1. júla 2019

Pre niektorých znamená produktivita to, že dokončia čo najviac úloh čo najefektívnejším spôsobom. Nech už ide o čas, peniaze, zdroje alebo ľudí. Pre lídrov, ktorí vedú tím, zase produktivita znamená, že nasmerujú všetkých za spoločným cieľom. Ale existuje samozrejme pár lenivých jedincov, ktorí považujú produktivitu za mýtický koncept, ktorému by sa mali za každú cenu vyhnúť. Spoločnosť Lucidchart oslovila viac ako tisíc amerických zamestnancov, ktorí pracujú v kanceláriách, a pýtala sa na ich pracovné návyky. Čo teda robia produktívni ľudia a čo ich náprotivky?

1. Produktívni ľudia majú na svojom pracovnom stole poznámkové papieriky, fotky svojich detí a snacky

Musíme lepšie využívať tzv. behaviorálne spúšťače, akými sú napríklad poznámky alebo fotografie na našom pracovnom stole. Príklad z domácnosti: ak chcete byť fit alebo plánujete schudnúť, tak majte po ruke ovocie a fľašu s vodou. Budete tak mimovoľne priebežne piť a zobnete si niečo zdravé, čo je určite lepšie, ako keby ste sa mali doma vždy, keď vám klesne hladina cukru, presúvať ku chladničke.

Postavte sa a prejdite sa po kancelárii.
Aj krátky pohyb nakopne myslenie a kreativitu

Poznámkové papieriky, fotky a zdravé snacky fungujú na rovnakom princípe, ak viete, že ich máte poruke (budem si priebežne zapisovať nápady, budem mať motiváciu neprokrastinovať, lebo chcem ísť za rodinou, budem si priebežne dopĺňať energiu). Nemusíte ich pritom ani dobíjať alebo pripájať ku wi-fi v kancelárii. Pokiaľ prídete s nejakým nápadom, tak si ho zapíšete na poznámkový papierik, ten prilepíte na klávesnicu a pôjdete domov k rodine, ktorej fotografie máte všade.

2. Produktívni ľudia pracujú z domu

Približne 13 % produktívnych ľudí pracuje z domu aspoň raz týždenne. Pokiaľ to vaše zamestnanie nedovoľuje, tak si vytvorte počas pracovného dňa bloky, počas ktorých budete intenzívne pracovať.

Reklama

Staňte sa vlastnými šéfmi. Tu je 6 tipov, ako sa k tomuto cieľu priblížiť

Napríklad si pre seba zarezervujte zasadaciu miestnosť, kde môžete pracovať na veľkých úlohách mimo hlučných kolegov alebo investujte do protihlukových slúchadiel, aby ste na chvíľu zabudli na to, kde sa nachádzate.

3. Produktívni ľudia čerpajú viac dovolenky

Približne 48 % opýtaných produktívnych ľudí vyčerpáva všetky dovolenkové dni v porovnaní s 37 % tých neproduktívnych. Pokiaľ sa nezastavíte, tak v dlhodobom horizonte predsa nedokážete intenzívne pracovať, byť duševne vyrovnaní a ešte k tomu mať i dobrý úsudok. A nezáleží ani na oblasti, v ktorej pracujete, či na vašej pracovnej etike. Je čas urobiť si voľno.

4. Produktívni ľudia o sebe hovoria, že sú produktívnejší než ich kolegovia

Spolu 73 % opýtaných ľudí bolo dostatočne sebavedomých, aby otvorene povedali, že toho dosiahli viac než ich kolegovia či dokonca šéf. Úspech jednoducho plodí ďalší úspech. Dosiahnuť míľnik v projekte alebo len hocijaké malé víťazstvo niekedy stačí na to, aby sa človek nakopol a dokončil celé zadanie.

5. Neproduktívni ľudia odkladajú ťažké úlohy bokom

Prieskum ukázal, že jeden z troch neproduktívnych ľudí si odkladal náročné úlohy. Ironické je, že vyhýbať sa práci v dlhodobom horizonte je oveľa ťažšie, než úlohu dokončiť. Keď sa však blíži deadline, tak práve chronický prokrastinátor bude musieť pracovať neskoro do noci alebo cez víkend, aby všetko stihol. Existuje však i taká alternatíva, v ktorej bude musieť vysvetliť svojmu šéfovi, kolegovi alebo zákazníkovi, prečo vlastne mešká.

6. Neproduktívni ľudia sa stránia ambicióznych cieľov

Spoluzakladateľ AngelList, miliardár a investor Naval Ravikant, nebol nikdy plachý. Na začiatku svojej kariéry si stanovil obdivuhodný a ambiciózny cieľ. Chcel zarobiť 5-tisíc amerických dolárov za hodinu, teda približne 10  miliónov dolárov ročne. Trvalo niekoľko rokov, kým Ravikant zarobil takéto množstvo peňazí, no jeho ambiciózny cieľ ho donútil robiť väčšie rozhodnutia a tiež viac riskovať.

7. Neproduktívni ľudia vynechávajú cvičenie

Môžete uzatvoriť veľký obchod alebo získať povýšenie. To ale nič neznamená, pokiaľ to vaše telo nezvláda. Cvičenie je ako kľúč, ktorý vám pomôže odomknúť viac energie a zvýši vaše sústredenie.

A je to ešte efektívnejšie, pokiaľ trávite celý svoj pracovný deň tým, že sa hrbíte pri obrazovke alebo sedíte. Približne 37 % najproduktívnejších ľudí v prieskume cvičí bezprostredne po práci, ďalších 19 % zase zvyšuje svoju srdcovú frekvenciu ešte pred ôsmou hodinou ráno. Takže je možno ten správny čas na to, aby ste si dali pod pracovný stôl s ovocím a fotografiami aj tašku so športovým oblečením alebo tenisky.

Prispievateľ Bryan Collins píše pre Forbes.com o kreativite, produktivite, leadershipe a inováciách. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk