Skupina Agel, ktorá na Slovensku a v Českej republike prevádzkuje sieť zdravotníckych zariadení, si polepšila. V roku 2017 dosiahla konsolidovaný zisk 30 miliónov eur, čo je o vyše 6 miliónov viac ako za predchádzajúce finančné obdobie. A zdravotnícku spoločnosť Tomáša Chreneka, ôsmeho najbohatšieho Slováka podľa magazínu Forbes, čaká aktuálne ďalšia expanzia. Rozšíri sa napríklad o nemocnicu v Kežmarku, ktorú chcela v minulosti získať investičná spoločnosť Penta.
Tomáš Chrenek (54) je ôsmym najbohatším Slovákom s majetkom odhadovaným na 580 miliónov eur. Foto: archív Forbes
„Dosiahnutý zisk v minulom roku korešponduje s našimi rozvojovými plánmi, ktoré rátajú s dlhodobou expanziou, akvizíciami nových zdravotníckych zariadení a masívnymi investíciami do tých súčasných,“ vysvetľuje predseda predstavenstva spoločnosti Agel MUDr. Milan Leckéši.
REBRÍČEK: Biznisu sa venujú celé generácie. Toto sú naše najväčšie rodinné firmy
Na Slovensku prevádzkuje dvanásť nemocníc, pričom najväčšia z nich je súkromná Nemocnica Košice-Šaca, ktorá vlani vykázala čistý obrat takmer 35 miliónov eur. V minulom roku pritom do Chrenekovho portfólia pribudli u nás tri nové nemocnice – v Zlatých Moravciach, Leviciach a Komárne. V Česku to bola nemocnica Říčany. Celkovo do zdravotníckych zariadení Agel v roku 2017 investoval 16,4 milióna eur.
Do nemocnice v Leviciach chodia v rámci výmenných pobytov praxovať aj študenti z lekárskej fakulty Karlovej univerzity v Prahe. Foto: Agel
A tak ako minulý rok, aj tento je v pláne najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe ďalšie rozširovanie. Prevádzkovať bude nemocnicu v Kežmarku, kde Agel preinvestuje viac ako tri milióny eur, pričom zmluva je uzavretá na obdobie 20 rokov.
V susednom Česku, kde je Agel lídrom medzi súkromnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, sa spoločnosť zameriava na výstavbu novej pražskej nemocnice na zelenej lúke. Tá má vyrásť v Malešiciach, na východe hlavného mesta.
U našich západných susedov tiež Chrenek plánuje vybudovať strednú zdravotnícku školu v Českom Tešíne, pričom tento zámer je v rámci skupiny jedným z najnovších.
Penta má veľký apetít. Začala nakupovať lekárne v Taliansku
Ako vysvetľuje Leckéši, otvorenie prvej AGEL Strednej zdravotníckej školy v Ostrave sa stretlo s veľkým záujmom, a preto sa v tejto činnosti rozhodli pokračovať. Má ísť o jednu z ich odpovedí na personálnu krízu v českom zdravotníctve. „Nevylučujeme, že aj na Slovensku sa v budúcnosti otvorí podobný typ vzdelávacieho zariadenia,“ tvrdí hovorkyňa Alžbeta Sivá.
Skupina Agel zamestnáva 12,2-tisíc pracovníkov a v minulom roku vo svojich zariadeniach vykonala 5,3 milióna ambulantných ošetrení, 200-tisíc hospitalizácií a priviedla na svet takmer 13-tisíc detí. Prevádzkuje 22 nemocníc, sieť polikliník, lekárne, laboratóriá, distribučné spoločnosti a ďalšie špecializované zdravotnícke zariadenia.
Hlavná foto: Agel