16. novembra 2021

Jozef Klein šéfuje technologickej firme Asseco Central Europe s tisíckami zamestnancov po celom svete. Je vyštudovaný informatik a pred vyše štyrmi rokmi získal na Slovensku titul EY Podnikateľ roka 2016. V najnovšej epizóde Nevyhorení však hovorí nielen o svojej práci a súvisiacom tlaku, ale aj o veľkej strate, ktorej čelil pred niekoľkými rokmi. Práve tá ho prinútila hľadať odpovede na mnohé životné otázky, odišiel vtedy do džungle, učil sa byť sám so sebou a pochopil, že sa musí naučiť fungovať inak.

Prihláste sa na odber podcastu zadarmo: Apple | Google | Spotify

V januári minulého roka som absolvovala zaujímavý rozhovor s poradkyňou pre pozostalých Jankou Pitkovou z organizácie Kolobeh života. Hovorili sme spolu o prijatí, o smútení a o tom, ako dokáže človeka transformovať strata.

Naplno som si jej slová o transformácii uvedomila až nedávno, keď som v rámci podcastu Nevyhorení dostala príležitosť hovoriť s Jozefom Kleinom, CEO spoločnosti Asseco Central Europe, o jeho skúsenosti so stratou. Inšpiratívny rozhovor s ním si môžete vypočuť vo svojich podcastových aplikáciách.

Prinášame niekoľko zaujímavých myšlienok Jozefa Kleina z tohto rozhovoru:

Reklama

O ľudskosti v biznise

„Človek potrebuje v živote aj v biznise nejaké oporné body. Mať niekoho, o koho sa oprie, keď sa dostane na rozbúrené more a nedokáže udržať vlny,“ hovorí Jozef Klein. Pre neho bol takýmto človekom CEO celej skupiny Asseco Adam Góral, ktorý mu významne pomáhal najmä po smrti jeho manželky. „Pomohol mi udržať tú moju loďku, aby sa úplne nepotopila,“ vraví.

Z vlastnej skúsenosti dodáva, že biznis by mal mať aj ľudský rozmer a fungovať najmä na súlade hodnotových princípov. Práve charakter, vlastnosti, ľudský prístup a spôsoby sú niečo, na čom si dá (nielen) v profesionálnej sfére záležať.

O hľadaní zmyslu

V roku 2016, keď Klein prežíval jedno z najťažších období, rozmýšľal nad tým, ako fungovať ďalej v živote aj v práci. „Uvažoval som o tom, aký má život zmysel. Či má zmysel naháňať sa od rána do večera robotou a či sa ešte dá fungovať na tomto svete tak, ako som fungoval dovtedy,“ hovorí v podcaste.

Jozef Klein, šéf Asseco Central Europe. Foto: archív Asseco

Veľa o tom vtedy diskutoval s rôznymi ľuďmi a zistil, že si potrebuje vyčistiť hlavu. Na niekoľko mesiacov teda odišiel do džungle, kde trávil čas bez signálu a s miestnymi.

„Bola to neuveriteľná skúsenosť. Našiel som tam odpovede na mnohé otázky, ktoré si kladie každý z nás už od malého dieťaťa, až pokým sa život nechýli ku koncu. Pomohlo mi to získať novú energiu, nový pohľad na svet a na moje poslanie v živote aj v tejto firme,“ dodáva.

O tom, ako byť sám so sebou

„Veľa ľudí sa dnes bojí zostať osamote so svojimi myšlienkami. Aj ja som na tom bol podobne. Nevedel som si predstaviť ostať večer sám doma, celé roky som bol zvyknutý tráviť čas s rodinou. No odrazu som sa to musel naučiť,“ hovorí Klein.

Na začiatku to pre neho síce bolo náročné aj bolestivé, no dnes mu tento čas osamote pomáha pri náročných situáciách. „Kým v mojom živote nenastala táto udalosť (smrť manželky, pozn. red.), tak som videl len dve dimenzie –⁠ prácu a rodinu. Sám pre seba som si nenašiel čas nikdy. Dnes už fungujem inak,“ dodáva.

O zmenách v práci a mikromanažmente

Čo sa u neho ešte zmenilo? „Určite robím menej ako predtým. Na začiatku som si zvykol ťahať mnohé problémy domov, no teraz, keď o šiestej skončím, tak urobím taký ‚switch off‘ a všetko ostane v práci. Samozrejme, často si so sebou nesiem nejaké veci, ale už ide skôr o strategicko-koncepčné zmeny. Veci, ktoré ma pália na mikroúrovni, vypnem. Zapínam až na druhý deň ráno o ôsmej,“ hovorí a spomína na časy, keď to tak nebolo.

Jedným dychom však priznáva, že ešte stále ho to občas drží. „No už nie v takej miere ako v minulosti. Povedal by som, že ten mikromanažment sa začal meniť na akýsi mentoring a koučing,“ vraví.

V ťažkom období pomáhali Jozefovi Kleinovi aj knihy. Tu sú jeho tri odporúčania:

  • Gary Zukav: Sídlo duše,
  • Michael Puett, Christine Gross-Loh: Cesta,
  • Emahó: Vítr Tvého srdce.

Viac si môžete vypočuť v novej epizóde podcastovej série Nevyhorení.

Vašu spätnú väzbu na podcast, odkazy alebo tipy na témy či hostí môžete posielať na zuzana.matuscakova@forbes.sk.

O podcaste Nevyhorení

Duševné zdravie, well-being, osobný rozvoj či zdravé pracovné prostredie. To sú oblasti, ktorým sa bude venovať prvá podcastová séria magazínu Forbes a úspešného projektu Nevyhorení. Pri každej časti nájdete aj dodatočné zdroje k téme či tipy na zaujímavé čítanie, pozeranie a počúvanie od autorky aj odborníkov, ktoré budeme posielať tiež formou nášho newslettera Nevyhorení. Ak chcete dostávať tieto informácie a zostať s nami v kontakte, môžete sa prihlásiť na odber tu.

Podcast Nevyhorení vám prinášame každý druhý utorok na Spotify, v Google podcastoch či v Apple podcastoch. Nezabudnite si nastaviť odber, aby vám neunikla žiadna nová epizóda.

Ďakujeme partnerovi podcastu TITANS freelancers.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?