29. júla 2018

Petra Richterová a Soňa Makranská sa stretli v predošlej práci. Obe sa dali na vegánstvo a práve tieto spoločné hodnoty ich spojili, aby boli dnes ústrednými postavami jedného z najobľúbenejších vegánskych podnikov na Slovensku – Simply Vegan v Prievidzi.

“Obidve sa takto stravujeme už niekoľko rokov a mali sme pocit, že oproti zahraničiu tu ‘skapal pes’, čo asi nie je moc vegánske prirovnanie,” smejú sa dievčatá, pre ktoré je typické práve to, že hoci ich téma týrania zvierat trápi, inak neberú život príliš vážne.

Kým Maďarsko v gastre žiari, Slovensko je stále bez michelinskej hviezdy. Prečo?

“Určite sme sa začali zaujímať o tento alternatívny spôsob bytia kvôli zvieratám. Nechceli sme sa podieľať na tom, ako sa nezmyselne zabíjajú a naopak sme chceli ukázať, že to ide aj na čisto rastlinnej strave. To, že sa k tomu pridali zdravotné, ekologické a životné benefity, ktoré nám otočili pohľad snáď na všetko, je len krásny bonus.”

Bez podnikateľského ducha

Rovnaké videnie sveta v nich vzbudilo túžbu urobiť niečo viac, ukázať svetu činmi, že sa dá stravovať naozaj inak a lepšie. Slovo dalo slovo a na Bakalárskej ulici v Prievidzi zrazu stálo vegánske bistro.

Mali sme potrebu naše myšlienky, recepty a chute vyslať do sveta aj keď sme dopredu nerozmýšľali, do čoho sa to vôbec púšťame,” priznávajú dievčatá, ktoré sa nijak netaja tým, že im podnikanie ako také nie je blízke a motivácia teda leží niekde úplne inde. 

Interiér bistra Simply Vegan. Foto: archív Simply Vegan

Život nás akosi naučil, že treba počúvať svoje srdce. Hovoríme to preto, lebo keď sa naozaj zamyslíme, toto nebol sen ani jednej z nás. Pretože varenie a pečenie nás začalo napĺňať, až keď sme v ňom našli hlbšiu myšlienku. Pretože samotné jedlo je naozaj len jedlo, ale ak pridáte hodnotu a robíte to pre niekoho – v našom prípade pre zvieratá, všetko zapadne,” objasňujú.

Burgre, halušky, ale aj Slovenské národné povstanie. Ako mladí manželia uspeli v Prahe

Ich ‘nepodnikateľský prístup’ sa odráža aj v ich plánoch. Pretože žiadne nemajú. Z toho, ako o podniku rozprávajú a ako ho komunikujú na sociálnych sieťach, je zrejmé, že ide naozaj skôr o koníček, než o tvrdý gastrobiznis. A možno práve to je ten faktor, vďaka ktorému sa podniku tak darí.

“Ani dnes po dvoch rokoch fungovania nemáme toho podnikateľského dravého ducha a sme za to vďačné. Máme pocit, že hocičo robené s láskou a naozaj zo srdca nemôže dopadnúť zle. Keby aj áno, tak to malo byť presne tak. Všetko to stojí len na nás dvoch. Perfektne sa dopĺňame a zvládame všetky situácie, ktoré nám chod bistra prináša,” tvrdia.

Okrem samotného jedla sa mimoriadnej obľube tešia aj ich dezerty a torty. Foto: archív Simply Vegan

Podobne je to aj s prípadným otvorením ďalšej prevádzky, čo bola otázka, ktorá dvojicu mierne zaskočila. “Keďže nemáme ani jeden recept, koncept a všetky tie veci, čo by sa mali, ťažko by sa nám otváral iný podnik s tým, že by sme povedali zamestnancom – otvor chladničku a var (smiech). Varíme intuitívne, nechceme sa limitovať receptami. Sme za minimalizmus, ktorý dokáže veľké veci a my nie sme podnikateľky, ale len dve kamarátky, ktoré robia to, čo ich baví,” hovoria.

Neagresívna osveta

Mäsožravci, ak to tak možno nazvať, často vegánom vyčítajú to, že ich snaha pretlačiť svoje postoje je príliš agresívna. Ako k tejto téme pristupujú Petra a Soňa?

Keď človek vidí, ako sa otrasne ľudia správajú k zvieratám, v tej chvíli má pocit, že to musí povedať snáď každému na planéte, pretože určite, keď sa to ľudia dozvedia, budeme všetci vegáni. Omyl. Preto ľudí radšej inšpirujeme a edukujeme v tejto oblasti mierumilovnou formou. Čo si z toho každý zoberie, je na ňom. No určite to má väčší dosah ako výčitky, naliehanie a zakazovanie. Aj malý krôčik je krôčik a keď sto ľudí urobí malý skok, niekde sa to odraziť musí,” vysvetľujú.

Dnes platí, že denne navaria 80 až 100 obedov, čo sú čísla, na ktoré sú obe mimoriadne hrdé. “To nás na tom napĺňa najviac, pretože peniaze nie sú to, čo v tom hľadáme, je to vnútorný pocit, kedy sme šťastné a uvedomíme si, že 80 až 100 ľudí denne u nás má na obed niečo bez mäsa a živočíšnych produktov. Tieto čísla sú krásne a veríme, že vo svete len porastú,” dodávajú.

Aj takto môže vyzerať vegánsky obed. Foto: archív Simply Vegan

Do ich bistra si možno aj vďaka tomu často nájdu cestu aj ľudia, ktorí nemajú s mäsom problém. “Sú u nás vítaní naozaj všetci. Od vegánov, nevegánov, dietárov, celiatikov až po psy. Nerobíme rozdiely, myslíme, že veľa ľudí k nám pritiahnu hlavne poctivé čerstvé suroviny, láska s ktorou varíme, sezónnosť potravín a v neposlednom rade aj kvalita,” hovoria a so smiechom dodávajú: “Je skvelé vidieť k nám prísť robotníkov v montérkach, ako si kupujú vegánske ruské vajce, ktoré je na nerozoznanie od originálu. Veľakrát sa smejeme, pretože sme si stopercentne isté, že nevedia, že je to vegánske.”

Aj vegánske svadby

Simply Vegan do istej miery žije aj z cateringu, dievčatá sa neboja ani výziev ako sú vegánske svadby, čo je na Slovensku stále skôr zriedkavá záležitosť a málokto, ak vôbec, si takúto službu ponúknuť trúfa.

“Vegánska svadba je vždy pre nás veľká výzva, zodpovednosť, no aj akási méta, ktorá nás vycibrí a na jej konci sme si kuchársky opäť istejšie a sebavedomejšie. Takýto druh cateringu na svadby na Slovensku, pokiaľ vieme, nerobí nikto,” hovoria. Doposiaľ takýchto svadieb pripravovali 5. 

Hlavná foto: Soňa, Petra a ich jedlo, často na nerozoznanie od mäsitých pokrmov. Foto: koláž archív Simply Vegan