14. mája 2019

Vlastnou šéfkou som sa stala, keď som mala 25 rokov. Nebolo to ale tak, ako si myslíte. Nevytvorila som žiadnu aplikáciu, nerozbehla som startup a ani som nekúpila organickú farmu. 

Byť vlastnou šéfkou pre mňa znamenalo a stále znamená nastaviť si vlastné priority. Ide o to, že sa chcem vo svojej kariére riadiť vlastnými zásadami. Chcela som sa stať spisovateľkou na voľnej nohe, a tak som podnikla kroky, ktoré mi zaručili úspech. Tu sú:

1. Rozhodla som sa, čo je pre mňa podstatné.

Ešte predtým, ako som si niečo naplánovala, som sa snažila zistiť, na čom mi záleží. Dôležité pre mňa bolo, aby som mala kontrolu nad tým, kde a kedy počas dňa pracujem.

Buďte lepší líder. 9 rád, ako ukážete zamestnancom, že si ich ceníte

Nech už ide o flexibilitu lokality, vlastné termíny, kreatívnu slobodu alebo ľubovoľný počet výhod, vyberte si to, na čom vám najviac záleží. Ak sa neviete rozhodnúť, tak sa opýtajte samých seba, aký druh práce nemáte v láske. Čo by bolo pre vás neznesiteľné? Mňa napríklad presvedčila 9-mesačná stáž na recepcii, že nechcem pracovať od deviatej ráno do piatej poobede. Môj čas sa teda stal prioritou.

2. Vybrala som si oblasť.

Vedela som, že chcem písať. A tak som sa stala stážistkou a neskôr editorkou na plný úväzok v populárnom online magazíne. Len čo sa dostanete do nejakej oblasti, tak všetko, čo robíte, je platený tréning na to, aby ste sa raz stali vlastným šéfom. Vďaka editovaniu som sa stala lepšou spisovateľkou, čím som zároveň zlepšila svoje možnosti fungovania na voľnej nohe.

Chcete byť lepší líder? Zvážte túto radu: Nerobte chvíľu nič

Získať zamestnanie v požadovanej oblasti je často životne dôležité. Nezávislú kariéru totiž nemôžete odštartovať vo vám neznámej sfére, keďže nič o nej neviete a ani nemáte potrebnú dôveryhodnosť.

3. Sústredila som sa na jednu doplnkovú prácu.

Kedykoľvek som sa pustila do viac ako jedného vedľajšieho zamestnania, tak moja produktivita skolabovala. Pokiaľ budete mať popri práci ďalšie brigády, tak to znamená, že strávite omnoho viac času posielaním emailov či networkingom. Nakoniec som si teda vybrala jednu konzistentnú brigádu: písanie a editovanie pre jednu webovú stránku.

Zvoľte si jeden doplnkový príjem. Pokiaľ sa pokúšate vybudovať vlastný biznis, tak je proces úplne rovnaký: postavte jednu spoločnosť na jednom nápade. Postarajte sa však o to, aby vás všetko viedlo späť k vašej špecializácii. Opýtajte sa samého seba: Je táto práca v súlade s mojím hlavným cieľom?

4. „Ušetrila“ som čas.

Bola som ozaj zaneprázdnená prácou na plný úväzok a vedľajšou prácou. Všetok čas, ktorý som mohla, som musela ušetriť alebo si ho prispôsobiť. Rozmýšľala som teda, koľko hodín potrebujem na prácu, aby som bola hodnotnou zamestnankyňou a zároveň finančne sebestačnou osobou. Dospela som k 35 hodinám týždenne a získala som takmer celý deň na freelancovanie. Tento krok mi dovolil získať si klientov, reputáciu a tiež úspory.

Existujú však i iné spôsoby, ako „ušetriť“ čas na doplnkovú prácu. Môžete napríklad požiadať šéfa, aby vás nechal pár dní v týždni pracovať z domu, počúvať podcasty alebo dokonca vstať skoro ráno, aby ste najproduktívnejší čas venovali práve vedľajšiemu zamestnaniu.

5. Nastavila som si deadline.

Harvard Business Review vysvetľuje, že ak si ľudia definujú parametre „kde“ a „kedy“, tak to zvyšuje pravdepodobnosť, že onú vec i splnia. Na jeseň som teda sebe i ostatným okolo povedala, že vlastnou šéfkou budem do januára. Svoje ego, denné, týždenné i mesačné ciele som využila na to, aby som si udržala zodpovednosť.

Ľudia, ktorí neprokrastinujú, sa „zameriavajú na úlohu, ktorá musí byť dokončená. Majú silnejšiu osobnú identitu,“ hovorí Joseph Ferrari, profesor psychológie na DePaul University. Deadline je teda vašou zárukou, že urobíte presne to, čo ste povedali. Vďaka tomu sa stanete človekom, ktorý dodrží svoje slovo.

6. Pracovala som.

Svojho plánu som sa držala tak, že som pracovala šesť, občas sedem dní v týždni počas 7 mesiacov. Žiadne rady nemôžu nahradiť tvrdú a sústredenú prácu.

Len čo som sa ako spisovateľka usadila, tak som poznala svoju hodnotu. S novými zručnosťami v tejto oblasti som bola oveľa cennejšia pre seba i ostatných. Zaslúžila som si moc stať sa vlastnou šéfkou. A tiež som si na editorskej pozícii vyjednala viac flexibilných hodín a vyšší plat.

Samozrejme, každý deň sa niekomu zodpovedám, všetci niečomu slúžime. Okolnosti sú rôzne, no i napriek tomu môžete byť vlastným šéfom. Musíte len vedieť, aká je vaša hodnota. To, že ste vlastným šéfom, spoznáte, keď budete pri každom rozhodnutí konečne cítiť, že je vaše vlastné.

Autorkou článku je Caroline Beaton. Text vyšiel na stránke Forbes.com ako súčasť užívateľského účtu Under 30 Network

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk