27. augusta 2020

Nedávno som navštívila jednu konferenciu, kde sa mi viacerí ľudia sťažovali, že im už niekoľko rokov nezvýšili plat. A keďže sa tento rok objavila svetová pandémia, najbližšiu zmenu očakávajú najskôr v roku 2021. Náklady na život sa pritom zvyšujú. Ak nechcete, aby sa váš životný štandard znižoval, musíte vedieť, ako si vypýtať plat, a nečakať, kým sa tak stane automaticky.   

S otázkou na zvýšenie platu zamestnanci väčšinou vyčkávajú, kým na to nastanú ideálne podmienky. Mnohí však nevedia posúdiť, kedy to vlastne je. Aj preto som pripravila prehľad piatich znakov, ktoré vám napovedia, že je správny čas na rozhovor o plate: 

Ako sa po absolvovaní vysokej školy zamestnať v odbore?
Prax je nad zlato

1. Podarila sa vám veľká vec v prospech firmy.

Jednu moju klientku poslali na služobnú cestu s cieľom zachrániť trápiacu sa pobočku. Ona nielenže regionálne centrum dostala do plusu, ale spravila z neho jednotku spomedzi všetkých pobočiek. A dokázala to za kratší čas, než jej na to firma vyhradila. Ak sa aj vám nedávno podarilo dokončiť projekt s časovým predstihom alebo s nečakane silným výsledkom, tak je presne ten správny čas, aby ste si vypýtali zvýšenie platu na základe vášho výkonu.

Aj keď z toho nebude trvalé zvýšenie platu, vysoká jednorazová odmena tiež dokáže pomôcť vášmu rozpočtu. Zamyslite sa však vopred, čo presne budete požadovať, a nezľaknite sa vyjednávania. Nepredpokladajte, že vás firma sama od seba finančne ocení za váš výkon.     

2. Vaše oddelenie je na tom výnimočne dobre.

Nezaznamenali ste individuálny úspech? Nič sa nedeje. Možno ste však súčasťou skvelého tímu, ktorý by si vďaka svojmu výkonu zaslúžil väčší podiel z firemného rozpočtu. Keď však budete rokovať so svojím nadriadeným, nezabudnite zdôrazniť, čím ste k úspechu tímu prispeli. Ak aj práve nie ste kľúčovým človekom, stále sa môžete oprieť o to, že vaša práca pomáha firme k lepším predajom, prípadne šetrí jej náklady. Opäť – nečakajte na to, že vaši šéfovia ocenia vašu snahu bez vášho pričinenia.       

3. Vašej firme sa nadmieru darí.

Možno ani vaše oddelenie nijako extra nevyčnieva, no firma celkovo zažíva skvelý rok. A mohla by to dať pocítiť aj zamestnancom. Neznamená to však, že automaticky odmení všetkých pracovníkov. Často jediná cesta, ako dostať lepší plat, je vypýtať si ho. Práve preto je dôležité, aby ste mali prehľad o tom, ako sa finančne darí vašej spoločnosti – táto znalosť by nemala byť výsadou len pracovníkov finančného oddelenia.

Povýšenie či lepší plat? Pozrite si 9 tipov,
ako o ne požiadať a uspieť

Preto si všímajte internú komunikáciu firmy aj tlačové vyhlásenia smerom navonok. Takisto je dobré vedieť, či sa vaše pracovné zaradenie zhoduje s prioritami vašej spoločnosti. Ak napríklad pracujete v regionálnej pobočke, ktorá je pre rast firmy kľúčová, ste razom v lepšej pozícii pri vyjednávaní o vyššom plate.     

4. Dostanete inú pracovnú ponuku.

Ak dostanete ponuku od inej firmy, určite by ste nemali ísť za svojím šéfom s platovým ultimátom (zvýšte mi plat, inak odchádzam). Sú na to hneď dva dobré dôvody:

  1. 1. Váš šéf si môže myslieť, že len blafujete, povie vám, že sa teda musíte rozlúčiť, pričom váš pôvodný cieľ bol zostať.
  2. 2. Vaša spoločnosť to môže vnímať ako vydieranie, a aj keď by si vás radi nechali, pre spôsob vašej komunikácie sa s vami rozlúčia. Prípadne vám plat síce dorovnajú, ale len preto, aby získali čas, kým za vás získajú náhradu.  

Ak však s touto kartou zahráte správne, váš zamestnávateľ pochopí, že minimálne jedna iná firma si myslí, že si zaslúžite viac peňazí, než v súčasnosti dostávate. Ak sa vaša spoločnosť domnieva, že vás v tíme potrebuje, zrejme dorovná alebo dokonca preplatí ponuku konkurencie. Vaším cieľom je oznámiť nadriadeným, že je o vás záujem aj inde, spôsobom, ktorý neznie výhražne. Dajte šéfovi vedieť, že vás ponuka konkurencie prekvapila, no radšej by ste ostali na súčasnom pracovisku. Následne mu oznámte, aké podmienky by k tomu pomohli. 

5. Vaša pozícia je veľmi žiadaná.

Niekedy nepotrebujete ani konkrétnu ponuku, aby ste vedeli, že o vašu profesiu či zaradenie je na trhu práce záujem. Stačí sledovať ponuky zamestnania na internete alebo články v médiách. Ak šéfujete oddeleniu žiadaných profesionálov, možno len vyberte článok z novín o tom, ako firmy nevedia zamestnať dostatok odborníkov z vašej oblasti. A pošlite ho nadriadenému či šéfovi firmy s tým, že máte obavy, že vám začnú iné firmy kradnúť ľudí z tímu. Ak bude zvažovať lepšie zaplatenie tímu, určite sa dostane aj na vás. Ak bojujete sami za svoj plat, rovnako zdôraznite, že firme pomáhate s tým, aby jej neunikal talent.   

Bonus: Je dobré vedieť, kedy sa rozhoduje o rozpočte

Nech už ako dôvod na zvýšenie platu využijete ktorýkoľvek z vyššie uvedených bodov, nezabudnite žiadosť načasovať pred tým, než sa uzavrie platový rozpočet na ďalšie obdobie. Bude pre vás oveľa zložitejšie dohodnúť si vyšší príjem, ak už firma plánovaný rozpočet na platy a prémie zamestnancov minula inde.

Ak sami neviete zistiť, kedy vo vašej firme padajú takéto rozhodnutia, opýtajte sa služobne staršieho kolegu. Je totiž možné, že o platoch sa rozhoduje v inom termíne ako o celkovom rozpočte firmy. A ako sa hovorí – správne načasovanie je veľká časť úspechu.     

Autorkou článku je prispievateľka Caroline Ceniza-Levine, ktorá pre americký Forbes píše o kariére. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?