27. februára 2019

V utorok sa konalo slávnostné otvorenie nového oddelenia pre malé deti s rakovinou do veku osem rokov. Je porovnateľné s prestížnymi zahraničnými pracoviskami pre náročnú liečbu a prví pacienti by sa v ňom mali začať liečiť už v marci. Vybudovanie stálo vyše milióna eur a prispel naň štát aj súkromné osoby či firmy.

Jedinečný projekt zrealizovala nezisková organizácia Deťom s rakovinou, Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) a Klinika detskej hematológie a onkológie (KDHaO) v Bratislave. Oddelenie malých detí prešlo úplnou generálnou inováciou. Od dispozičných zmien cez inštaláciu vzduchotechniky, menila sa kompletne vnútorná fasáda, okná, podlahy, pribudli nové bezbariérové kúpeľne na izbách, nová zdravotechnika, dvere aj nábytok.

Na otvorení sa zúčastnil aj prezident Andrej Kiska či ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Foto: archív Deťom s rakovinou

Náročnú liečbu malých pacientov sprevádza mnoho život ohrozujúcich vedľajších účinkov a práve nové priestory spĺňajú tie najprísnejšie normy. „Pacienti u nás prechádzajú veľmi náročnou a dlhodobou liečbou. My im ju chceme čo najviac zľahčovať a tiež maximalizovať bezpečie prostredia, v ktorom sa liečia. Som nesmierne rada, že nové oddelenie pre malé deti a v podstate už celá naša Klinika detskej hematológie a onkológie spĺňajú najvyššie európske štandardy. Tento projekt je najväčším, aký sme v histórii kliniky zrealizovali. A to najmä vďaka skvelým ľuďom, ktorí sa rozhodli pomôcť, vďaka NÚDCH Bratislava a neziskovej organizácii Deťom s rakovinou,“ hovorí prednostka kliniky a predsedníčka správnej rady Deťom s rakovinou Alexandra Kolenová.

Slovenské nemocnice a roboty? Toto je 5 oblastí, ktoré menia naše zdravotníctvo

Dôležitou časťou oddelenia je nová zákroková miestnosť na odbery kostnej drene a lumbálne punkcie. Malí pacienti totiž po novom nebudú musieť na tieto zákroky chodiť na iné pracoviská, ale lekári prídu za nimi. „Lepšie sa bude pracovať aj zdravotným sestrám, ktoré budú malých pacientov sledovať na centrálnom monitore,“ povedal generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela.

Jedna z izieb na novom oddelení. Foto: archív Deťom s rakovinou

Prispel štát aj firmy

Projekt sa podarilo zrealizovať vďaka príspevku od ministerstva zdravotníctva vo výške 700 000 eur, z ktorej sa zaplatila najdrahšia položka – vzduchotechnika, okná a tiež prístrojové a interiérové vybavenie. Investovaná suma od súkromných darcov, firiem a verejnosti zatiaľ dosiahla výšku 600-tisíc eur. Sú v nej zahrnuté aj príspevky z 2 % z dane venované neziskovej organizácii Deťom s rakovinou v minulom roku.

30-miliónový zisk a rozširovanie. Chrenekov zdravotnícky biznis prosperuje

Organizácii koncom minulého roka pomáhal aj magazín Forbes. Na piatom výročnom podujatí Top Covers sme na charitatívnej dražbe vyzbierali 53-tisíc eur, ktoré sme rozdelili medzi tri neziskové projekty, vrátane Deťom s rakovinou. „Som veľmi vďačná množstvu šikovných ľudí a sponzorom, ktorí výrazne pomohli, tomu, aby sa naši pacienti mohli liečiť v nadštandardnom prostredí. Považujem to za naozaj veľký úspech a už teraz sa teším na realizáciu ďalších projektov, čím chceme neustále posúvať úspešnosť liečby našich pacientov vpred,“ hovorí Katarína Kösegiová, riaditeľka neziskovej organizácie.

O organizácii

Nezisková organizácia Deťom s rakovinou pôsobí na bratislavskej detskej onkológii od začiatku roka 2016. Jej zakladateľmi sú rodičia detí, ktoré sa tiež liečili na rakovinu. Rozhodli sa odovzdávať svoje skúsenosti rodinám, ktoré sa ocitnú na klinike a reálne pomáhať neustále zlepšovať prostredie, v ktorom sa deti liečia. Organizácia spolu s KDHaO vybudovala modernú nadštandardnú Dennú kliniku, ktorá funguje od roku 2017, a vďaka ktorej deti môžu viac času tráviť v domácom prostredí namiesto nemocničného lôžka.

Hlavná foto: Deťom s rakovinou