12. augusta 2018

Bývalá modelka Soňa Skoncová spustila pred troma rokmi eshop s dizajnovými doplnkami. Odvtedy portfólio jej značky KUKU narástlo a rozšírilo sa aj do kamenných predajní na Slovensku, v Česku, Poľsku a na Ukrajine. Pre Forbes povedala, že lekcie podnikania dostala aj pri rozbiehaní internetového obchodu s módou, ktorý jej však nevyšiel podľa predstáv. Okrem biznisu dnes moderuje a zarába na Instagrame.

Popri modelingu sa Skoncová venovala aj blogovaniu.  Foto: archív S. Skoncová

Soňu Skoncovú objavila modelingová skautka ešte na základnej škole. Do zahraničia odišla ako 15-ročná. A aj keď sa odvtedy venovala modelingu naplno, u nás sa stala známou až o sedem rokov neskôr vďaka druhému miestu v súťaži Miss Slovensko 2009.

Najväčší prelom v kariére však nastal, keď si ju herec Sacha Baron Cohen, známy z filmov Diktátor či Borat vybral ako jednu z dvoch „ochranárok“ počas udeľovania Oscarov v roku 2012. V tom čase už žila dlhodobo v Los Angeles. „Bol to veľký ošiaľ, začala som tam dostávať veľa ponúk, no po čase ma táto práca unavila,“ hovorí.

Podnikať začala v 21 rokoch. Exmodelka vedie startup a stavia školy na Haiti či v Peru

S modelingom skončila po 13 rokoch a na Slovensko sa vrátila už v pozícii moderátorky pre televíziu Joj. Ako však vraví, svet módy si ju znova našiel prostredníctvom online sveta. Na Instagrame totiž spolupracuje s rôznymi značkami, ktoré jej platia za propagáciu.

Reklama

„Ide väčšinou o väčšie firmy, ktoré na to majú prostriedky a s ich produktami sa v plnej miere stotožňujem,“ hovorí. Dlhodobo spolupracuje napríklad so značkami Adidas, Loreal, Avon, Nivea, Remington, Tous či Magnum.

Na sociálnych sieťach má vyše 100-tisíc sledovateľov, z ktorých väčšinu tvoria Slováci, Česi a Američania. Foto: archív KUKU

„Veľa ľudí si neuvedomuje, koľko času zaberie vymyslieť zaujímavý príspevok. Ja si dávam extrémne záležať na tom, aby fotky vyzerali dobre,“ vysvetľuje a dodáva, že kvôli nim často cestuje. Na sociálnych sieťach totiž propaguje aj svoj biznis – značku doplnkov KUKU, na ktorej vytvorení pracovala vyše rok a založila ju s priateľom Robom Reisom.

V ich ponuke nájdete prívesky v tvare písmen, náramky a navrhli aj prívesky pre psov, prostredníctvom ktorých pomáhajú neziskovej organizácii Pes v Núdzi. Zaujímavosťou ich eshopu je možnosť navrhnutia svojho originálneho náramku, pričom k dispozícii je až 11-tisíc možností.

Na propagáciu svojich produktov niekedy využíva aj svoje kontakty zo šoubiznisu, najmä pred akciami, z ktorých najväčšou je Black Friday. Foto: archív KUKU

„Čo sa týka cestovania kvôli fotkám, naposledy sme boli kvôli novej kampani KUKU v Mexiku,“ hovorí. Väčšina jej „dovoleniek“ je pracovných a nosí si z nich materiál na sociálne siete značky aj na pol roka. Skoncová totiž vo firme rieši najmä túto oblasť a marketing, jej priateľ zase dizajn. A hoci začali „naivne“ vo dvojici, po prvých dvoch mesiacoch museli najať zamestnancov, ktorých dnes majú päť.

Známe extanečnice rozbehli e-shop. Nehráme sa na vysokú módu, tvrdia

Do marketingu pritom na začiatku neinvestovali ani euro. „To, ako sa to rozbehlo, bolo prekvapením. Myslím, že sa spojila práve sila mojich sociálnych sietí a dobrý produkt,“ vysvetľuje. „Trávim tam dosť času, no keď je toho na mňa priveľa, nemám problém sa na celý víkend odpojiť,“ vraví Skoncová.

Pred značkou KUKU exmodelka skúšala uspieť aj s eshopom v oblasti módy, čo však nevyšlo. „Pracovať s oblečením je v tomto prostredí ťažké, korporátne značky vás zabijú. Táto oblasť ma unavila a najmä neposúvala dopredu,“ hovorí a dodáva, že je rada, keďže na prvom eshope sa toho veľa naučila a vychytala muchy.

„Vedela som, že modeling nebudem robiť večne a vždy som myslela na zadné dvierka,“ povedala. A aj keď už teraz majú objednávky aj mimo regiónu, v rámci rozšírenia teraz riešia lepšie zobrazovanie eshopu v zahraničí.