14. augusta 2020

Čím chcete byť? Čo vás baví a napĺňa? Otázky tohto druhu potrápili, a s najväčšou pravdepodobnosťou ešte potrápia, nejedného vysokoškoláka. Zamyslieť by ste sa nad nimi mali predovšetkým pred a počas štúdia. Pokiaľ ste sa vo vybranom odbore skutočne našli, máte vyhratú bitku, no vojnu ani zďaleka nie. V tomto článku sa dozviete, čo by ste mali robiť, aby ste zvýšili svoje šance zamestnať sa vo vyštudovanej oblasti. 

Začnite tým, že si dáte vskutku jednoduchý záväzok. Ešte počas štúdia sa snažte získať čo najviac praktických zručností a rozširujte si obzory v konkrétnej sfére. Nečakajte so založenými rukami, kým dôjde na lámanie chleba, pripravte sa na to. Mária Šuníková, ktorá pracuje ako Senior HR Consultant vo firme Personality SK&CZ, odporúča, aby ste sa do toho pustili čo najskôr. Nájsť si podľa nej môžete napríklad pracovné stáže alebo part time úväzky. Platí, že komu sa nelení, tomu sa zelení. 

Musím chodiť do práce každý deň? Toto sa na pohovoroch nikdy nepýtajte

Tento aktívny prístup počas štúdia na vysokej škole padne na úrodnú pôdu a v budúcnosti sa vám skutočne vyplatí. Ako? „Je väčšia pravdepodobnosť, že firma uprednostní absolventa s praxou pred absolventom, ktorý v odbore nemá žiadne reálne praktické skúsenosti,“ vysvetľuje HR odborníčka. Zároveň podotýka, že vďaka pracovnej stáži či part time úväzku zvyšujete svoje šance prejsť na full time pozíciu v konkrétnej firme, kde vás už ľudia poznajú. Nesnažte sa preto držať iba teoretických vedomostí.  

Dravosť verzus pokora? Víťazí aj-aj

Pokiaľ patríte do skupiny čerstvých absolventov, tak možno netušíte, ako by vlastne mali vyzerať vaše prvé kroky smerom ku kariére vo vyštudovanom odbore. Mária Šuníková preto radí, aby ste postupovali nasledovne: „Urobte si prieskum trhu, porovnajte si pracovné ponuky a zašlite životopis práve do firiem, ktoré sú pre vás atraktívne.“ Vhodné tiež je, ak sa rozhodnete pre ďalšie vzdelávanie na vysokej škole, vďaka čomu môžete získať konkurenčnú výhodu. 

Ako si poradiť počas i po vysokej škole a získať prácu snov? O tejto téme hovorí HR odborníčka Mária Šuníková. Foto: archív Márie Šuníkovej

A čo s posledným letom alebo jeseňou po štátniciach? Chceli by ste si ešte naposledy pred full time zamestnaním dopriať klasické študentské voľno, počas ktorého nebudete robiť nič? Podľa HR odborníčky táto stratégia nie je ideálna. „Je vhodnejšie začať s job huntingom čo najskôr po skončení štúdia,“ vraví. „Niekedy totiž môže ísť o dlhší a časovo náročnejší proces, kým si nájdete vhodné uplatnenie.“ Ak sa nemienite uspokojiť s omrvinkami po ostatných, radšej sa pustite do hľadania. 

Ako si zaistiť, aby vás pozvali na pohovor:
zaujmite životopisom, vyzdvihnite v ňom mäkké zručnosti

Ak chcete získať náskok pred konkurenciou a zamestnať sa vo vyštudovanom odbore, podľa Márie Šuníkovej vám pomôže okrem praktických skúseností i doplnkové vzdelanie, silné jazykové a taktiež IT zručnosti. „Sú určite oblasti, v ktorých sa oplatí mať takzvané ostré lakte, ale nie je to pravidlom,“ dodáva. A ak premýšľate o tom, či máte pred potenciálnym zamestnávateľom ukázať svoju dravosť alebo pokoru, tak vedzte, že je to individuálne v závislosti od pracovnej pozície. 

Rozhodne však ide o dve výrazné črty, z ktorých dokážete profitovať počas uchádzania sa o rôzne miesta. „Sú odvetvia, kde je dravosť viac než vítaná a oceňovaná. Pokorný prístup je v dnešnej dobe tiež silným atribútom, ktorý môže potenciálneho zamestnávateľa rozhodne zaujať,“ konštatuje Šuníková. Veľmi dobre teda zvážte, ktorá z týchto čŕt je vo vami vyštudovanej oblasti vhodnejšia a prijateľnejšia.  

Skrátka sa dostaňte do firmy

Nuž, a čo v momente, keď ste si vysnívali pracovnú pozíciu v konkrétnej firme, no tá momentálne nie je voľná? Mohli by ste sa napríklad zamestnať na inom, hoci nižšom mieste, a postupne sa vypracovať za svojím snom? Podľa Márie Šuníkovej je to dobrý krok, pretože vám dáva možnosť spoznať tamojšiu firemnú kultúru, prostredie, procesy a predovšetkým nadobudnúť dôležité kontakty. Jednoducho sa snažte dostať do firmy.

Ak sa po vysokoškolskom štúdiu chcete zamestnať vo vysnívanej firme, ktorá neprijíma nových zamestnancov, zbytočne nevešajte hlavu. Aj napriek tomu sa potenciálnemu zamestnávateľovi ozvite. „Má to zmysel,“ hovorí HR odborníčka a vzápätí ďalej vysvetľuje, „Personalisti si jednotlivé životopisy v databázach zväčša ukladajú, takže je pravdepodobné, že keď sa pozícia neskôr bude obsadzovať, môžu osloviť tých z vás, ktorí reagovali počas firemného zamrznutia,“ približuje Šuníková. 

Pohovor sa začína, keď prekročíte prah budovy.
Tu sú 4 chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Je teda dobré, ak po absolvovaní vysokoškolského štúdia mierite vysoko, máte veľké ciele a ambície? HR odborníčka pripúšťa, že je to v poriadku, no v prvom rade musíte vedieť objektívne zhodnotiť niektoré faktory. Aké? „Svoje možnosti s ohľadom na doterajšiu skúsenosť a nadobudnuté schopnosti i zručnosti,“ dopĺňa. Na pracovných pohovoroch majú podľa Šuníkovej absolventi často neprimerané finančné požiadavky vzhľadom na chýbajúcu prax. 

Poradiť si môžete skutočne jednoducho. Radšej si v kariére určite čiastkové ciele, ktoré budete dosahovať postupne. A takýmto spôsobom sa môžete dostávať k vyšším métam, myslí si HR odborníčka. Na záver v 5 bodoch zhŕňa rady, vďaka ktorým môžete získať zamestnanie vo vyštudovanom odbore: 

  • Nájdite si pracovnú, i keď často bezplatnú, stáž v konkrétnom odbore ešte počas štúdia. 
  • Naučte sa skĺbiť štúdium so skráteným pracovným úväzkom s cieľom získať pracovné návyky a prax. 
  • Aktívne oslovujte firmy alebo inštitúcie, pre ktoré by ste po vysokej škole chceli pracovať. 
  • Zdokonaľujte sa v cudzích jazykoch a IT zručnostiach. 
  • Postarajte sa o to, aby ste mali profesionálne vypracovaný životopis a taktiež profil na platforme LinkedIn. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?