13. januára 2019

Príbeh Lucie Krištofíkovej z Nitry nepatrí do kategórie štandardné. Napokon, už len fakt, že majiteľom jedného z mála bespoke (na mieru) pánskych krajčírstiev na Slovensku je žena, sa trochu vymyká zaužívaným stereotypom sveta pánskej módy.

Sympatická Lucia sa však výziev nikdy nebála. „Som človek, ktorý keď sa pre niečo rozhodne, tak za tým tvrdohlavo ide,“ hovorí. „Takže, keď som otcovi navrhla, aby šil na mieru, ani som netušila, či vôbec nejaká konkurencia existuje. Myslela som si, že budem prvá. Nakoniec, konkurencia je aj tak vždy.“

Ako sa starať o oblek, aby vám vydržal roky?
Častým návštevám čistiarne sa radšej vyhnite

Práve jej otec, skúsený krajčír, je jedným z hlavných faktorov, prečo dnes na Mostnej ulici v Nitre nájdete showroom krajčírstva St.Kristof, do ktorého zákazníci neváhajú cestovať aj stovky kilometrov. Lucia sa rozhodla sa ďalej nevenovať štúdiu záhradnej architektúry a skúsenosti v oblasti obchodu naberala v sieti zlatníctiev, aby raz nadšená myšlienkou pánskej módy na mieru navrhla túto možnosť otcovi.

Oblek z dielne St.Kristof z látky od Holland&Sherry a personalizáciou na podšívke
Oblek z dielne St.Kristof z látky od Holland&Sherry a personalizáciou na podšívke. Foto: archív L. K.

„Povedala som mu, že by mal šiť obleky na mieru. Jeho odpoveď? Vraj si už svoje odšil a nechce sa mu do toho,“ priznáva Lucia. Nápad ešte teda nejaký čas „čakal v zásuvke“, až kým nenavrhla túto možnosť otcovi znova. Ten ju síce opäť odmietol, no s dôvetkom, že ak sa jeho dcéra rozhodne do tohto biznisu pustiť, pomôže jej zostaviť tím kvalitných krajčírov. A St.Kristof bol na svete. 

Reklama

Obvolávanie a odmietanie

Existencia firmy sa píše od roku 2015. Začiatky boli, prirodzene, viac ako náročné. Napriek tomu Lucia podľa vlastných slov nikdy o úspechu svojej myšlienky nepochybovala. 

Komplikovaný svet košieľ: Ako si vždy obliecť tú správnu?

„Pracne som obvolávala všetkých, o ktorých som si myslela, že by mohli oblek potrebovať. Volala som právnikom, lekárom a podobne, no väčšina z nich už svojich krajčírov mala, a tak som zažila veľa odmietnutí,“ priznáva. Spočiatku pracovala zo svojej kancelárie a za klientmi cestovala, čo ju navyše stálo aj veľa energie a času.

Interiér showroomu St.Kristof sa skladá zo starožitného nábytku.
Interiér showroomu St.Kristof. Foto: archív L. K.

Zásadný zlom však nevníma a dodáva, že úspech jej biznisu bol pozvoľný a prirodzený. Jej „tvrdohlavý“ prístup a kvalita, ktorú vedel zaručiť jej krajčírsky tím, spôsobili, že spokojní zákazníci začali šíriť zvesti o kvalitných oblekoch na mieru z Nitry. A biznisu sa začalo dariť. „V podstate sme nikdy nerobili nejaký zásadnejší marketing, väčšinu zákazníkov sme získali na základe odporúčaní,“ hovorí.

Dnes ušije krajčírstvo St.Kristof 15 – 20 bespoke oblekov mesačne, pričom ich ceny sa v závislosti od použitých látok, veľkosti a ďalších faktorov začínajú na sume 750 eur. K dispozícii sú v rámci značky aj rôzne doplnky, ako hodvábne vreckovky, 7-fold kravaty (vyrobené z jedného kusu materiálu, ktorý je zložený na sedemkrát) či motýliky, pričom Lucia všetky šije sama výhradne ručne. Samotný proces ušitia jedného obleku na mieru trvá 4 – 6 týždňov v závislosti od časových možností klienta, počtu skúšok a aj sezóny.

Nevesta a ženích, ktorý je oblečený v červeno-čiernom bespoke obleku značky St.Kristof
Počas svadobnej sezóny je dopyt prirodzene vyšší. Foto: archív L. K.

„Látky máme z Anglicka a Talianska, vrátane látok značky Holland&Sherry, z ktorej má svoje obleky aj britská kráľovská rodina. Pôvodne som prišla s myšlienkou, že by sme pracovali s látkami zo Slovenska, potom som to však, žiaľ, musela zavrhnúť – kvalita oblekov by utrpela. Je to škoda, lebo v minulosti tu bol textilný priemysel na veľmi vysokej úrovni,“ priznáva.

Žena vo svete mužov

To, že tradičné pánske krajčírstvo vedie žena, môže nejedného zákazníka prekvapiť. Lucia to však nielen nevníma ako nevýhodu, dokonca v tom vidí mnohé benefity.

Obleky z dielne St.Kristof boli na výstave Trenčín Mesto Módy ocenené Zlatou Fatimou v kategórii Pánsky produkt roka.
Obleky z dielne St.Kristof boli na výstave Trenčín Mesto Módy ocenené Zlatou Fatimou v kategórii Pánsky produkt roka 2018. Foto: archív L. K.

„Myslím si, že je to výhoda. Osobne mám taký názor, že keby ženy obliekali mužov a muži obliekali ženy, naše ulice by boli oveľa krajšie,“ vysvetľuje a priznáva, že si svoju rolu poradcu vyslovene užíva.

„Je skvelé, keď človek príde s určitou predstavou a vieme mu tak pripraviť presne taký oblek, po akom túži. Prichádzajú však aj zákazníci, ktorí v tom úplne jasno nemajú, a vtedy sa s tým človekom dokážem naozaj ´vyhrať´,“ smeje sa. 

Hoci sa Lucia veľmi touto možnosťou zatiaľ neprezentuje, do jej krajčírstva si možno práve kvôli nej našlo cestu aj niekoľko žien. „Páči sa mi na ženách oblečenie, ktoré zvýrazňuje ich ženskosť a zároveň prezentuje určitú silu.“

Majiteľka bespoke pánskeho krajčírstva St.Kristof Lucia Krištofíková.
Lucia si trúfa aj na menej tradičné šitie oblečenia na mieru pre ženy. Foto: archív L. K.

A práve toto je cesta, ktorá Luciu v rámci jej biznisu láka. „Pre ženy nie je šitie na mieru typické, potrebujú totiž viac vecí ako muži, no aj tak to je smer, ktorým by som sa chcela vydať,“ dodala o svojich plánoch.

Titulné foto: vľavo oblek z dielne St.Kristof, vpravo Lucia Krištofíková. Foto: archív L.K.