10. apríla 2018

Investori obracajú svoj zrak čoraz častejšie na whisky. Tento ušľachtilý destilát zažíva vo svete obrovský boom a cena vzácnych fliaš a limitovaných edícií preto rastie raketovým tempom. Investorov láka najmä nízke riziko a vysoké výnosy.

Ako vysvetľuje Lukáš Lipovský z Capital Markets, ľudia sa v poslednej dobe zaujímajú nielen o whisky, ale o netradičné investičné príležitosti celkovo. Tento boom spôsobila agresívne uvoľnená globálna fiškálna a monetárna politika, ktorá podporuje celosvetový rast, čo vyúsťuje do rastu ziskov a tržieb firmám,” hovorí. 

Obleky od troch gentlemanov: Ako funguje rodinný biznis Mucskovcov

V praxi to znamená, že ľudia bohatnú a s tým sa zvyšuje aj cena whisky. To však nie je jediným dôvodom, prečo do nej ľudia investujú. Juraj Seman z Napojovakultura.sk vidí príčin viacero. Tento trh a dopyt po whisky neustále rastie, no počet vzácnych fliaš zároveň klesá,“ vysvetľuje. Záujem je podľa neho až taký vysoký, že ponuka sa jej rovnať nemôže. 

A zašlo to až tak ďaleko, že jednotliví výrobcovia musia dokonca pristupovať k lotériám, kde šťastlivci získajú právo na nákup danej fľaše. V opačných prípadoch sú limitované edície a vzácne fľaše predané v priebehu niekoľkých momentov.

Reklama

Jedným z dôvodov je aj to, že priemerné  zhodnotenie whisky v rokoch 2010-2017 dosahovalo úroveň 370%. A keďže riziko je tu minimálne, investori tu podľa Semana vidia obrovskú príležitosť. Whisky zároveň patrí medzi invetície, ktoré nezasiahla ani kríza a odborníci predpokladajú, že trh s ňou ešte porastie. Vždy keď si myslíme, že ceny už narazili na hranicu, tak padne ďalší rekord,” hovorí Seman.

Macallan a tí ostatní

Kráľom trhu s investičnými whisky je škótska značka Macallan. Tá je dokonca podľa Semana považovaná v tomto segmente za Rolls Royce. “Práve táto značka pravidelne trhá aukčné rekordy,” hovorí.

Dostala novú tvár. Jakub Liška vrátil modranskú keramiku medzi masy

Príkladom môže byť 1000 fliaš, ktoré Macallan vyrobil v roku 2011 pri príležitosti kráľovskej svadby. Ako vysvetľuje Lipovský, ich cena bola stanovená na 150 libier, no dnes sa predávajú za viac ako desaťnásobok. Ak teda chcete investovať, odporúča hľadať práve takéto ikonické značky. „Patrí medzi ne napríklad aj škótska whisky Springbank, ktorej fľaša sa v roku 1980 predávala za 10 libier a dnes dosahuje cenu 600 – 700 libier,” tvrdí.

Sudy, v ktorých zreje whisky značky Macallan. Foto: Wikimedia Commons

Okrem vyššie spomínaných je zaujímavou investičnou možnosťou  aj whisky Port Ellen či Kariuzawa, ktoré sa na poli japonských whisky vyrovná Macallanu. Dôvodom je aj to, že táto značka  už nevyrába. Do budúcna vidí Seman veľký potenciál napríklad v značke Glendronach. “Je typologicky veľmi podobný Macallanu a jeho produkcia je takmer 10-krát menšia,” vysvetľuje jeden z dôvodov.

Írska ako nová škótska?

Nie je veľa milovníkov whisky, ktorí by uprednostnili tú írsku pred škótskou. Mimo obľúbenej značky Redbreast je často považovaná skôr za tú “druhú”. To sa však s odchodom Veľkej Británie z Európskej únie môže radikálne zmeniť. Cena škótskej whisky totiž môže začať prudko rásť z dôvodu možného možného uvalenia cla. A to isté riziko platí aj pre amerických producentov, keďže sa uvažuje aj o uvalení cla na americké whisky. „Z dôvodu nárastu ceny by došlo k poklesu dopytu po týchto whisky a práve írska by vyplnila medzeru na trhu v Európe,“ vysvetľuje Lipovský. Podiel írskej whisky tvorí na celosvetovom trhu v súčasnosti 4 percentá, no podľa neho sa očakáva nárast celosvetového trhového podielu do roku 2030 na úroveň 12%.

Ako investovať?

Asi najjednoduchším spôsobom je kúpa fľaše prémiovej značky, ideálne zberateľskej edície. Investor si môže kúpiť tieto fľaše buď priamo v kmeňových predajniach výrobcov, alebo u niektorých aj cez internet. Existuje však aj iný spôsob, ktorý je podľla Lipovského na vyššej úrovni a teda aj kapitálovo náročnejší. „ Môžete nakúpiť  investičný fond, ktorý sa zaoberá investovaním do whisky. Takýmito fondmi sú napr. Rare whiskey Icon 100 Index, alebo Whiskey & Spirits ETF fond, ktorý vzrástol v roku 2017 o viac ako 43%,“ hovorí.  Ďalším spôsobom, ktorý vymenúva  je nákup akcií spoločnosti, ktorá sa zaoberá výrobou whisky.

Glendronach má všetky predpoklady stať sa novým Macallanom. Foto: Flickr

Pomerne čerstvou možnosťou je investovať do whisky cez kryptomenu CaskCoin. Tá je totiž krytá sudmi whisky, pričom súčasťou portfólia sú veľmi známe značky ako Macallan, Dalmore, Bowmore či Glenlivet. Nie je to však príležitosť pre neskúsených investorov, keďže počet CaskCoin-ov je výrazne limitovaný a minimálna investícia je stanovená na ekvivalent 30-tisíc amerických dolárov v Bitcoinoch.

Vo Švédsku nedávno vznikol aj prvý regulovaný whisky fond na svete – Single Malt Fund. Hoci ten je zatiaľ určený len pre občanov Švédska, podľa Semana je len otázkou času, kedy tento fond otvoria aj pre občanov iných krajín. Ak však máte obavy, že si fľaše s whisky vyžadujú špeciálnu starostlivosť, nemusíte. “Whisky nie je nijak náročná, stačí ju držať mimo dosah slnečného žiarenia a postarať sa o to, aby korok neprišiel do styku s vodou,” hovorí Seman.

Whisky, ktorá sa nepije

Smutným dôsledkom výnosnosti whisky je fakt, že tieto výnimočné destiláty málokto naozaj ochutná a zvyčajne len putujú z jednej ruky do druhej. Ich investičná hodnota ich predurčuje zostať v trezoroch.

Tento “problém” riešia investori – fajnšmekri, ktorí začali niektoré svoje fľaše ponúkať po vzorkách. “Usporiadajú riadenú degustáciu, kde cennú fľašu rozlejú po vzorkách. Nie je to lacná záležitosť, ale aspoň sa whisky naozaj ochutná,” hovorí Seman. Tieto vzorky sa navyše čoraz častejšie vyskytujú aj v oficiálnych predajniach.

Tak čo, trúfate si na tento vzrušujúci trh?

Hlavná foto: 50-ročná whisky značky Macallan, ktorej bolo nafľašovaných len 200 kusov. Foto: Facebook – Macallan