5. novembra 2020

Kedy naposledy ste v čakárni u lekára nevytiahli telefón? A čo napríklad pri čakaní na výťah? Už je to dávno, pravda?

Skutočnosť, že prestávame venovať pozornosť veciam okolo nás, si všimol aj novinár a spisovateľ Rob Walker vo svojej knihe The Art of Noticing (Umenie všímavosti). Opisuje v nej 131 cvikov, ktoré by vám mali pomôcť získať kontrolu nad tým, čomu venujete pozornosť.

Nesnažte sa v práci nájsť šťastie. Hľadajte zmysel, to je pocit, ktorý vám vydrží dlhšie

Len čo si ju necháme ukradnúť – napríklad telefónom – v tom momente naša sústredenosť klesne. Vo všeobecnosti je oveľa ťažšie získať ju späť a sústrediť sa na prácu či iné dôležité činnosti. Skúste si preto zlepšiť pozornosť vďaka týmto piatim cvičeniam, ktoré vás donútia všímať si veci okolo seba, a najmä, naplno sa sústrediť len na jednu vec.

1. Všímajte si čísla okolo seba.

Hľadanie čísloviek v mestskom prostredí vás donúti zbystriť a všímať si nové veci, tvrdí Walker. Skúste si preto zahrať jeho jednoduchú hru a hľadajte okolo seba čísla od nuly do sto.

Môže ísť o čísla domov, nápisy na výkladoch alebo čísla električiek. Hľadajte ich pri pravidelných cestách do práce alebo prechádzkach. Začnite napríklad nulou. Pokračujte, kým nenájdete jednotku, dvojku a tak ďalej. Zaujímavé úlovky si trebárs foťte a potom si z nich urobte album. Hlavne však zdvihnite hlavu od telefónu a rozhliadnite sa okolo seba.

2. Zastavte sa a zdvihnite hlavu.

Myslíte si, že okolie dokonale poznáte? Až sa budete nabudúce prechádzať, skúste zdvihnúť hlavu a pozrieť sa hore. Príde vám to triviálne? Len sa zamyslite, kedy ste si naposledy všimli pekný balkón, zaujímavú strechu, divný odkvap, vitráž či sochu. Rozhliadnite sa a skúmajte, čo je nové navôkol. Možno vás farby a tvary, ktoré zbadáte, inšpirujú aj vo vašej práci  a podnietia kreativitu.

3. Pri čakaní nevyťahujte telefón.

Je to skoro reflex. Na zastávke, v čakárni alebo napríklad v rade v supermarkete. Väčšina z nás si ani nedokáže vybaviť, prečo má telefón v ruke, pokiaľ sa pre to vedome nerozhodla.

Ako hľadať šťastie, uvažuje mindfulness guru z Googlu

Skúste reflexu odolať a uvedomte si, že voľné chvíle, keď môžete len tak pozorovať okolie, sú naozaj vzácne. Je škoda ich zbytočne premrhať prechádzaním sociálnych sietí alebo iných „dôležitých“ noviniek. Radšej pozorujte ľudí okolo seba, všímajte si objekty, ktoré normálne ignorujete. Majte oči otvorené.

4. Nájdite najbizarnejšiu vec v miestnosti.

Máte doma nejaký zvláštny objekt, ktorý má význam len pre vás a pre nikoho iného? Verte, že podobné nájdete všade okolo seba – na návšteve u priateľov alebo na stole u kolegu v práci. Stačí sa len pozerať a potom zistiť, aký má predmet príbeh, prečo je vôbec v miestnosti a prečo si ho daná osoba drží. Uvidíte, že čoskoro narazíte na zaujímavý príbeh.

Dokážeš to! Štyri spôsoby, ako pomôcť zamestnancom so sebavedomím

5. Buďte chvíľu sami.

Je vám predstava scenára, že jete obed sami, nepríjemná? Walker je presvedčený, že presne preto by ste to mali skúsiť. Nemusí ísť len o obed, môžete si sami zájsť do kina alebo na výstavu. Autor netvrdí, že prítomnosť druhých je zlá, len podotýka, že mení osobný prežitok.

Skúste preto pobudnúť občas len sami so sebou. Nebudete musieť formulovať myšlienky do slov a možno si všimnete veci, ktoré by vám so sprievodom unikli. A ak sa vám Walkerove cvičenia páčili, určite si prečítajte aj tipy, ako dať zbohom negatívnym myšlienkam.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?