8. novembra 2018

Nie je náhoda, že väčšina úspešných spoločností využíva sociálne siete na propagáciu svojich služieb a produktov. Dôvod je jednoduchý – sociálne siete sú jedným z najefektívnejších spôsobov na zviditeľnenie sa a komunikáciu s novými zákazníkmi. A my vám dáme 10 dôvodov na to, prečo by ste ich mali využívať aj vy. 

Napriek všadeprítomnosti sociálnych sietí ich trhový potenciál naďalej rastie nielen s pribúdajúcimi užívateľmi, ale aj s ich zvýšenou aktivitou. Nárast aktívnych užívateľov by mal do roku 2021 dosiahnuť 3,02 bilióna, čo predstavuje tretinu globálnej populácie.

5 tipov, ako fotiť na sociálne siete.
Aj so smartfónom dokážete veľké veci

V digitálnom marketingu sú sociálne siete nepochybne jedným z hlavných prostriedkov komunikácie. Spolu s web stránkou a obsahom, ktorý tvoríte a zdieľate, vytvára obraz o vašej značke a princípy sú presne také, ako keby ste komunikovali s potenciálnymi zákazníkmi priamo prostredníctvom fyzického obchodu.

Predstavte si váš digitálny marketing ako cukráreň: v tomto kontexte je vaša web stránka predajňou, sociálne siete výkladom a obsahom sú torty, ktoré potenciálnym zákazníkom ponúkate. Zákazník nemusí mať záujem o konkrétny produkt vo výklade, ale tým, že vidí kvalitu a potenciál vašich služieb, si vytvorí pozitívny názor, a keď bude príležitosť oslavovať, spomenie si na vaše torty.

Reklama

Jej tvár na Oscaroch pred rokmi obletela svet.
Biznis bol zadnými vrátkami

Ak chcete maximalizovať svoje šance na úspech, musia fungovať všetky tri elementy súčasne. Je viac pravdepodobné, že potenciálni zákazníci vojdú do obchodu, ktorý má zaujímavý výklad a kde uvidia príklady kvalitných produktov a služieb.

Sociálny marketing si nevyžaduje vysoký rozpočet, napriek tomu však má potenciál vybudovať značku a vytvoriť nové podnikateľské príležitosti. Ak ešte nie ste presvedčení o efektívnosti sociálnych médií, tu je niekoľko dôvodov prečo je sociálny marketing ideálnym spôsobom na zviditeľnenie vášho podnikania:

1. Zvyšujú povedomie o vašej spoločnosti

Sociálne siete umožňujú osloviť veľké množstvo potenciálnych zákazníkov v reálnom čase a bez geografických obmedzení. Vzhľadom na dosah sociálnych sietí máte možnosť dostať sa do povedomia užívateľov, ktorí o vašom podnikaní doposiaľ nepočuli. Ako indikuje názov, sociálne siete sú o zdieľaní. Preto čím aktívnejšie sa zapájate do sociálneho marketingu, tým viac sledovateľov bude zdieľať zaujímavé updaty, a tým sa dostanete nielen do ich povedomia, ale tiež do povedomia ich sociálnych okruhov.

Čím viac ľudí o vás vie, tým rýchlejšie bude rásť vaša online komunita, a tým je pravdepodobnejšie, že vás vyhľadajú, keď budú mať záujem o produkty alebo služby, ktoré ponúkate. Nestane sa tak zo dňa na deň, ale postupne bude váš sociálny vplyv a množstvo potenciálnych zákazníkov rásť.

2. Dávajú vášmu podnikaniu ľudskú tvár

Príbeh vášho podnikania a spôsob, akým robíte to, čo robíte, je často hlavnou konkurenčnou výhodou malých aj veľkých spoločností. Sociálne siete sú ideálnym miestom na to, aby ste vaše každodenné radosti a starosti spojené s vašou značkou zdieľali. Ľudia vás nebudú vnímať len ako korporátnu identitu, ale začnú vás vidieť osobnejšie a oveľa intenzívnejšie si zapamätajú vašu komunikáciu. Máte možnosť sa tak priblížiť k zákazníkom aj napriek tomu, že s nimi fyzicky nekomunikujete.

3. Uľahčujú vašim potenciálnym zákazníkom, aby vás našli

Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Salesforce, 87 percent ľudí vyhľadá produkt online predtým, ako si ho kúpi. Je preto vysoko pravdepodobné, že vaši potenciálni zákazníci už využívajú sociálne siete na vyhľadávanie spoločností a značiek, od ktorých chcú kúpiť produkt alebo s nimi spolupracovať. A preto by ste mali byť pripravení, aby vás našli.

Sociálne siete tiež priamo ovplyvňujú, na akom mieste sa objavíte vo vyhľadávači – profily spoločností, ktoré majú veľké množstvo aktívnych užívateľov sú signálom pre Google, že ide o dôveryhodné a hlavne populárne značky, ktoré následne posúva na popredné miesta vo vyhľadávači. Vzhľadom na popularitu a rozsah sociálnych sietí sú vaše profily tiež jedným z prvých výsledkov vyhľadávania vašej spoločnosti a preto sú dôležitou súčasťou vašej online identity

Biely stôl, na ktorom je položený notebook, čaj, tanier s ovocím, zápisník a ananásová dekorácia.
Aktivita na sociálnych sieťach prináša množstvo výhod. Môžete nimi efektívne cieliť reklamu či monitorovať konkurenciu. Foto: Pexels

4. Dávajú reálny feedback

Nemusíte veriť všetkému, čo počujete alebo čítate, ale monitorovaním potenciálnych a existujúcich zákazníkov sa toho veľa dozviete. Nielen o tom, čo hovoria o vašej značke alebo odvetví, ale hlavne o tom, čo potrebujú a chcú, a to vám umožní prispôsobiť sa ich nárokom. Prispôsobovanie ponuky produktov a služieb reálnym požiadavkám zákazníkov je signálom, že vám na nich záleží, a vášmu podnikaniu to zvyšuje šance na úspech. Vzhľadom na to, že ide o feedback od reálnych ľudí v reálnom čase, ide o jeden z najfektívnejších spôsobov, ako spoznať vašich potenciálnych zákazníkov.

5. Umožňujú efektívny zákaznícky servis

Riešiť sťažnosti a negatívne odozvy verejne síce nie je ideálny spôsob, ako vytvoriť pozitívny obraz o vašej spoločnosti, avšak ak preukážete, že ich beriete vážne a snažíte sa ich čo najrýchlejšie vyriešiť, noví aj existujúci zákazníci vám budú viac dôverovať. Ak budú mať vaši zákazníci pocit, že ich počúvate a riešite ich negatívne skúsenosti, je oveľa pravdepodobnejšie, že o nich budú hovoriť vám a nie šíriť negatívny feedback naokolo. Ide tiež o časovo a finančne efektívny spôsob komunikácie, často oveľa rýchlejší ako prostredníctvom emailu alebo telefonicky.

6. Vytvárajú nové obchodné príležitosti

Je vysoko pravdepodobné, že vaši potenciálni zákazníci využívajú aspoň jednu sociálnu sieť, čo predstavuje perfektný priestor na vytváranie nových obchodných príležitostí. Preto by ste mali byť prítomní tam, kde vaši ideálni zákazníci trávia najviac času, mali by ste tam prilákať ich pozornosť a udržať ju čo najdlhšie. Prirodzene si vás postupom času budú pamätať a keď raz budú mať záujem o vaše služby, budú vedieť, kde vás nájsť.

Reklama

Ľudia radi kupujú od ľudí a spoločností, ktoré sa im páčia na základe komunikácie a kvality služieb. Vytváraním pozitívneho obrazu prostredníctvom sociálnych sietí tak môžete priamo ovplyvniť nárast vašich nových zákazníkov.

7. Zvyšujú návštevnosť vašej web stránky

Zdieľaním obsahu vašej web stránky prostredníctvom sociálnych sietí zvyšujete počet nových aj opakovaných návštevníkov, čím zviditeľňujete značku a ponuku vašej spoločnosti. Je pravdepodobné, že užívatelia, ktorí navštívia vašu stránku vďaka konkrétnemu linku zdieľanému na vašich sociálnych profiloch nielen zaregistrujú vašu spoločnosť, ale sa aj zdržia na vašej stránke.

Preto je vhodné monitorovať počet návštevníkov, ktorí vás našli prostredníctvom sociálnych sietí, ako aj ich správanie počas návštevy stránky. Ak budete vedieť, odkiaľ návštevníci prichádzajú, čo ich zaujíma a ako dlho sa zdržiavajú na jednotlivých stránkach, budete sa môcť adekvátne prispôsobiť a sústrediť sa na to, čo funguje najefektívnejšie.

8. Predstavujú finančne efektívne reklamné prostriedky

V porovnaní s tradičným marketingom ide o finančne efektívnejší spôsob reklamy, pričom jej demografický dosah je podstatne širší. V prípade, že využívate základné bezplatné funkcie sociálnych sietí, vašou jedinou investíciou je váš čas. Ak sociálne siete využívate na platenú reklamu, vzhľadom na to, že dáta užívateľov sú pravidelne aktualizované samotnými užívateľmi, je vysoko pravdepodobné, že sa reklama dostane k správnym ľuďom v správnom čase. Máte tiež možnosť detailne segmentovať, kto uvidí vašu reklamu, ako aj reálne monitorovať návratnosť vašej investície.

9. Monitorujú konkurenčný trh

Či už na osobných, alebo firemných profiloch, všetci sa snažíme prezentovať čo najlepšie. Pravdepodobne nielen vy, ale aj vaši konkurenti využívajú sociálne siete na komunikáciu s potenciálnymi zákazníkmi a zdieľajú úspechy, nové produkty a eventy v reálnom čase. Preto je tento priestor ideálny na sledovanie konkurencie, ako aj vzdelávanie sa o najnovších trendoch vo vašom odvetví.

10. Slúžia na vyhľadávanie talentov

Nájsť talentovaných ľudí, s ktorými chcete pracovať – či už ako zamestnávateľ, alebo business partner, je finančne aj časovo náročné. Sociálne siete, ako napríklad LinkedIn, sú ideálnym spôsobom na vyhľadávanie talentov a vytváranie vzťahov s inými profesionálmi a dodávateľmi. A, samozrejme, slúžia aj opačne – ak niekto vyhľadáva vaše služby alebo chce s vami spolupracovať, sociálne siete sú efektívnym spôsobom, ako vás nájsť a kontaktovať.

Hlavné foto: Pexels
Petra je zakladateľkou marketingovej agentúry Squirrels&Bears, ktorá sa zameriava na zviditeľnenie a rast malých podnikateľov prostredníctvom nízkorozpočtových marketingových stratégií.