4. septembra 2019

Je jednoduchšie stať sa podnikateľom dnes, alebo to bolo ľahšie pred niekoľkými desaťročiami? Na túto otázku odpovedá v článku podnikateľ Richard Branson. Momentálne si zakladatelia spoločností zrejme nedokážu predstaviť, že by sa mali pustiť do biznisu bez pomoci technológií. Avšak mnohí tí, ktorí podnikateľskú cestu započali ešte v preddigitálnej ére, spomínajú na to, že existovala menšia konkurencia, a teda väčšia šanca na úspech. 

Richard Branson začal s biznisom v 70. rokoch minulého storočia. Teda dávno predtým, ako uzreli svetlo sveta mobilné telefóny či internet. Vďaka tomu, že technológie otvorili mnoho nových dverí, on sám verí, že dnes existuje viac príležitostí ako kedykoľvek v minulosti.

Originálny nápad uspeje, zdôrazňuje Branson

Vraví: „Zákazníci sa totiž tešia z toho, že môžu nakupovať od niekoho, kto má sídlo firmy doma, ako od firmy so sídlom na hlavnej ulici. A presne to dramaticky znižuje náklady na začatie podnikania. Nemusíte sa zaviazať drahým globálnym reklamným kampaniam, pretože svoj marketing môžete robiť pomocou iPhonu.“

Svetovým podnikateľom roka je Američan s miliardovou firmou,
ktorý sľúbil svoj majetok charite

Ako Branson zdôrazňuje, financovanie na začatie podnikania je ľahšie získať pomocou systémov, akými sú crowdfunding či startupové pôžičky. Tie pomáhajú podnikateľom vyhnúť sa mnohým ťažkostiam pri zabezpečovaní financovania, ktoré predstavujú tradičné zdroje, napríklad banky. „Aj keď konkurencia môže byť silnejšia, domnievam sa, že ak prídete s firmou, ktorá rieši problémy a zlepšuje životy ľudí, tak máte veľkú šancu uspieť.“

Jednoduchší svet pre startupy

Tí, ktorí začali podnikať v technologickej oblasti zhruba pred 30 rokmi, zrejme zažili veľké zmeny a to malo najväčší vplyv na ich podnikateľský život. Andrew Bud, ktorého inšpirovalo pristátie na Mesiaci a úsvit počítačov v 60. rokoch, chcel byť vždy inžinierom. A to sa mu podarilo. Stal sa jedným z priekopníkov európskeho odvetvia mobilných komunikácií ako technologický riaditeľ a zakladajúci člen Vodafone Italia.

V roku 1987 bol kľúčovým členom tímu zodpovedného za vytvorenie prvého digitálneho spotrebiteľského bezdrôtového telefónu, ktorý sa teraz nachádza v londýnskom Vedeckom múzeu. Aktuálne je zakladateľom a výkonným riaditeľom spoločnosti iProov a rovnako ako Branson sa aj on zamyslel nad životom podnikateľa vtedy a teraz.

Hovorí: „V 80. rokoch bolo všetko v mobile regulované a firma mohla žiť alebo zomrieť perom úradníka. Regulácia iba zmenila svoj rozmer z vnútroštátneho na európsky a priniesla okrem veľkých príležitostí i nové výzvy. Presne to isté sa teraz vzťahuje na niektoré aspekty podnikania v oblasti identity, v ktorej spoločnosť iProov pôsobí.“

Superschopnosť úspešných podnikateľov odhalená.
Ide o dostatok kvalitného spánku

Neskôr, v roku 1995, chcel Bud rozdeliť obchod s bezdrôtovými systémami spoločnosti Olivetti, ktorý založil a vybudoval, do samostatného startupu. „Bolo to nemožné. V Európe, vrátane Talianska, jednoducho neexistoval rizikový kapitál a získanie kvalifikovaných pracovníkov pre prácu v startupe bolo nesmierne ťažké. Vtedy to vôbec nebolo očarujúce alebo atraktívne, len neuveriteľne riskantné,“ priznáva.

Bez problému teda konštatuje, že dnes je oveľa jednoduchšie vybudovať startupový tím. Prečo? Pretože ľudí viac priťahuje dobrodružstvo a je to spoločensky prijateľnejšie. Ľahšie je tiež tento tím financovať, pretože existujú napríklad inovačné granty. „Je pravda, že konkurencia sa dnes pohybuje rýchlejšie. Moderný softvér však uľahčuje vytváranie, vývoj a testovanie produktov. To znamená, že sa učíme rýchlejšie, čo je kľúčom k akejkoľvek podnikateľskej činnosti.“

Výzvou je vyniknúť v dave

Zakladatelia spoločností by dnes mali vyniknúť v dave a prispôsobiť sa rýchlej zmene trhu bez toho, aby tým ohrozili svoje základné obchodné hodnoty. Mel Pledger je zakladateľkou osobného rozvojového programu DNA Light Up. Po prvýkrát sa do podnikania pustila pred 30 rokmi, keď sa vo veku 21 rokov zapojila do riadenia upratovacej spoločnosti.

„V tých časoch bolo budovanie spoločnosti len o vedení podrobných papierových záznamov. Bolo to pomalé a metodické, no v mojom prípade to fungovalo solídne.“ Dnes Pledger riadi spoločnosť, ktorá poskytuje školiace a vývojové programy pre širokú základňu zákazníkov. Tá zahŕňa okrem iného lídrov a ich tímy aj súkromné osoby.

Vysvetľuje: „Dnešnou výzvou je vyniknúť a zachovať si integritu. A to všetko na trhu, ktorý je zaplavený napodobeninami v sekunde, keď sa objaví dobrý produkt alebo nápad. To je podľa mňa najväčší rozdiel v podnikaní vtedy a dnes.“ Momentálnym zámerom v biznise je podľa nej autentickosť a skutočný záujem o spojenie i ľudskosť.

Pledger vraví: „Sú dnešné pravidlá ľahšie, alebo ťažšie než tie spred 30 rokov? Myslím, že je to každého osobný názor. Cením si príležitosť postaviť sa za to, čo je skutočné, za náš tím a prácu, ktorú robíme. A hlavne som rada, že som podnikateľkou aj v roku 2019.“

Prispievateľka Alison Coleman píše pre Forbes.com o podnikateľoch a podnikaní. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk