23. decembra 2019

Ako si spisujem zoznam vianočných prianí na Amazone a posielam ho svojej mame (nesúďte ma, tiež by ste nechceli dostávať každé Vianoce škaredý sveter) myslím na všetky menej hmatateľné veci, ktoré by som od niekoho chcela dostať. Také, ktoré sú perfektné pre malých podnikateľov, teda i mňa.  

Nižšie uvádzam 5 vecí, ktoré by si asi chcel pod vianočným stromčekom nájsť každý mikropodnikateľ.

1. Poradca

Mikropodnikatelia môžu byť osamelí. Robíme všetky rozhodnutia ohľadom biznisu, takže si musíme byť istí, že ide o správnu vec. A to môže byť niekedy vyčerpávajúce. Nedávno som sa pustila do ďalšieho podnikania s dobrým priateľom, a dovoľte mi povedať, že mať správneho partnera je pre majiteľa podniku neuveriteľná skúsenosť. Je úžasné mať niekoho, s kým môžete rozoberať nápady a kto je z možností nášho podnikania rovnako nadšený ako vy.  

Podnikanie bez obchodného partnera? Pozor na týchto 5 finančných chýb

Malí podnikatelia nevyhnutne nemusia mať obchodných partnerov. Potrebujeme iba obchodne orientovaného priateľa, ktorý si nás občas vypočuje, rozveselí nás alebo otvorene povie, že sa chystáme urobiť zlé rozhodnutie.  

2. Deň voľna

Pre väčšinu mikropodnikateľov nie je ľahké dať si voľno. Koniec koncov to my sme biznis. Ak nepracujeme, nebude fungovať naše podnikanie. I keď je jediný voľný deň, v ktorom by ste nemysleli na podnikanie skôr fantáziou, pridajme ho na vianočný zoznam. Žiadne kontrolovanie emailov. Žiadne správny od zamestnancov, ak nejakých máme. Len deň osamote, počas ktorého môžete robiť, čo len chcete.  

3. Finančný guru

Jednou z najlepších vecí, ktoré som urobila, bolo, že som si pred niekoľkými rokmi najala účtovníka. Ten mi pomáha spravovať moje účtovníctvo počas celého roka a v decembri ma kontroluje, aby sa ubezpečil, že som organizovaná a pripravená na ďalšie daňové obdobie.  

Podnikanie v minulosti a teraz. Richard Branson prezrádza, prečo by chcel začať s biznisom až dnes

Ale možno tiež potrebujem nejakého dobrého finančného poradcu. Niekoho, kto mi povie, do čoho mám znovu investovať alebo či si dávam príliš vysoký, prípadne nízky plat. Niekoho, kto vidí ucelený obraz, ktorý zvyčajne ignorujem, aby som zaistila finančnú budúcnosť svojmu biznisu. 

4. Neobmedzená zásoba nových klientov

Som veľmi rada, že môžem pomaly uzatvoriť jeden z najlepších rokov, aký som doposiaľ zažila. No vôbec to nepovažujem za samozrejmosť. Viem, že v prípade mikropodnikateľov sa biznis mení z roka na rok, podľa hospodárstva ale tiež marketingu. Bolo by skvelé, keby mi Santa priniesol viac zákaziek, než si myslím, že zvládnem. Buďme úprimní, vždy toho zvládneme o niečo viac!  

Momentálne je moja situácia v podnikaní vtipná. Väčšinu práce robím sama, hoci mám freelancera a editora, ktorí mi pomáhajú. No pokiaľ by som mala ešte o čosi viac práce, tak by som mohla najať ďalšiu výpomoc. V roku 2020 som pripravená rásť!  

5. Darčekový kôš

My, drobní podnikatelia, pracujeme tvrdo a zvyčajne sa nezastavíme, aby sme sa pochválili. Je to niečo, čo sa sama v posledných rokoch snažím zmeniť. Vždy v decembri pošlem klientom niečo milé, ako poďakovanie za ich dôveru. Niektorí sú so mnou už 10 rokov, preto im chcem vyjadriť svoju vďaku.  

No pridám na zoznam jeden darček pre mňa. Kto iný, než ja sama, by mi kúpil luxusný darčekový kôš francúzskych syrov? A taktiež v rámci toho robím niečo neuveriteľne gýčovité. Pripíšem si ku košu darčekovú kartičku s pochvalou. Takú, akú si predstavujem, že by mi za všetku tvrdú prácu napísal šéf, keby som nejakého mala. Je to hlúpe, no keď dostanem tento darčekový kôš, vždy sa usmievam.  

Aj keď si nemôžete dovoliť kúpiť darčekový kôš, kúpte si aspoň čokoládu alebo fľašu vína a poďakujte si. Veď ste predsa rozbehli vlastnú firmu od nuly a staráte sa o jej úspech každý jeden deň. 

Viem, že mi Santa nemusí priniesť všetko, čo mám na zozname. Takže som proaktívna a tieto darčeky sa snažím dopriať samej sebe vždy, keď môžem. Ak vám nikto nepovie, že robíte skvelú prácu, urobte to sami. 

Prispievateľka Susan Guillory píše pre Forbes.com o biznise. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk