11. júna 2019

Kto by už mal lepší prehľad o knihách ako Michal Meško, spolumajiteľ a riaditeľ najväčšieho internetového kníhkupectva na Slovensku a siete kamenných predajní Martinus? Pýtali sme sa ho, po akej knihe siahne, keď chce utiecť od všetkého naokolo, ale napríklad aj vtedy, keď ho pochytí nostalgická chvíľka. 

Michal Meško má zvyčajne rozčítané tri knihy zároveň – jednu v papierovej verzii, jednu v e-booku a jednu audioknihu. A čo číta, keď…

…keď potrebuje „nakopnúť“

Amor Towles – Džentlmen v Moskve

Rodák z Bostonu sa preslávil už svojím debutom, knihou Pravidlá zdvorilosti, ktorá sa stala aj bestsellerom podľa New York Times. Jeho druhá kniha, Džentlmen v Moskve, sa odohráva v historickom Rusku, v období po prvej svetovej vojne. Boľševici odsúdia Alexandra Rostova, zarytého aristokrata, na domáce väzenie v hoteli Metropol v blízkosti Kremľa. Šľachtic strávi vo väzení mnoho rokov, no počas tohto obdobia sa rozhodne nezriecť sa života – práve naopak, učí sa užívať si ho plnými dúškami. „Je to naozaj vtipný a múdry román,“ zhodnotí Meško.

Fredrik Backman – Čo by môj syn mal vedieť o svete

Backman píše knihu pre svojho dvojročného syna, ktorému sa pokúša vysvetliť, ako funguje svet. A ospravedlňuje sa za to, čo pri rodičovstve ešte pokazí. Vie, že niečo sa určite nájde. „Snažil som sa úplne najviac, ako som vedel. Nikto negooglil toľko ako ja,“ píše Backman synovi.

Reklama

Top knihy, filmy aj myšlienky.
Týmto sa inšpirovali členovia rebríčka 30pod30 vo svojom živote a práci

Jason Fried a David Heinemeier Hansson – Reštart

Minimalizmus je cieľom, o ktorého dosiahnutie sa pokúšajú mnohí podnikatelia. Táto kniha ho predstavuje v úplne novom svetle. Kniha sa stala bestsellerom podľa New York Times, Sunday Times a Wall Street Journal.

…keď chce vypnúť od okolitého sveta

Neil Gaiman – Nikdekoľvek

Majster fantasy žánru a autor už kultovej knihy Americkí bohovia, ktorú najnovšie sfilmovala televízna stanica Starz, nie je pre milovníkov tohto druhu literatúry žiadnym nováčikom. Kniha „Nikdekoľvek“ vás od prvých stránok vtiahne do príbehu Richarda Mayhewa, ktorý sa ocitne v tajnom svete plnom príšer, vrahov a svätcov, ktorý je skrytý pod ulicami rušného Londýna. Všetko sa pritom začne záchranou zraneného dievčaťa.

…keď sa chce dozvedieť niečo nové o povahe sveta

Hans Rosling – Moc faktov

Rosling, odborník na štatistiku pôvodom zo Švédska, napísal knihu, ktorá vyvracia vaše doterajšie predstavy o svete. Táto kniha adresuje skreslené a stereotypné predstavy ľudí o chudobe, chorobách či vyspelosti iných krajín a stavia ich do úplne novej perspektívy, ktorá mnohých šokuje.

Obľúbené knihy: Čo čítajú slovenské top podnikateľky a manažérky?

Yuval Noah Harari – 21 lekcií pre 21. storočie

Izraelský historik a autor bestsellerov Sapies a Homo Deus prišiel vlani s novou knihou, v ktorej predstavuje 21 ponaučení pre 21. storočie. Spisovateľ, ktorého knihy si obľúbil aj Bill Gates, v závere svojej trilógie predstavuje čitateľom ponaučenia z technologického vývoja či histórie a nabáda ich, aby sa vydali na cestu sebarozvoja a hľadania zmyslu života.

…keď sa chce dozvedieť niečo nové o ľudskej povahe

Adam Grant – Originals

Kniha s podtitulom „Ako neprispôsobiví hýbu svetom“ opisuje, ako sa rodia a postupne udomácňujú vo svete i v ľuďoch novátorské myšlienky, a to na širokej škále príbehov úspešných ľudí cez podnikateľov, politikov až po agentov CIA. Kniha si získala aj prevádzkovú riaditeľku Facebooku Sheryl Sandberg, ktorá do nej napísala príhovor, či zakladateľa platobnej brány PayPal Petra Thiela a spisovateľa Malcolma Gladwella. Taktiež získala nálepku bestselleru podľa New York Times.

…keď chce byť lepším človekom

Charles Duhigg – Sila zvyku

Duhigg, americký reportér New York Times, ktorý píše aj pre New Yorker a The Atlantic a tiež je držiteľom prestížnej Pulitzerovej ceny, napísal podmanivú knihu, v ktorej na základe vedeckých poznatkov a mnohých výskumov opisuje, prečo sa správame tak, ako sa správame. Celá kniha je o budovaní a o sile zvykov, ktorých zmena je často cestou k vytúženému šťastiu.

….keď chce zaspomínať na minulosť

Na minulosť si Michal Meško zaspomína napríklad pri kultovej knižnej sérii Harry Potter od J. K. Rowlingovej. „Čítal som ju ešte ako tínedžer,“ pousmeje sa Meško.

Reklama

O tom, ako to vyzerá v Meškovej kancelárii, ste sa mohli dočítať v júnovom vydaní magazínu Forbes. Kúpiť si ho môžete TU

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk