21. januára 2020

Slováci majú vo fondoch zhruba 10 miliárd eur. Vlaňajšok priniesol mnohým z nich dobré zhodnotenia. Dvojciferné výnosy neboli výnimkou ani v hodnotení fondov Fincentrum & Forbes Investícia roka 2019.

Víťazným fondom Fincentrum & Forbes Investícia roka 2019 je Erste Bond EM Corporate. Za vlaňajšok dosiahol výnos 9,44 %. Z hodnotených fondov to v roku, ktorý bol bohatý na dvojciferné zhodnotenia, nebolo zďaleka najviac. No na čelo rebríčka ho vytiahol najlepší pomer nadvýnosu (od výnosu sa odpočíta hodnota sadzby Euribor, ktorá predstavuje bezrizikovú investíciu) a volatility, teda rozkolísanosti fondu. To je rozhodujúci parameter, ktorý určil víťaza vo všetkých šiestich hodnotených kategóriách. Z nich potom vzišiel celkový víťaz.

Nebojte sa kolísania hodnoty aktív.
Týchto 6 tipov vám pomôže mať investovanie pod kontrolou

Víťazný fond patrí do kategórie dlhopisových fondov a ponúka ho Asset Management Slovenskej sporiteľne. Tieto fondy investujú – ako napovedá ich názov – do dlhopisov a medzi slovenskými investormi sú populárne, patria medzi trojku najobľúbenejších. Slováci mali ku koncu vlaňajška vo fondoch celkovo takmer 10 miliárd eur. 

Investovanie v čase krízy.
Prinášajú väčšie zisky jednorazové alebo pravidelné vklady?

Vysoko nadpriemerné zhodnotenie dosiahli v súhrne podľa údajov Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS) akciové fondy, ktorých výnos presiahol v priemere 20 percent. V nich majú tunajší investori však len menšinu peňazí. V tejto sekcii v hodnotení Fincentra, ktoré zohľadňuje aj volatilitu fondov, vyskočili najvyššie fond Erste Stock Global (od AM Slovenskej sporiteľne) s výnosom takmer 37 percent a Franklin Global Listed Infrastructure Fund od správcu Franklin Templeton Investments, ktorého výnos sa blížil k 32 percentám. Prvý spomínaný fond zvíťazil v kategórii zameranej špeciálne na akciové fondy rozvinutých trhov, ktorú organizátor vyhodnocuje osobitne, pretože ju vníma ako optimálny nástroj dlhodobého sporenia napríklad na dôchodok. Fond Franklin Templeton zas triumfoval v sekcii všetkých ostatných akciových fondov, vrátane indexových zameraných na akcie.

Najviac majú Slováci vložené v zmiešaných fondoch, ktorých priemerný výnos bol vlani podľa SASS vyše 7 percent. V rebríčku Fincentrum & Forbes Investícia roka 2019 v tejto kategórii triumfoval fond Eurizon Manager Selection Fund od správcu VÚB AM, jeho zhodnotenie bolo vyše 8-percentné.

Zďaleka najvyššie zhodnotenie na vrchných priečkach rebríčka mali komoditné fondy – presiahli 50 percent. Tie sú však zároveň aj veľmi volatilné a určené len pre úzku skupinu investorov. Medzi nimi zvíťazil fond Franklin Gold and Precious Metals Fund.

Do hodnotenia Fincentrum & Forbes Investícia roka 2019 sa dostávajú fondy určené pre retailovú klientelu dostupné na Slovensku. Musia mať o sebe zverejnené dôležité informácie pre investorov, možno do nich investovať jednorazovo aj menej ako 3 001 eur a musia mať kladný výnos. Organizátori hodnotili šesť kategórií. Z nich vybrali aj celkového víťaza, pri ňom však nezohľadnili výsledky z kategórie krátkodobých investícií, kde sa najvyššie umiestnil fond AM SLSP Euro Plus Fond.

Fondy krátkodobých investícií sú totiž primárne určené na tvorbu krátkodobej finančnej rezervy a hoci majú veľmi nízke výnosy (vlani pod 2 percentá), vďaka nízkej volatilite majú prirodzene veľký náskok oproti iným kategóriám.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk