30. novembra 2020

„Čo ak si uvedomia, že nie som dosť dobrý?“ Strach z toho, že ľudia okolo vás zistia, že medzi nich nepatríte, zažíva občas každý z nás. Najmä vtedy, keď sa rozhodneme vystúpiť zo svojej komfortnej zóny či urobiť krok vpred neznámym smerom. Neprimeraný strach nám však môže značne skomplikovať hľadanie vysnívanej práce.

Ako kariérna strategička pomáhajúca ľuďom nájsť si prácu, ktorú budú milovať, sa stretávam aj s tým, ako dokáže „impostor“ syndróm sabotovať  kvalifikovaných kandidátov pri uchádzaní sa o zamestnanie.

A aj keď je vám dotieravý hlas tohto syndrómu veľmi dobre známy, možno nie ste oboznámený s tým, ako rôzne sa prejavuje, keď si hľadáte prácu. Tu je päť spôsobov, ktorými zabíja „impostor“ syndróm vaše šance.

1. Sabotujete svoje žiadosti o prácu.

Zakaždým, keď nájdete popis práce, ktorá sa vám skutočne páči, začnete okamžite hľadať jeden bod, ktorý vás diskvalifikuje. Keď ho nájdete, rozhodnete sa o zamestnanie neuchádzať, pretože stopercentne nespĺňate požiadavky kvalifikácie.

Ak sa aj náhodou prihlásite, len zriedka premýšľate o spôsoboch, ako vyniknúť v životopise, pretože ste už presvedčili seba samého, že nie ste tou najvhodnejšou osobou pre danú pozíciu.

Reklama

Podobné malé rozhodnutia, ktoré sa vám dostanú do hlavy vždy, keď hľadáte prácu, tento proces len zbytočne predlžujú a robia ho mučivým. Navyše, všetky odmietavé e-maily vo vašej doručenej pošte len prilievajú do ohňa viac oleja a udržujú „impostor“ syndróm v pohotovosti.

2. Na pohovore sa príliš podceňujete.

Pôsobí to tak, akoby ste si len zriedka uznali zásluhy za odvedenú prácu, alebo akoby ste nemali dostatok skúseností v konkrétnej oblasti. Aj keď sa vám môže zdať, že ste vďaka tomu čestnejší a skromnejší, v skutočnosti sa v očiach človeka, ktorý vedie pohovor, spochybňujete.

Uvedomte si, že ste sa naň dostali, pretože vo vás videli niečo, čo možno sami nevidíte. Vďaka tejto chybe sa veľmi ľahko môže stať, že prehliadnu váš skutočný potenciál.

Ak nemáte jasno v tom, prečo a v čom ste dosť dobrý, alebo že ste pripravený na úlohy, kvôli ktorým ste na pohovore, tak ostane omnoho viac priestoru pre syndróm strachu, spochybňovania a podceňovania.

3. Na všetko pritakávate.

Samozrejme, je príjemné dostávať na pracovných portáloch správy od náborárov, ktorých zaujal váš profil. Ak však hovoríte áno každej ponuke, ktorá sa naskytne, váš život ovládne „impostor“ syndróm a strach. Napríklad, ak ste pripravený prejsť z predaja do rozvoja biznisu, ale stále pritakávate na ponuky, ktoré s ním nesúvisia, pravdepodobne máte problém.

Vlastne by ste súhlasili asi s čímkoľvek, pretože nie ste presvedčený, že ste dosť dobrý v úlohách, ktoré chcete vykonávať. Možno si myslíte, že brať všetko, čo môžete, je najlepším spôsobom ako nezostať bez možností. No neustále pritakávanie vám bráni v tom, aby ste sa ukázali ako top kandidát tam, kde chcete vynikať. A to vedie vždy k rovnakému výsledku.

4. Vždy čakáte to najhoršie.

Len zriedkakedy ste nadšený z pohovorov a možných príležitostí. Očakávate totiž, že sa nedostanete ďalej ako za prvé kolo. Presvedčili ste samého seba, že problém je vo vás.

Je to pochopiteľné, pretože veci sa nevyvinuli tak, ako by ste chceli, ale očakávať vždy to najhoršie situáciu len zhoršuje. Je čas, aby ste sa začali na veci pozerať reálne a vnímať príležitosti, ktoré na vás čakajú. Negatívna energia totiž ovplyvňuje vaše sebavedomie a vyhliadky do budúcna.

5. Akceptujete minimálny plat, ktorý vám ponúknu.

Ak aj napriek syndrómu spochybňovania sa získate vytúženú pozíciu, môžete sa tešiť. No nenechajte si vďačnosťou zahmlieť úsudok pri rokovaní o plate.

Ak nie ste presvedčený, že si túto pozíciu zaslúžite, je pravdepodobné, že prijmete akýkoľvek plat, ktorý vám ponúknu. Spravíte tak zo strachu, že spoločnosť si to rozmyslí. Ovplyvňuje to nielen vašu schopnosť prijať novú rolu, ale aj zárobkový potenciál do budúcnosti.

Možno to všetko znie pochmúrne, ale mali by ste si uvedomiť, ako môže „impostor“ syndróm zničiť vašu sebadôveru, pokrok a príležitosti. Jeho prekonanie naozaj stojí za námahu.

Autorkou článku je prispievateľka Adunola Adeshola píše pre Forbes.com o kariére.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?