23. decembra 2019

Hovorí sa, že Vianoce sú sviatkami, kedy sa všetko zastaví a my si užívame čas s rodinou, či sa konečne venujeme aj sami sebe. Nie každý si taký luxus môže dovoliť. Aj tento rok si na Slovensku budú musieť od sviatočného stola odbehnúť na pár hodín do práce tisíce Slovákov. 

Už viac ako dva roky platí na Slovensku zákaz maloobchodného predaja počas sviatkov. V praxi to znamená, že okrem zatvorených obchodov je dopriate voľno predavačkám, predavačom či ľuďom obsluhujúcim predajne. To sa týka aj tohtoročných vianočných sviatkov. Ak ste nestihli nakúpiť, podľa zákona máte poslednú šancu do Štedrého dňa do 12:00.

Čo chcú nájsť drobní podnikatelia pod stromčekom? Deň voľna, finančého guru i viac klientov

Na opačnom konci spektra stoja povolania, ktoré aj napriek sviatkom doma zostať nemôžu. Lekári, zdravotnícky personál, ľudia pracujúci v gastronómii, veľkých priemyselných fabrikách, doprave, ale aj novinári. Množstvo zamestnancov z vyššie menovaných profesii strávi aspoň časť sviatkov namiesto kruhu rodiny v práci.

Nedá sa bez nich fungovať

„Typické príklady prác cez sviatky sú všeobecne tie, bez ktorých chod spoločnosti nemôže fungovať, teda prevažne verejné služby v oblasti zdravotníctva, sociálnych služieb, ale aj dopravy či bezpečnosti,“ hovorí pre Forbes riaditeľ tlačového odboru ministerstva práce Michal Stuška. Čo sa týka maloobchodného predaja, v tomto prípade existujú v zákone dve výnimky: predajne môžu byť otvorené v prípade, že ich prevádzkujú živnostníci, ktorí v nich počas sviatku, namiesto zamestnanca, aj pracujú.

Tou ďalšou je, že všeobecne totiž nariadenie povoľuje počas sviatkov pracovať len vo výnimočných prípadoch a to ak sú potrebné opravy, inventúra, nakladanie či vykladanie tovarov, kŕmenie zvierat a tak ďalej. Avšak ak sa firma so zamestnancami dohodne, napríklad vo veľkých priemyselných parkoch na nepretržitých smenách, táto práca je povolená. Pri predávaní v obchodoch však takéto dohody uzatvorené byť nesmú.

Uplatnite si náhrady a uhraďte faktúry. 6 tipov pre živnostníkov ako na úpravu dane

Ako sme už spomínalli, ak majú zamestnávatelia nastavené výroby po dohode na 24 hodín, väčšinou to nemenia ani cez sviatky. „Sú druhy ďalších prác, ako napríklad priemysel s nepretržitou prevádzkou, kde nie je možné z ekonomických, či prevádzkových dôvodov zakázať prevádzku,“ dodáva Stuška. Podľa neho však kvôli tomu došlo k uzákoneniu povinností o zvýšených príplatkoch za prácu počas sviatkov, víkendov či nocí.

Ak si však chcú zamestnávatelia udržať zamestnancov, obzvlášť v ťažkom konkurenčnom prostredí, dodržiavať len zákonom stanovené odmeňovanie za prácu počas sviatkov nestačí. Ako uviedol Stuška, z ich interných prieskumov je zrejmé, že zamestnávatelia sa v posledných rokoch snažia nalákať nových ľudí na rôzne benefity, ktoré boli v minulosti zriedkavé.

Volkswagen s prestávkou

Avšak aj keď množstvo výrobných firiem na Slovensku sa 24-hodinových pracovných zmien nevzdáva, pauzu si dáva napríklad jeden z najväčších tuzemských zamestnávateľov, nemecká automobilka Volkswagen. Väčšina zamestnancov sa za linky vráti až 8. januára. „Počas plánovanej zimnej odstávky výroby zostávajú v nasadení približne dve stovky nevýrobných zamestnancov, ktorých prítomnosť na pracovisku je nevyhnutná, keďže sú zodpovední za ochranu závodu, energetiku, plánovanie či finančné uzávierky,“ vysvetľuje hovorkyňa závodu Lucia Kovarovič Makayová. Tento rok sa však počas odstávky budú zamestnanci venovať nielen údržbe, ktorá nie je počas prevádzky možná, ale aj prípravným prácam pre integráciu nového automobilu Škoda Karoq, ktorý sa vo Volkswagene začne vyrábať.

Ako však pre Forbes dodáva hovorkyňa skupiny Profesia, Nikola Richterová, aj keď je u nás mnoho firiem, ktoré potrebujú ľudí aj cez sviatky, isté percento zamestnávateľov sa rozhodlo ponúkať navyše napríklad dovolenkové dni. Aktuálne to je podľa údajov portálu Platy.sk 13 percent firiem. V porovnaní s minulým rokom je to nárast o 0,2 percentuálneho bodu. „Najvyšší podiel zamestnancov s týmto benefitom pritom vidíme v Bratislave. Aktuálne ide o vyše 19 percent,“ dodáva.

Koncoročné hodnotenie v práci? Nemusí to by stresová situácia, stačí sa dobre pripraviť

Podľa odborníkov sú tieto benefity jedným z dôvodov, prečo sa začína objavovať trend, že ľudia už zostávajú na Slovensku a tých, ktorí odchádzajú za prácou do zahraničia, ubúda.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk