27. októbra 2020

Chade-Meng Tan prišiel do Googlu v roku 2000 ako zamestnanec číslo 107. Z technika, ktorého pôvodným poslaním bol rozvoj mobilného vyhľadávania, sa však v priebehu rokov stal uznávaný mindfulness guru. Aké je posolstvo, ktoré odovzdáva zamestnancom Googlu? 

Spokojnosť nie je závislá od vonkajších faktorov. Naopak. Šťastie je o vašom vnútornom nastavení, ktoré sa dá naučiť a regulovať. Nemusíte preto na šťastie čakať a môžete si ho vytvoriť, píše Chade-Meng Tan vo svojom knižnom bestselleri Joy on Demand.

Ako byť šťastnejší

Práve v tejto knihe, ktorá vyšla ešte v roku 2016, opisuje, že na to, aby sme boli šťastní, nemusíme mať veľa peňazí, nemusíme do úmoru pracovať na splnení nejakého veľkého sna a už vôbec nemusíme dať v práci výpoveď a presťahovať sa na nejaký exotický ostrov.

Naopak, hovorí o hľadaní radosti v každodennom živote, o vychutnávaní prítomného okamihu pomocou metód všímavosti (mindfulness). Napokon, keď pociťujeme radosť, sme lepší v každom ohľade – sme zdravší, kreatívnejší, lepšie nám to myslí, máme viac inšpirácie, vychádzame lepšie s ľuďmi…

Meditujte ako Gándhí.
Ako na mindfulness v 5 krokoch

Reklama

Mnohí ľudia chcú byť úspešní, ale nevedia, že prvým krokom k úspechu je naučiť sa oceniť, čo všetko je okolo nás. Kultivovať v sebe radosť pomocou vychutnávania si aj drobných okamihov.

Chade-Meng Tan vo svojej knihe ukazuje, že každý bez ohľadu na to, kde sa nachádza, môže načrieť do svojej vnútornej studnice radosti. Stačí, aby sa naučil, ako v sebe tento pocit správne kultivovať.

Všímajte si maličkosti

Jedným z cvičení, ktoré by vám k tomu mali podľa Tana dopomôcť, je hľadanie „plátkov šťastia“.

„Práve teraz mám smäd, tak si dám trochu vody,“ povedal Chade-Meng Tan pre CBC News. „A keď to urobím, ochutnám plátok šťastia v čase i priestore. Nie je to žiadny ,wow zážitok‘, je to skôr milé a príjemné.“

Máte pocit, že vám chýba šťastie?
Môžete si ho privolať, ak si osvojíte 5 zvykov šťastných ľudí

A o toto presne ide – všímať si vecí, ktoré normálne opomínate, považujete ich za samozrejmé, a to aj napriek tomu, že vám robia radosť.

Keď prejdete z teplej miestnosti do klimatizovanej, keď vám príde esemeska od starého známeho, keď sa na vás usmeje vodič autobusu alebo keď ide chodec pred vami presne v rytme hudby, ktorú máte v slúchadlách.

To sú drobnosti, ktoré vás nútia pousmiať sa. Malé chvíle radosti, ktoré by ste sa mali naučiť oceňovať.

„Tenké plátky šťastia nájdete všade. Len čo si ich začnete všímať, zistíte, že s radosťou a spokojnosťou môžete počítať vždy,“ myslí si Tan. A len čo si z hľadania podobných momentov spravíte zvyk, vaša hlava bude myslieť pozitívne automaticky.

Skúste sa preto na maličkosti, ktoré vás robia každý deň šťastnejšími, cielene zamerať. Môžete si ich aj zapisovať, aby ste vedeli, že niekedy stačí ku šťastiu naozaj málo.

Článok vyšiel v českom vydaní Forbes v rubrike Ako byť lepší. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?