3. januára 2020

Dať zime prestávku a navštíviť teplejšie miesto s oceánom? Pozrieť si púštne duny alebo husté píniové lesy? Zaplávať si v mori a oddýchnuť si na pláži z drobných mušličiek? To všetko sa dá na jednom mieste, stačí si posedieť necelých 5 hodín v lietadle smerom na západ.

Len čo vystúpite na medzinárodnom letisku Gran Canaria, ktoré mimochodom slúžilo ako jedna z núdzových pristávacích dráh pre program amerických raketoplánov, ocitnete sa na sopečnej pôde posiatej palmami a kaktusmi. Ak sa z letiska vyberiete smerom na juh, po diaľnici s označením GC-1 dostanete sa po 25 minútach jazdy autom na okraj prvej veľkej turistickej oblasti San Agustín a Maspalomas.

Niekedy v priebehu šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia práve tu začali s výstavbou prvých hotelov a komplexov, ktoré postupne zabrali celý výbežok Maspalomas. Charakteristickým prvkom zóny sú pieskové duny, ktoré sa tiahnu pozdĺž pobrežia, od majáku El Faro de Maspalomas smerom na severovýchod. Na viac ako 400 hektároch tvoria púštnu oblasť, ktorá je od roku 1987 chránenou prírodnou zónou. Do pobrežných pieskových miest sa pritom môžete vybrať aj na chrbte niektorej ťavy, ktoré majú svoju základňu na úpätí dún.

Filozofia slow travel? Ide o zodpovedné a uvedomelé cestovanie, ktoré rozvíja

Inak – nie je pravda, že piesok v dunách pochádza zo Sahary, pretože tieto pieskové zóny vznikli niekedy koncom doby ľadovej, keď morské hlbočiny zmenili polohu a na povrch sa dostal piesok ležiaci dovtedy na dne mora.

Maják v oblasti Maspalomas bol vybudovaný koncom 19. storočia a jeho svetelné signály vidia lode až zo vzdialenosti 35 kilometrov.

Samotné Maspalomas a priľahlé zóny sú posiate golfovými ihriskami, hotelmi a nákupnými strediskami. Ak sa odtiaľto vyberieme ďalej smerom na západ, privedie nás diaľnica k novším a mladším turistickým centrám na juhozápadnom pobreží Gran Canarie.

Púštne duny v Maspalomas. Foto: M.Fragkidis/Unsplash

Piesok z Bahamských ostrovov

Arguineguin, Puerto Rico a najmä Playa Amadores, to sú miesta, kde slnkachtiví dovolenkári môžu celoročne chytať bronz a polihovať na plážach.

Vysoko atraktívnou je umelo vytvorená pláž Playa Amadores s bielym pieskom, či skôr malými úlomkami drobných kôrovcov a mušlí dovezenými z Bahamských ostrovov. Ich výhodou je, že aj keď zafúka vietor, nevznesie sa oblak piesku a nezasype vás ležiac na osuške.

Od oceánu je Amadores krytá mohutnými betónovými prekážkami, ktoré bránia vlnám preniknúť na breh a udržiavajú hladinu pokojnú. Samotná pláž má tvar podkovy a nad ňou je rozsiahle parkovisko pre hostí a návštevníkov. Pod parkoviskom je hneď na samom okraji pieskového brehu niekoľko reštaurácií a obchodov pre dovolenkujúcich turistov, kam môžete kľudne vstúpiť „mokrou nohou“.

Typické domčeky v Puerto Mogán. Foto: J.Pujadas/Unsplash

Ďalej smerom na juhozápad po GC-1 leží oblasť Tauro. Nájdete tu moderný golfový areál, rozsiahle zóny s bungalovmi a pri mori opäť plážovú zónu. Za Taurom a údolím Taurito už leží prístav Puerto Mogán s malebnými domčekmi, ktoré sú napodobneninou koloniálneho španielskeho prístavu či rybárskej osady. Každý domček je tvorený dvoma ubytovacími jednotkami a človek má pocit, ako keby sa tu vrátil o niekoľko storočí naspäť. Aj v Mogáne je turistom k dispozícii umelo vytvorená piesková pláž s veľkým počtom ležadiel a slnečníkov.

Slnko a hory = Gran Canaria

Koľko hodín v roku vlastne na Gran Canarii svieti slnko? Odborníci hovoria, že ostrov má až 2 820 hodín slnečného svitu za rok. Aj v januári teplota málokedy v noci klesne pod 15 °C. Priemerná denná maximálna teplota je na začiatku roka 21 °C.

Odišla z Google, aby uskutočnila svoj sen. Založila spoločnosť, ktorá zmenila pohľad na cestovanie

Gran Canaria to však nie sú len pobrežie a pláže. Vnútrozemie je hornaté a najvyšší štít dosahuje 1 949 metrov nad hladinou mora. Pico de las Nieves, v preklade približne „štít snehu“, dostal svoje meno zrejme podľa priehlbní, v ktorých od 17. storočia obyvatelia zvykli ukladať zásoby snehu a ľadu, ktoré neskôr používala šľachta na chladenie nápojov na ich dvoroch. Dnes je na náhornej plošine umiestnený vojenský objekt s rádiolokátorom v tvare obrovskej gule. Z vrcholu je pri dobrej viditeľnosti možné dovidieť až na sesterský ostrov Tenerife a jeho vrchol Pico del Teide.

Pohľad z Pico de las Nieves. V pozadí Roque Nublo, v diaľke vrchol Teide na Tenerife. Foto: Canary Ride/Unsplash

Veľké hornaté plochy vo vnútrozemí sú posiate typickou kanárskou borovicou s predĺženým ihličím a hrubou kôrou, ktorá vcelku dobre odoláva lesným požiarom. Niektoré príručky hovoria, že vďaka palmám, boroviciam, pieskovým dunám a snehu môžete na Gran Canarii zažiť všetky podnebné pásma na jednom ostrove.

Ulice plné stredovekého remesla

Hlavné mesto Las Palmas de Gran Canaria je rozložené na severovýchodnom výbežku a je domovom pre 380-tisíc obyvateľov. Rušné avenidas sú plné áut a života a aj prístav tohto mesta je jedným z najrušnejších v oblasti Atlantického oceánu. Jeho význam v zásade neustúpil od založenia mesta v 15. storočí, veď dodnes si turisti môžu prezrieť Casa de Colón (Kolumbov dom), kde počas svojich plavieb k brehom Ameriky prebýval Krištof Kolumbus.

Malý kúsok od Casa de Colón nájdete aj monumentálnu katedrálu Sv. Anny na rovnomennom stredovekom námestí. Námestie obklopujú sídla miestnych rodov, bohatých obchodníkov a statkárov. Na jeho hornom konci je historické sídlo miestodržiteľov, dnes jedna z budov miestnej vlády.

Ak už ale budete na výlete v historickom centre Las Palmas, vydajte sa z Plaza Mayor de Santa Ana smerom na sever do ulice Calle Triana. Tu na pešej zóne si skutočne splníte akýkoľvek sen, či už módny alebo kulinársky. A všetko bez DPH, ako sa na Kanárske ostrovy patrí.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk