12. mája 2020

Zažite naše prvé online podujatie, na ktorom budú hosťami minister hospodárstva Richard Sulík či spolumajiteľ pivovaru Urpiner Branislav Cvik. Zapojte sa do podujatia a položte našim hosťom otázky cez aplikáciu sli.do. Viac info TU

Čo je potrebné zariadiť v kanceláriách a na čo sa majú zamestnanci pri návrate z home office pripraviť, ak sa práca z domu stane skutočným trendom, napríklad po celý tento rok?

Medzi prvých šéfov najväčších firiem, ktorí oznámili dlhodobejší prechod na home office, patrí CEO Google Sundar Pichai. Zamestnanci, ktorí sa potrebujú vrátiť do kancelárií, tak budú môcť urobiť už od „júna či júla“, povedal minulý týždeň. Väčšina však môže pokračovať v práci z domu po celý rok.

Návrat do kancelárií v nedohľadne. Google sa pridal k Facebooku
a povolí home office do konca roku 2020

Tí, ktorí sa do kancelárií vrátia, musia rátať s viacerými bezpečnostnými opatreniami. Google prešiel na home office už v marci.

Google nie je jediná veľká technologická firma, ktorá na dlhší čas umožnila pracovať z domu. Ktoré sú tie ďalšie?

 • Amazon

Zamestnancom ponúkol možnosť pracovať z domu najmenej do októbra.

 • Facebook

Väčšina zamestnancov bude môcť pracovať z domu do konca roka 2020, informovala televízia CNBC. Väčšina kancelárií Facebooku sa otvorí 6. júla. Podobne ako Google, aj Facebook pracuje z domu od marca.

 • Microsoft

Z domu bude pracovať do októbra, s home office začal rovnako v marci.

 • Slack

Práca z domu bude možná do septembra.

 • Zillow

Šéf Zillow Rich Barton tweetoval, že zamestnanci Zillow „majú flexibilitu“ pracovať z domu najmenej do konca roka.

10 spôsobov, ako sa zmenia kancelárie

Bude váš zamestnávateľ nasledovať tech giganty? Vrátite sa do kancelárie až v roku 2021? Veľké inovatívne firmy budú opäť raz určovať moderné štandardy, tentoraz v podobe plánov, ktorými sa z aktuálnej núdzovej situácie budú dostávať ostatné spoločnosti.

Keď sa vrátite do kancelárie, pripravte sa, že už nebude rovnaká. Vy ste sa už potrápili s piatimi problémami, ktoré sa spájajú s prácou z domu (zvyknúť si, že ste stále doma; zvyknúť si, že zamestnávateľ vás môže kontrolovať aj doma; prispôsobiť sa stálym videokonferenciám; nezabudnúť, že raz (snáď) pôjdete aj naspäť do kancelárie; snažiť sa v novej realite zostať šťastní).

Zamestnávateľ a kancelárie zatiaľ prechádzali veľkými desiatimi zmenami. V nejakej podobe vás na pracovisku privítajú, prinajmenšom do obdobia, keď príde vakcína proti Covid-19.

 1. Meranie teploty,
 2. rúška,
 3. obmedzenie alebo zrušenie open office,
 4. „rozkúskované“ termíny príchodu a používania výťahu,
 5. menej osobných stretnutí,
 6. obmedzenie alebo eliminovanie veľkých mítingov a konferencií,
 7. časté hĺbkové čistenie,
 8. zrušenie alebo obmedzenie ponuky občerstvenia v kuchynkách,
 9. obmedzenie prístupu na pracovisko iba na určitých zamestnancov,
 10. zrušenie kancelárií ako takých.

Ako vyzerá budúcnosť práce?

Samozrejme, váš zamestnávateľ môže prijať len niektoré alebo aj žiadne z týchto obmedzení. Záleží aj na veľkosti a geografickom rozložení pobočiek vašej firmy. Niektorí zamestnanci sa do kancelárie vrátia skôr ako iní, v závislosti od toho, aká je náplň ich práce.

Firmy budú musieť prejsť premysleným a analytickým procesom, aby rozhodli, kto sa má vrátiť do kancelárií. Je tiež možné, ak sa vašej firme práca z domu osvedčila, že sa do kancelárií už nevrátite. Dve tretiny zamestnancov v USA tvrdia v prieskume KPMG, že doma sa zlepšila kvalita ich práce, na druhej strane, problém s prechodom na home office majú prevažne manažéri.

Klimatizácia, ticho, rúška… Ako vyzerá postupný návrat do kancelárií

K home office sa zásadným spôsobom vyjadrili už aj niektorí politici. Nemecké ministerstvo sociálnych vecí už oznámilo, že z pôvodných 12 percent sa počet ľudí pracujúcich z domu zvýšil na 25 percent a že uvažuje o tom, či by sa nárok na prácu z domu nemal zakotviť do Zákonníka práce.

Napokon, nie je náhoda, že práve veľké technologické firmy oznámili medzi prvými, že režim práce v home office sa predlžuje. Bude zaujímavé sledovať, ako odpovedia ostatní.

Zack Friedman píše na Forbes.com o lídroch a podnikaní. Prispeli aj Joe McKendrick a Enrique Dans.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?