7. novembra 2018

Košele sú na prvý pohľad jedna ako druhá. Iste, sem-tam si všimnete nejaký rozdiel, no v zásade by mohol jeden nadobudnúť pocit, že je to vlastne jedno. Pokiaľ košeľa pôsobí slušne…

Realita je však o niečo komplikovanejšia a košele ako také môžeme rozdeliť na 4 základné typy, pričom každý z týchto typov má svoj účel a zvoliť na určitú udalosť ten nesprávny by mohlo znamenať poriadne faux-pas a niekoľko zdvihnutých obočí, ak nie rovno prepasenú príležitosť. Preto je dôležité jednotlivé typy rozoznať a voliť dôsledne.

Módna etiketa v práci: Ako vyniknúť, keď je dress code prísny?

Ako jednotlivé typy košieľ od seba odlíšiť a ktorú zvoliť v závislosti od udalosti, to si podrobnejšie rozoberieme v tomto článku.

Smokingová/fraková košeľa

Smokingová košeľa je ľahko rozoznateľná podľa plisé na hrudi. Foto: Armani

Ako názov napovedá, smokingová košeľa je určená výhradne pod smoking, ktorý je zase určený špecificky na black-tie udalosti, teda väčšinu plesov a svadieb. Je zásadne biela a ľahko ju rozoznáte podľa tzv. plisé – bieleho obdĺžníka na hrudi. Smokingová košeľa má na rukávoch vždy manžetové gombíky, golier je buď klasický, alebo s malým stojačikom. 

Veľmi podobná smokingovej je fraková košeľa, ktorej plisé by malo byť o niečo tvrdšie, inak sa však v podstate nelíši. Fraková košeľa patrí pochopiteľne pod frak, ktorý je určený na všeobecne honosné white-tie udalosti (napríklad Ples v opere).

Zachránil českú rukavičkársku legendu, v týchto dňoch vydal kolekciu k 100. výročiu ČSR

V prípade oboch typov udalostí je nevyhnutné košeľu doplniť o hodvábneho motýlika – smoking dopĺňa čierny a frak biely.

Obleková košeľa

Oblekové košele sú predĺžené a vždy je nutné nosiť ich zapravené do nohavíc. Foto: Haggar

Oblekové košele by mali tvoriť základ šatníka každého biznismena a vyššie postaveného muža. Nie je to síce pravidlom, no pri oblekových košeliach výrazne prevažuje biela a svetlomodrá farba.  Tieto odtiene na seba nepútajú príliš veľa pozornosti a nie je zlý nápad zaobstarať si pokojne aj viac kusov jednej farby – v prípade formálneho oblečenia je jediným “dovoleným” spôsobom odlíšenia sa voľba doplnkov, ako sú hodinky, vreckovka v náprsnom vrecku, kravata či šperky, čomu je prispôsobená aj farebná škála oblekových košiel.

Na dôležité rokovania a významné príležitosti je potom vhodné oblekovú košeľu obohatiť manžetovými gombíkmi. Vyšlete tým druhej strane signál, že stretnutiu prikladáte mimoriadnu dôležitosť. K oblekovej košeli sa takmer vždy nosí kravata, pri určitých typoch golierov sa však tomuto pravidlu dá vyhnúť. Napriek tomu je odporúčaná.

Smart casual košeľa

Smart casual štýl síce dovoľuje experimenty, nemalo by to však zájsť za hranicu vkusu. Foto: Unsplash – Krystian Krzewinski

Smart casual je stále relatívne nejasný kompromis medzi formálnym a neformálnym. Vo väčšine prípadov to znamená separátne sako, košeľu a chinos nohavice alebo rifle.

V prípade smart casual košieľ je farebná škála podstatne pestrejšia ako pri oblekových košeliach, dovolené sú aj vzory, košeľa by však stále mala byť dostatočne decentná. Smart casual košeľa má zásadne dlhé rukávy a nemá náprsné vrecká, či sa má zapraviť do nohavíc definované presne nie je – v zásade sa stačí držať pravidla, že pokiaľ má košeľa “chvost” alebo predĺžené boky, do nohavíc patrí, inak nie. K smart casual košeli sa kravata nenosí, horný gombík košele by mal byť rozopnutý.

Voľnočasová košeľa

Ako jej názov napovedá, voľnočasová košeľa je určená pre voľný čas, nie do práce. Foto: Unsplash – Mohammad Faruque

Voľnočasovú košeľu nemožno presne definovať, ide totiž prakticky o všetky košele, ktoré nenájdete v ostatných kategóriach. Možnosti sú prakticky nekonečné, od vzorov cez výber látok až po spôsob nosenia. Voľnočasové košele však do pracovného prostredia zásadne nepatria.

Titulná foto: Unsplash – Jonathan Francisca