2. mája 2020

Predáva sa v popredných českých baroch a ochutnať ho môžete napríklad aj vo vychýrenej reštaurácii Eska v Karlíne. Reč je o džine značky Little Urban Distillery, ktorý uzatvoril svoj prvý rok s 3-tisíc predanými fľašami a vlastnou edíciou pohárov zo známej historickej sklárne Rückl. Za celou jeho výrobou stojí jediný muž – Čech Robert Urbánek.

Nikdy v živote však nesníval o tom, že by si otvoril liehovar. Mal proste rád džin. K nápadu otvoriť si vlastnú destilériu ho priviedol workshop s prozaickým názvom Ako si otvoriť vlastný liehovar, na ktorý narazil pri brázdení internetu.

Kde sa to celé začalo

Bolo to v čase, keď ako 50-ročný dal v predošlej práci výpoveď a hľadal, ktorým smerom sa ďalej v živote ubrať. „Povedal som si, prečo to neskúsiť,“ spomína. Prihlásenie sa na tento workshop mu navždy zmenilo život.

Miešané drinky vo fľaši, takmer ako z baru.
Majiteľa Záhiru rýchle uvoľnenie obmedzení potešilo

Nad otvorením liehovaru začal uvažovať prakticky okamžite, ešte pred tým, ako odletel do Anglicka, kde sa workshop konal. Začal si zisťovať konkrétnejšie informácie a spisovať si na papier pre a proti. „Žiadne proti som ale nenašiel,“ hovorí Urbánek.

Po návrate sa bývalý usporiadateľ športových podujatí v Prahe presťahoval do Brna a pokračoval vo vzdelávaní sa v potravinárstve a liehovarníctve.

Robert Urbánek dal ako 50-ročný výpoveď a pustil sa do varenia džinu. Foto: Gin Little Urban Distillery

„Naučil som sa veľa vecí, od marketingu, vybavenia destilérie a potrebných surovín až po ekonomiku. Mohol som sa oprieť o osobné rozhovory s liehovarníkmi, ktorými mi prezradili množstvo dôležitých detailov,“ opisuje Urbánek.

„Zároveň som si tak potvrdil, že uvažujem správne,“ dodáva.

Hľadanie správnej receptúry

Najväčšou vstupnou investíciou bola tá do kotla, ktorý si nechal vyrobiť na mieru. Potom už len nakúpil ingrediencie, fľaše, vosk, jednoduché prístroje na plnenie a etiketovanie fliaš a nakoniec zaplatil veľké kaucie na spotrebné dane a kolky. Keď už mal toto všetko, mohol sa konečne pustiť do pálenia džinu podľa vlastnej receptúry. Aj tú však musel najprv nájsť.

Najprv nakúpil neutrálny lieh z Kojetína a pozháňal bylinky a vodu z vrtu Novohradských hôr. V kotlíku, ktorý si priviezol z Portugalska, začal najprv v kuchyni nanečisto miešať a variť malé množstvo džinu, na ktorom testoval a hľadal tú pravú chuť, ktorá bude typická pre jeho džin.

Receptúru klasického džinu hľadal štyri mesiace. Foto: Gin Little Urban Distillery

Nakoniec mu hľadanie výsledného receptu, ktorý snúbi 13 bylín, zabralo až štyri mesiace. „Sú medzi nimi aj rakytník, jarabina z Vysočiny alebo lipový a bazový kvet. Skúšal som aj horec a škoricu, ale už to nebolo také jemné,“ vysvetľuje.

To všetko spojil dokopy a bez pridania akýchkoľvek ďalších prísad vytvoril štyri hlavné druhy svojho džinu. Sú nimi klasický London dry, Matured, ktorý zreje v sudoch z borievkového dreva, Sloe gin, ktorý vyrába z trniek a Winter gin, na ktorého produkciu používa aróniu.

Džin vyrába aj z čiernej arónie. Foto: Gin Little Urban Distillery

Už počas prvých troch mesiacoch od otvorenia destilérie žal úspech. O jeho džin prejavili záujem popredné bary, vrátane pražskej Esky. Po pol roku začal dodávať aj do veľkoobchodov a tak svoj prvý rok úspešne uzatvára s 3-tisíc predanými fľašami.

Najlepší džin v Česku

Zvyšovať množstvo produkcie ale Urbánek neplánuje, aspoň nie oveľa. „Všetko si robím poctivo a sám, od výroby, obchodu až po umývanie podlahy,“ smeje sa.

Trh s ľadovou kávou rastie.
Barman roka dáva 6 tipov na letné kávové drinky

„Veľmi ma to baví, robím to, čo chcem a čo mi chutí a je skvelé, že môžem svojimi produktami osloviť aj ďalších ľudí. Zatiaľ som sa stretol len s pozitívnymi reakciami,“ hovorí Urbánek s tým, že chce aj do budúcna zachovať autenticitu svojej výroby a jedného dňa vyrábať najlepší džin v Česku.

„Stále sa ale mám čo učiť,“ uzatvára skromne.

Autorkou článku je redaktorka Forbes Česko Michaela Židlický.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?