3. apríla 2020

Na špeciálnom virtuálnom podujatí Hack the Crisis Slovakia budú jeho účastníci tvoriť riešenia akútnych problémov v zdravotníctve, ekonomike, kultúre, v mestách a vo vylúčených komunitách. Zapojiť sa môže každý, komu súčasná situácia nie je ľahostajná. Podujatie bude prebiehať 48 hodín a pripojiť sa môžete na tomto odkaze

S myšlienku, ako technologicky pomôcť pri zvládaní výziev spôsobených pandémiou, prišla estónska startupová platforma Garage48. Tá počas jedného víkendu zvolala viac ako tisíc účastníkov z približne 20 krajín, aby riešili aktuálne problémy spoločnosti.

Iniciatíva má dnes ohlásených 46 hackathonov po celom svete, pričom tie najväčšie sa uskutočnili v Estónsku a Litve. Tento víkend sa k nim pripoja aj Slováci.

Iniciatíva startupistov prepája nemocnice s dobrovoľníkmi.
V databáze sú ich stovky

„K iniciatíve Hack the Crisis sme sa rozhodli pridať, pretože vidíme potenciál v ľuďoch a inštitúciách, ktoré na Slovensku máme. Kríza, ktorú momentálne pociťujeme, má aj širší rozmer ako len zdravotnícky,“ hovorí Peter Kolesár, líder iniciatívy Hack the Crisis na Slovensku.

Čo priniesli vo svete?

Ukážkovým príkladom, ktorý vzišiel z tejto iniciatívy vo svete, je riešenie z Estónska. Platforma Share Force One je určená na zdieľanie zamestnancov, ktorá spája firmy za účelom dočasnej výmeny pracovných síl – počas koronavírusovej krízy majú totiž niektoré firmy prebytok pracovnej sily a niektorým, naopak, chýba.

Ďalším zo zaujímavých riešení je all-in-one platforma na domácu výučbu detí. Tá zjednodušuje výučbu, zahŕňa testy, e-knihy, hodnotenie, rôzne oznámenia, hry či chat (individuálny alebo triedny). Na lotyšskom hackathone zase prišli z 3D tlačenou ochranou tváre pre zdravotníkov či „emergency“ ventilátorom, teda umelo vytvoreným respiračným zariadením na podporu dýchania pacientov s respiračnými problémami.

Napriek koronavírusu sa deje aj veľa dobra.
Firmy nakupujú materiál, celé Slovensko si pomáha

Príkladom toho, čo priniesla iniciatíva, je aj Exonicus – počítačová simulácia, ktorá poskytuje zdravotnícky tréning personálu, ktorý sa stará o pacientov s Covid-19. „Tieto riešenia sú úž aplikované naprieč krajinami a inšpirujú sa nimi úplne všetci, dokonca aj študenti slovenských univerzít, ktorí tiež začali pracovať na respiračných zariadeniach a tlačiť ochranné masky,“ hovorí Kolesár. Záštitu nad iniciatívou prebrala prezidentka Zuzana Čaputová.

Ako to funguje?

Platforma aktuálne zbiera konkrétne výzvy od ľudí a inštitúcií a hľadá odborníkov, ktorí majú detailnú znalosť o probléme. Riešitelia spolu s mentormi počas 48 hodín prídu s konkrétnymi nápadmi na riešenie.

Problémy sa budú riešiť v štyroch oblastiach:

  • Výzva 1: Pomôž zdravotníctvu.
  • Výzva 2: Pomôž mestám.
  • Výzva 3: Pomôž ekonomike.
  • Výzva 4: Pomôž komunitám.

Hackathon štartuje v piatok 3. apríla večer kick-off webinárom a zároveň live vysielaním na sociálnej sieti facebook, následne sa vytvoria tímy, ktoré prídu s ideami a začnú tvoriť riešenia. V sobotu budú pracovať na jednotlivých nápadoch a každý tím bude mať počas dňa možnosť konzultovať svoju myšlienku či riešenie s mnohými mentormi z rôznych oblastí. Deadline na odovzdanie nápadov je do nedele 5. apríla do 14. hodiny, pričom vyhlásenie víťazov prebehne v spomínanú nedeľu večer.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?