7. januára 2020

Pred niekoľkými rokmi som požiadala o zvýšenie platu. A urobila som to, hoci to v tom čase bolo mimo moju komfortnú zónu. Preskúmala som obvyklú výšku platu pre svoju pozíciu, konzultovala som to s mentormi a dôverníkmi, urobila som si zoznam úspechov, precvičovala si čo poviem a sebavedome som sa vybrala na naplánované stretnutie. 

V ideálnom svete by si šéf všimol úspechy zamestnanca sám ponúkol mu vyšší plat. V tom skutočnom svete je to veľmi zriedkavé. Pokiaľ chcete dostať viac peňazí, musíte o ne požiadať. Ako to urobiť a uspieť? Po tipy som išla ku skúseným manažérkam:

1. Podeľte sa o ciele a vyžiadajte si feedback.

Úprimne a otvorene sa porozprávajte s manažérom. „Ak ste na súčasnej pozícii najmenej 6 mesiacov, stretnite sa s nadriadenými. Dajte im vedieť, že chcete v práci excelovať, váš dlhodobý cieľ je napredovať a radi by ste sa uistili, že robíte pre úspech všetko, čo sa dá,“ hovorí Danielle Harlan, CEO spoločnosti The Center for Advancing Leadership and Human Potential.

Zamestnanci túžia v práci vyniknúť. 3 spôsoby, ako získať povýšenie alebo vyšší plat

Tam sa ale nezastavte. „Požiadajte ich o odporúčania, ako sa môžete na súčasnej pozícii zlepšiť a čo môžete urobiť, aby ste v budúcnosti mohli postúpiť.“ Potom požiadajte o feedback, nech môžete sledovať, kedy je čas prísť so žiadosťou.  

2. Prevezmite väčšiu zodpovednosť.

„Mojou najlepšou radou v súvislosti s povýšením je obliekať sa pre prácu, ktorú chcete a taktiež ktorú máte,“ odporúča Jenna Tanenbaum, zakladateľka smoothie spoločnosti GreenBlender. „Najskôr si osvojte úlohy a prevezmite zodpovednosť v súčasnej pozícii a potom začnite riešiť problémy, na ktorých by ste chceli pracovať ďalej. Jediný spôsob, ako to efektívne dosiahnuť, je time manažment. Pochopte základnú stratégiu firmy, položte veľa ťažkých otázok a zlaďte svoje priority s prioritami spoločnosti. Čoskoro budete lídrom,“ vraví.  

3. Proaktívne komunikujte výhry.

Jenn Grasso, viceprezidentka módnej služby Le Tote, hovorí, že neplánovane sama povýšila produktovú manažérku: „Najdôležitejšou vecou, ktorú urobila, bolo, že neustále prekračovala očakávania týkajúce sa jej súčasnej úlohy a pracovných povinností. Vždy urobila viac, ako sa od nej čakalo, a projekty riadila tak dobre, ako jej starší kolegovia,“ hovorí.  

Bodka za rozdielmi. Takto môžu ženy požiadať o zvýšenie platu či povýšenie a uspieť

A taktiež sa nezdráhala o všetky zdary podeliť. „Bola skvelá v tom, že mi aktívne oznamovala svoje úspechy. Keď ma oslovila so žiadosťou o povýšenie, dávno som vedela, že si to zaslúži,“ vysvetľuje Grasso. Preto svoje úspechy komunikujte skoro a často.  

4. Preukážte úspechy a pridanú hodnotu.

Ukážte vlastnú hodnotu. „Musíte vedieť ukázať, že ste prijali zodpovednosť navyše a poskytnúť konkrétne podrobnosti o vlastných úspechoch. Uveďte príklady projektov, ktoré ste dokončili a to, ako pozitívne ovplyvnili biznis. Došlo k zvýšeniu príjmov? Zachránili ste zákazníka? Ak ste od kolegov alebo vedúcich pracovníkov dostali na svoju prácu pozitívny feedback, podeľte sa o to s manažérom. Nepukazuje to len na vašu snahu, ale aj na budúci potenciál,“ uvádza Kim Mullaney, viceprezidentka HR firmy Monster.

A dodáva: „Odvádzať skvelú robotu a pracovať mnoho hodín na povýšenie či zvýšenie platu nestačí. Musíte ukázať, že ste pridali hodnotu tímu a organizácii.“ Identifikujte spôsob, akými ste spoločnosti zarobili peniaze. Nech už ide i predaj alebo zvýšenie efektívnosti. Čísla sú veľmi presvedčivé.  

5. Sústreďte sa na to, prečo si to zaslúžite.

Predtým, ako presvedčíte svojho šéfa, že si zaslúžite zvýšenie platu, musíte v to sami veriť. „Najlepší spôsob je zamerať sa na to, čo si zaslúžite a nie na to, čo potrebujete. Ľudia často tvrdia, že o viac peňazí žiadajú pre náklady v osobnom živote. Avšak zamestnávateľ ľuďom zvyšuje platy na základe ich výkonnosti,“ upresňuje Beth Morghan., CEO PR firmy InkHouse. Každý by chcel zarobiť viac peňazí, no nevyťahujte osobné dôvody, ako je zvýšenie nájomného či dovolenka na Havaji. 

6. Precvičujte návrh a predvídajte otázky.

„Pre mnohých to znie čudne a neprirodzene, no konverzácie, v ktorých o niečo žiadate, prebehnú takmer vždy lepšie, ak si ich vopred nacvičíte. Mali by ste zvážiť možné odpovede, ktoré dostanete na svoju požiadavku, a tiež to, ako na ne sami zareagujete,“ odporúča Harlan 

7. Urobte si prieskum.

Samozrejme, všetci by radi zarobili miliardu. To ale pravdepodobne nie je dosiahnuteľné číslo. „Pred akýmkoľvek rokovaním o mzdách si urobte prieskum, aby ste určili vlastnú trhovú hodnotu. Musíte mať pevný základ pre svoju požiadavku a taktiež realistické očakávania. Preštudujte si platové trendy vo vašej geografickej oblasti a odvetví s podobnými pracovnými titulmi, kvalifikáciou a zodpovednosťou,“ radí Diane Domeyer, riaditeľka The Creative Group.

8. Hovorte o budúcnosti.

Ukážte, že ste do firmy investovali. „Každý manažér si cení lojalitu. Začnite rozhovor pozitívne a vysvetlite, ako veľmi sa vám páči súčasná práca pre neho aj spoločnosť. Následne vysvetlite, čo chcete robiť v budúcnosti, a ako plánujete prispieť k rozvoju biznisu,“ odporúča Mandy Gilbert, zakladateľa technickej školy RED Academy.

9. Pripravte sa na odmietnutie.

Nenechajte sa odradiť slovom nie. „Ak nedostanete vyšší plat ani novú pozíciu, o ktorú ste mali záujem, nemusí to byť koniec vyjednávania. Požiadajte o predbežné hodnotenie s jasne definovanými cieľmi a úpravou platov pred nasledujúcim ročným hodnotením,“ hovorí Julia Bonem, konzultantka pre výber kariéry.

Najhoršie, čo sa môže stať, je, že vám šéf povie nie. V každom prípade sa naučte obhajovať a tiež porozumieť vlastnej hodnote. Pokiaľ o viac peňazí sami nepožiadate, je viac než pravdepodobné, že ich nedostanete!   

Prispievateľka Elana Lyn Gross píše pre Forbes.com o postupe v práci a o ženách na pracovisku. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk