiografii opísal, ako dokázal vyťažiť zo svojho bežného pracovného dňa maximum.

Podobne ako Willink aj Franklin vstával okolo 5:00 a hneď pracoval na tej veci, ktorá mala pre neho najväčšiu hodnotu. Každý deň obyčajne začínal tým, že si položil otázku: „Čo dobré by som dnes mohol urobiť?“

Ráno výrazne ovplyvní celý váš deň. Tu je 7 rád, ako ho správne odštartovať

Neskoro večer zase Franklin rozjímal o tom, ako prebiehal celý jeho deň. Taktiež sa zameriaval na svoje úspechy či neúspechy. Inými slovami, veľmi dobre pochopil, kedy mal dostatok energie na to, aby sa venoval náročným úlohám (ráno), administratívnym úkonom (popoludní) a reflexii (pred spaním a po ňom).

Podľa činnosti

Veľké príležitosti a veľké nápady… urobte si odstup, pretože často hovoríte áno mnohým veciam. – Tim Ferriss

Tim Ferriss je majstrom produktivity a verí v silu sústredenosti na prácu. Keď sa nachádza uprostred projektu, napríklad písaniu knihy, tak si stanovuje pravidlá. Napríklad si zavedie pauzy od mítingov alebo konferenčných hovorov, aby namiesto toho mohol pracovať na jednej veci.

V jednej epizóde podcastu Ferriss vysvetľuje, že sa skrátka vyhýba aktivitám, ktoré práve nesúvisia s jeho rozbehnutým projektom. Nemusíte však písať knihu, aby ste sa mohli počas jedného dňa alebo celého týždňa venovať len dôležitému projektu či téme. Ostatnému povedzte jednoducho nie, rovnako ako Ferriss.

Strávte týždeň rozumne

Trik na efektívny time manažment spočíva v rozhodnutí sa, ako a kedy budete tráviť svoj čas. Nedovoľte, aby o tom rozhodovali iní ľudia.

Môžete si vytvoriť zvyk, ktorého sa budete každý deň držať, využite sebapoznanie a rozhodnite sa, kedy budete na čom pracovať, alebo si naplánujte dni a týždne podľa projektu.

Hlavné foto: Unsplash/Brooke Cagle

Prispievateľ Bryan Collins píše pre Forbes.com o kreativite, produktivite i leadershipe.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk