14. októbra 2020

Odkedy si grafická dizajnérka Domi Kramer zamilovala jogu, túžila vytvoriť niečo, s čím by sa ľudia chceli spojiť pri cvičení a čo by sa stalo plnohodnotnou súčasťou ich domácností či jogových štúdií. Popri práci preto začala vyrábať štýlové jogamatky, s ktorými sa chce presunúť aj na nemecký trh.

Odmalička ju bavilo veľa vecí – herectvo, tanec, kreslenie, fotografia… Ako však skĺbiť všetky záujmy a zručnosti v jednom povolaní? Až keď Dominika Kramerová objavila grafický dizajn, zistila, že existuje odvetvie, ktoré jej poskytne neobmedzené možnosti sebavyjadrovania.

Mala 19 rokov a navštevovala School of Visual Arts v New Yorku. Odvtedy ubehlo desať rokov a Dominika prešla rôznymi odvetviami – od obalového dizajnu a editoriálov cez ilustrácie, vizuálne identity až po tvorbu identít značiek, ktorej sa venuje v súčasnosti.

Joga oblečenie inak. Biznis dvoch kamarátok spája cvičenie a umenie

Popritom však len nedávno začala vo voľnom čase vyrábať dizajnové podložky na jogu. „Výroba vlastného produktu je veľmi fyzická, hmatateľná. Je to niečo, čoho sa môžete dotknúť, cítiť materiál a vôňu. Nemení sa, zatiaľ čo značka si žije vlastný život. Vyvíja sa a mení spolu s klientom,“ hovorí o rozdieloch medzi svojimi hlavnými pracovnými činnosťami.

Reklama
Nápad na vlastné dizajnové jogamatky prišiel počas pobytu v zahraničí. Foto: archív respondentky

Nápad rozšíriť tvorbu aj o vlastné produkty sa zrodil v Tel Avive, kde dostala ako ilustrátorka a dizajnérka príležitosť tvoriť personalizované podložky pre klientov z celého sveta. Joga síce bola súčasťou jej života aj predtým, no počas tohto pobytu ju úplne pohltila.

„Videla som, že existuje možnosť vytvoriť niečo pekné, s čím by sa ľudia chceli spojiť pri cvičení. Zaujalo ma však vytvorenie niečoho viac, ako iba cvičebného produktu. Niečoho, čo by nebolo len obyčajnou podložkou, ale čo by sa stalo súčasťou domácností alebo jogových štúdií,“ vysvetľuje.

Dizajnové športové oblečenie posunuli o krok vpred.
Kamarátky z YOGIness dali biznisu ekologický punc

Jej cieľom bolo zároveň dosiahnuť, aby boli podložky čo najudržateľnejšie a z kvalitného materiálu bez toho, aby zaťažili planétu. Aj preto sú dnes Dominikine jogamatky vyrobené z prírodného kaučuku a prvotriedneho mikrovlákna a sú potlačené malým množstvom atramentu na báze vody, ktorý nezaťažuje životné prostredie.

Udržateľnosť na prvom mieste

Podložky sú z recyklovateľného a rozložiteľného materiálu, ktorý sa však odráža aj na cene produktu. Tá dosahuje takmer 80 eur.

„Keby sme ich vyrobili z obyčajnej penovej zmesi, istotne by sme ich mohli predávať za zlomkovú cenu. Poštovné by nás taktiež stálo zlomok, lebo by každá karimatka vážila iba zopár gramov,“ vysvetľuje Dominika.

Na trh však nechceli ísť s cenovým trhákom, ale s udržateľnejšou, trvácnou a prirodzenou verziou. Verí totiž, že ľudia si budú stále viac uvedomovať svoje nákupné rozhodnutia, a keď budú mať na výber, dajú prednosť práve udržateľnosti.

Dominika Kramerová sa od 19 rokov venuje grafickému dizajnu. Foto: archív respondentky

„Neznamená to stať sa zo dňa na deň vegánom, absolútne vylúčiť plasty, nenakupovať vo fast fashion a nelietať lietadlom. Ide o to, aby sme si boli vedomí svojich rozhodnutí a ich dopadu na prostredie, a vedome sa snažili minimalizovať svoj vplyv na planétu a neprispievať ku globálnemu otepľovaniu,“ hovorí Dominika a dodáva, že je to o malých, ale správnych krokoch.

Spolupráce s influencermi

Dominika chce, aby ľudia na jej podložkách nielen cvičili, ale si napríklad aj čítali knihu či oddychovali. Jednoducho, aby spomalili.

Ponúka ich na online e-shope Pepe & Wolf, ktorý vedie Petra Vanišová a ktorý v spolupráci s Dominikou vznikol ako platforma pre udržateľné a estetické produkty. A keďže Petra pracuje a pôsobí v Nemecku, plánujú sa so značkou Domi Kramer posunúť aj tam.

„Momentálne však e-shop funguje len dva týždne a poznajú nás iba na Slovensku a v Česku a tam aj smeruje väčšina našich objednávok,“ hovorí Petra.

Jogamatky sú vyrábané z kaučuku. Foto: archív respondentky

Napriek krátkemu fungovaniu však Dominike jogamatky „vyskočili“ v posledných týždňoch z instagramových profilov viacerých známych tvárí. A práve to je cesta, ktorá sa im v rámci marketingu zatiaľ osvedčila najviac.

„Je to pre nás najprirodzenejšia forma komunikácie. Máme s Domi rovnakú predstavu o tom, koho komunikácia sa nám páči a aké hodnoty spájajú našu značku s hodnotami influencerov. Nie sme obrovská firma, nemáme stotisíc karimatiek v skladoch, takže nám všetky ostatné formy propagácie prídu prehnane megalomanské,“ hovorí Petra, ktorá je zodpovedná za marketing.

K dispozícii má zatiaľ 7 dizajnov. Foto: archív respondentky

Navyše, keďže sú ich jogamatky dizajnový a estetický produkt, práve cez Instagram sa dá ich vizuálna stránka veľmi dobre „predať“. Veria však, že po čase sa dostanú aj do editoriálov a redakcií dizajnových printových médií.

S Dominikou by sa navyše chceli neskôr posunúť aj k výrobe iných produktov ako jogamatiek. „Veríme, že je veľa objektov každodenného života, ktoré sa dajú spraviť krajšie. A krajšie nemusí a nemá automaticky znamenať draho. Iba estetickejšie,“ dodáva Petra.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?