25. marca 2018

Naše návyky nás nepretržite ovplyvňujú, deň za dňom z nás robia to, kým sme. Nejeden z nás strávil hodiny čítaním životopisov slávnych osobností, ktoré ho inšpirujú a každý isto počul o siedmich či piatich alebo troch návykoch tých alebo oných úspešných ľudí, top manažérov, najbohatších mužov či žien našej planéty. Také jednoduché činnosti, základné pravidlá, na prvý pohľad ľahko uskutočniteľné maličkosti…

Tak prečo toľkí z nás aj naďalej podliehajú prokrastinácii, majú zlý time manažment, robia stále tie isté chyby, trápi ich stres a neplnohodnotný život či nevyrovnaný pracovný výkon? Prečo je pre nás také ťažké zaviesť do svojho života správny zvyk natrvalo? A ešte mnohokrát ťažšie je zbaviť sa zlozvyku, ktorý má tendencie vrátiť sa aj keď sme sa ho už zriekli, a to aj na celé týždne či mesiace.

Ak chcú ženy zažiariť na mítingu, musia použiť svoj hlas smerom nadol

Za všetkým je veda, náš mozog a naša nervová sústava, v prípade závislostí aj mnoho kombinácií chemických reakcií v našom tele.

Náš mozog má asi 100 miliárd nervových buniek, z ktorých každá je v priemere spojená s asi tisícom ďalších neurónov.  To vytvára neuveriteľné množstvo nervových dráh, vďaka čomu, je okrem iného, náš mozog schopný učiť sa, meniť sa a vytvárať si nové cesty. Háčik je ale v tom, že v nervovej sústave sa definitívne naprogramuje niečo nové až po zhruba tisícnásobnom opakovaní!  (Zdroj: Hlavu Hore, Malá kniha prežitia, Claudia Croos-Muller.) Otázka teda neznie, prečo nedokážeme zmeniť návyk, ale či sme zmenu spravili dostatočne veľakrát, aby ostala trvalá.

Pokiaľ zavádzate pre vás úplne novú činnosť ako aktívne dýchanie, techniky mindfulness, postoje pozícií moci či akýkoľvek iný zvyk na odbúranie stresu či zvýšenie efektivity v práci, potrebujete čas a neustále opakovanie, kým si vytvoríte trvalý návyk.

Použite palce

Ale čo keď vám práve teraz hrozí hnev, keď sa hlási stres alebo strach, úzkosť či depresia. Čo robiť okamžite, aké gesto je vám blízke bez toho, aby ste sa ho potrebovali od základov učiť?

Na začiatok skúste niečo jednoduché, čo pre vás zaručene nebude nová telová schéma. Vystrite ruku a dajte „palec hore!“.  Urobte to s oboma rukami a je jedno či ukážete palce hore kolegovi, šéfovi, deťom či sám sebe pred zrkadlom, zaručene sa u vás dostaví fyzická reakcia vo forme tvorby hormónov šťastia. Ak ste už pokročilý vo vedomej reči tela, skombinujte palce hore s pozíciou moci a doprajte si tak hneď dvojnásobnú vzpruhu tela.

Okrem toho, že vy sa začnete takmer okamžite cítiť omnoho lepšie, gesto palcov hore má aj nezanedbateľný pozitívny sociálny účinok na vaše okolie. Dať palec hore je úžasnou formou uznania, vyčarí úsmev na tvári prijímateľa a z vás ako jeho aktéra spraví toho, kto vie dať pozitívnu spätnú väzbu aj bez slov (alebo aj práve vtedy, keď máte problém s verbálnou komunikáciou). Pokiaľ sa chcete cítiť šťastnejšie, neváhajte ani samých seba pravidelne odmeňovať gestom ruky „palca hore“.

Hlavu hore!

Keď už sme pri pocitoch šťastia, je pravdou, že pokiaľ často mávate zvesenú hlavu, nemôžete dostatočne zhlboka dýchať a váš dych viazne. A pritom práve plynulý dych je veľmi dôležitý pre váš príjemný pocit. Takže pokiaľ sa na vás „valí celý svet“, skúste jednoducho vystrieť „hlavu hore!“. Vystretá hlava vám dá výhľad, perspektívu, uvidíte nové možnosti a to nielen v prenesenom slova zmysle. Pozrite sa na top 10 najúspešnejších ľudí sveta a nájdite jedného, ktorý chodí po svete so zvesenou hlavou medzi plecami.

Viete, ako nadobudnúť sebaistotu a znížiť stres za menej ako 7 minút?

Zdvihnutá hlava evokuje pozitívnu náladu, vďaka nej sa robí oveľa ľahšie silnejší dojem na okolie a hnev aj stres majú výrazne nižší vplyv na človeka. Zdvihnutie hlavy je pre nás prirodzené, a preto by nemalo dlho trvať, kým sa z tohto postoja stane pre vás a vaše telo plne automatická záležitosť. Ak ste však až doteraz v kanceláriách trávili príliš veľa času so zvesenou hlavou, skúste si trikmi v priebehu dňa pripomenúť toto gesto tak často, ako to len pôjde.

Pokiaľ máte priamy výhľad z okna, dobre si všimnite, čo presne vidíte, keď stojíte alebo sedíte s vystretou hlavou, ten bod si zapamätajte a náležite upravte svoj postoj kedykoľvek sa neskôr pozriete z okna von. Rovnako môžete využiť nejaký bod na stene kancelárie, cestou do kuchyne na stenách chodby, v šéfovej kancelárii… Môžete tiež poprosiť kolegu alebo kolegyňu, aby vás upozornili keď zvesíte hlavu.

Jednoducho, skúste si natrvalo zlepšiť svoju náladu so vzpriamenou hlavou  a palcami hore! 

Autorka Monika Stehlíková je odborníčka na neverbálnu komunikáciu, ktorá stojí za značkou BodyTalks a metodikou vedomej reči tela. 

Hlavné foto: YouTube