7. novembra 2020

Dosluhujúci americký prezident Donald Trump deň pred voľbami (2. novembra) disponoval podľa údajov amerického vydania časopisu Forbes majetkom 2,5 miliardy dolárov. Ako je na tom s peniazmi čerstvo zvolený kandidát Demokratov a čoskoro nový líder USA Joe Biden?  

Keď začiatkom 60. rokov Biden študoval na University of Delaware, opýtal sa raz spolužiakov: „Keby vám teraz ponúkli prácu na celý život v spoločnosti DuPont s platom 40-tisíc dolárov ročne (na dnešné prepočty by išlo o príjem asi 25-tisíc eur mesačne), no nikdy nie viac, vzali by ste ju? Alebo by ste uprednostnili o polovicu nižší nástupný plat, žiadne garancie, no mali teoreticky možnosť zarábať podstatne viac?“

Bezos a deväť ďalších amerických miliardárov.
Títo od zvolenia Trumpa za prezidenta zbohatli najviac

Joe Biden počas štúdií. Foto: Joebiden.com

Biden mal v tejto otázke jasno. Kamarátom povedal, že by radšej išiel do neistoty  bez obmedzení. Viac ako polstoročie od tejto debaty na internáte je jasné, že sa rozhodol dobre. Forbes odhaduje majetok 76-ročného Bidena a jeho manželky Jill na deväť miliónov dolárov. Spolu vlastnia dva domy v Delaware v celkovej hodnote štyri milióny dolárov, ďalšie štyri milióny majú uložené v hotovosti a investíciách a celý milión im prislúcha z dôchodkových fondov.   

Bohatý starý otec, krachujúci otec

Otec budúceho prezidenta Joe Biden Sr. patril v mladosti k dobre situovaným Američanom. Hrával konské pólo a vyrážal na poľovačky do newyorského pohoria Adirondacks, a to všetko vďaka úspešnej kariére svojho otca Josepha, ktorý riadil jednu z divízií spoločnosti American Oil.

Reklama
Joe Biden vo veku 10 rokov. Foto: Joebiden.com

Seniorove vlastné podnikateľské pokusy však boli fiaskom. Investície do bostonských nehnuteľností ani obchody s umelými hnojivami mu nevyšli a ako píše Biden Jr. vo svojich pamätiach z roku 2007 – ako rodina sa ocitli finančne na dne. Už aj s 10-ročným Bidenom Jr. sa museli presťahovať do bytovky v meste Wilmington v štáte Delaware. Senior si tam našiel prácu predajcu automobilov.        

Slovensko ako raj konšpirátorov.
Vytvorila ho historická pamäť a nedostatky v školstve

Budúci americký viceprezident a prezident bol však dobrým žiakom, vďaka čomu získal ročné štipendium vo výške 300 dolárov, ktoré pokrylo náklady na štúdium na súkromnej strednej škole. Bakalársky titul Biden získal na University of Delaware, následne vyštudoval právo na Syracuse University. Po prvom ročníku práva sa oženil a po promócii v roku 1968 sa aj s manželkou Neiliou presťahoval naspäť do Wilmingtonu. Mladomanželia si s pomocou rodičov rýchlo nasporili peniaze, aby si mohli kúpiť vlastný pozemok. A Biden odštartoval kariéru advokáta v miestnej právnickej firme.

Raketový politický štart a osobná tragédia   

Mladý politik. Foto: Joebiden.com

V roku 1972, keď mal len 29 rokov, sa stal jedným z najmladších členov amerického Senátu. Z úspechu sa však mladý politik netešil veľmi dlho. Iba niekoľko týždňov po voľbách zahynula pri autonehode jeho manželka spoločne s ich dcérkou. S vážnymi zraneniami vyviazli synovia Beau a Hunter, o ktorých sa neskôr prišla starať Bidenova sestra.

Majetok 2,5 miliardy, zaplatená daň 750 dolárov.
Tak platí daniarom Donald Trump

Biden sa potom naplno ponoril do práce v Senáte, jeho pôsobenie v hornej komore Kongresu trvalo napokon tri desaťročia. Mimochodom, ako politik začínal s platom 42 500 dolárov ročne (čo by v súčasnosti predstavovalo príjem asi 18-tisíc eur mesačne).

Joe Biden so svojou druhou a súčasnou manželkou Jill. Foto: Joebiden.com

V roku 1977 sa znova oženil, so svojou súčasnou manželkou Jill. Údaje Bidenovcov o zaplatených daniach si dokážeme dohľadať od roku 1998. Väčšina ich príjmov odvtedy až do konca jeho pôsobenia v pozícii viceprezidenta pramenila z jeho platu politika a jej platu učiteľky angličtiny. Zarobili aj 71-tisíc na rôznych honorároch, ďalších 9 500 dolárov získali ako odmenu za práva na audio knihu – krátko potom, ako vo vydavateľstve Random House vyšli Bidenove prvé pamäti Promises to Keep. Keď v roku 2009 Biden opustil Senát, jeho zárobok bol vo výške 169 300 dolárov za rok. V pozícii viceprezidenta sa dočkal zvýšenia platu o 30 percent.

Joe zo strednej triedy 

V roku 2014 mal Biden príhovor na podujatí Bieleho domu, ktoré sa sústredilo na problémy chudobnejších rodín. Priznal vtedy, že ho zvykli označovať za „najchudobnejšieho človeka v Kongrese“. Oblečený v „trochu drahšom obleku“, ako na podujatí sám poznamenal, tvrdil, že síce nemá žiadne akcie či sporiaci účet, no má skvelý dôchodok a dobrý plat. Nebola to celkom pravda. Správa o financiách Bidenovcov z toho roku prezradila, že mal na sporiacom účte minimálne tisíc dolárov a Jill mala na dvoch svojich účtoch minimálne po 50-tisíc dolárov. Peniaze mala aj vo fondoch, ktoré boli súčasťou jej dôchodkových účtov.    

Ako viceprezident s prezidentom Barackom Obamom. Foto: Joebiden.com

Napriek tomu jeho osobné financie neboli nijako oslňujúce. V rovnakej finančnej správe sa uvádzali aj podlžnosti Bidenovcov v celkovej výške 780-tisíc dolárov. Od roku 1998, keď Biden postavil dom vo Wilmingtone, si na pozemok vzal niekoľko hypoték.

V istom momente dokonca rozmýšľal, že dom predá. Jeho synovi Beauovi, vtedy generálnemu prokurátorovi štátu Delaware, diagnostikovali rakovinu mozgu a zdalo sa, že pre dlhú liečbu bude potrebovať otcovu finančnú pomoc. Od zámeru predať dom napokon Bidena odhovoril vtedajší prezident Barack Obama, ktorý svojmu viceprezidentovi prisľúbil, že mu v prípade potreby sám požičia peniaze. Beau Biden však krátko nato, v máji 2015, zomrel.

Vstup do milionárskeho klubu

Ešte v januári 2017, keď Biden skončil vo funkcii viceprezidenta, predstavovali jeho dlhy 897-tisíc dolárov a aktíva okolo 489-tisíc. Počas ďalších 23 mesiacov však Bidenovci zbohatli o viac ako 15 miliónov dolárov – vychádzajúc z údajov o zaplatených daniach.

Prejav po udelení prezidentskej medaily slobody. Foto: Joebiden.com

Joe Biden získal 1,8 milióna dolárov za turné spojené s prezentáciou svojej knihy, ďalšie 2,4 milióny mu vyplatili za rôzne prednášky. Od University of Pennsylvania zinkasoval 775-tisíc dolárov za to, že sa postavil na čelo centra Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement. Manželke Jill Biden za jej prednášky zaplatili ďalších 700-tisíc dolárov.  

Pôvodom slovenský youtuber David Dobrik rozdáva
fanúšikom nové Tesly. Chce však, aby šli voliť

Nové príjmy páru umožnili kúpiť v roku 2017 dom s rozlohou 450 štvorcových metrov, priamo pri oceáne na Rehoboth Beach v štáte Delaware, a vyplatiť minimálne jednu hypotéku na dom vo Wilmingtone. Viac ako milión dolárov venovali rôznym charitám, medzi nimi aj dvom, ktoré spravuje ich rodina: 150-tisíc išlo pre Nadáciu Beaua Bidena na ochranu detí a 100-tisíc putovalo do Nadácie Josepha Bidena. 

Bidenovci majú nesplatený dlh aj dnes. Hypotéka na dom vo Wilmingtone z roku 2013 vo výške 540-tisíc stále čaká na splatenie. V záznamoch sa objavujú dva ďalšie dlhy. Jedným z nich je úverová linka na 15- až 50-tisíc dolárov, ktorú Biden podpísal spoločne s jedným zo svojich synov.

Ak by sa Biden nestal prezidentom, zrejme by bol ďalej zamestnaný v University of Pennsylvania. Počas kampane si na škole vzal len dočasné voľno. O ďalšie príjmy rodiny sa v roku 2020 postarala aj Jill, keďže v máji vydala knihu s názvom „Where the Light Enters: Building a Family, Discovering Myself“.

Keď teda zhrnieme finančnú situáciu nového prezidenta, strednej triede dal zbohom a v tej vyššej sa pevne usadil ešte pred svojím zvolením za prvého muža USA.  

Reklama

Autorkou článku je redaktorka Michaela Tindera, ktorá pre americký Forbes píše o peniazoch a politike. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?