7. júna 2018

Rodinné podnikanie je zrejme jedna z najstarších foriem podnikania v histórii ľudstva. V rodine funguje prirodzená súdržnosť a jej členovia si – väčšinou – môžu 100-percentne dôverovať. Forbes pripravil na jún rebríček najväčších rodinných firiem na Slovensku. Rebríček má celkovo 25 členov a tu je prvá desiatka!

 

Otto Berger. Foto: archív Forbes, Ondřej Pýcha

1. NIKÉ

Rodina: Bergerovci

Obrat: 394,8 mil. eur

Reklama

EBITDA: 14,3 mil. eur

V stávkovom biznise je radosť podnikať. Určite to platí o rodine Bergerovcov a ich stávkovej spoločnosti Niké, ktorá opäť láme rekordy. Po roku 2016, keď jej obrat narástol na rekordných 408 miliónov eur, sa tento ukazovateľ vlani ešte zvýšil na 465 miliónov. Bergerovci tak opäť potvrdili prvenstvo v našom rebríčku rodinných firiem. Niké bola jedna z prvých firiem, ktoré v postkomunistickom Československu vznikli. Jej založenie sa datuje do roku 1991. Vo firme stále velí Otto Berger, ktorý sa tento rok dožije 80. narodenín, a spoločne so synom Romanom v nej kontroluje 51-percentný podiel (z toho otec samotný kontroluje 32 percent).

 

Štefan Rosina. Foto: archív Forbes

2. Matador Group

Rodina: Rosinovci

Obrat: 198,8 mil. eur

EBITDA: 15,2 mil. eur

Koncom roka 2017 Matador predal minoritný podiel vo svojej automotive divízii (Matador Automotive Vráble a Matador RUS) spoločnosti Sodecia Automotive Europe. Konsolidované výsledky za rok 2017 však zatiaľ nie sú k dispozícii. Napriek tomu si rodina Rosinovcov udržiava silné postavenie nielen v našom rebríčku, ale nesporne zostáva aj jednou z top spoločností v krajine. V Matadore už pôsobia tri generácie Rosinovcov. Po otcovi Štefanovi firmu prebrali bratia Štefan a Miroslav, aktívny v spoločnosti je aj bývalý automobilový pretekár, 30-ročný (ďalší) Štefan Rosina. Bratia Miroslav a Štefan v spoločnosti vlastnia takmer 83-percentný podiel na základnom imaní firmy, zvyšných 17 percent patrí ich dlhoročnému spoločníkovi Jozefovi Vozárovi.

 

Ľubomír Harvánek (vľavo) s Mikulášom Dzurindom. Foto: Miroslava Cibulková/TASR

3. Raven

Rodina: Harvánekovci

Obrat: 248,3 mil. eur

EBITDA: 8,2 mil. eur

Skupina Raven patrí k najväčším distribútorom hutníckeho materiálu na Slovensku. Na jej čele stojí Ľubomír Harvánek (58), ktorý spoločnosť zakladal ešte v roku 1993, keď vznikol prvý veľkoobchodný sklad spoločnosti v Považskej Bystrici. V spoločnosti sú aktívni aj ďalší členovia rodiny. Mediálne sa však Harvánekovci držia v úzadí. Firma sa medzičasom rozrástla aj na trhy v Česku, Poľsku a Maďarsku a buduje si imidž jedného z najvýznamnejších predajcov hutníckeho tovaru vo visegrádskej štvorke. Na všetkých trhoch skupina celkovo zamestnáva okolo 730 ľudí, z toho viac ako 500 na Slovensku. V roku 2016 jej obrat dosiahol 237,5 milióna eur, čo bol oproti predošlému roku pokles z 259 miliónov (novšie údaje neboli k dispozícii).

 

Labašovci. Foto: archív Forbes

4. Labaš

Rodina: Labašovci

Reklama

Obrat: 229,3 mil. eur

EBITDA: 6,4 mil. eur

„Obchodníci z východu“, ktorí sa na titulku magazínu Forbes dostali v roku 2016. Firmu založil Miroslav Labaš začiatkom 90. rokov a spočiatku pôsobila v rodinnej garáži Labašovcov. Dnes sú vo firme aktívni aj jeho dvaja synovia Miroslav, vyštudovaný právnik, a Richard, ktorý si pred vstupom do rodinnej firmy vyskúšal podnikanie aj na vlastnú päsť. Labašovcom sa darí rozširovať nielen svoje veľkoobchodné, ale aj maloobchodné aktivity. Hlavne na východe Slovenska prevádzkuje Labaš 28 maloobchodných predajní Fresh. Spoločnosť v roku 2017 vykázala rekordný obrat 243 miliónov eur a hrubý zisk 4,4 milióna. Aktuálne už zamestnáva viac ako 1 400 ľudí.

 

Vladimír Poór na oslave 20. výročia ŽOS Trnava. Foto: TASR

5. ŽOS Trnava

Rodina: Poórovci

Obrat: 117,9 mil. eur

EBITDA: 8,3 mil. eur

Vladimír Poór mal nedávno jeden naozaj veľký dôvod na oslavu. Po dlhých 45 rokoch jeho futbalový tím Spartak Trnava získal titul majstra Slovenska. Okrem toho však Poórovci naďalej rozvíjajú aj rodinný biznis. Ich ŽOS Trnava Vladimír Poór získal v 90. rokoch počas neslávne známej privatizácie štátnych podnikov za vlády Vladimíra Mečiara. V spoločnosti ŽOS Trnava figuruje okrem otca Vladimíra aj jeho syn Martin, dcéra Natália či manželka Edita.

Spoločnosť dodáva svoje služby pre štátne firmy ako ZSSK Cargo či Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Práve koncom minulého roka sa jej podarilo získať zákazku od ZSSK na modernizáciu 50 osobných vozňov za takmer 45 miliónov eur (vrátane DPH). Nové zákazky spoločnosti pomôžu vylepšiť bilanciu. Za ostatné tri roky totiž jej obrat klesal zo 156 miliónov v roku 2015 cez 110 miliónov v roku 2016 na vlaňajších 88 miliónov.

 

Víťazoslav Moric mladší (tretí zľava). Foto: TASR

6. ŽOS Vrútky

Rodina: Moricovci

Obrat: 127,2 mil. eur

EBITDA: 6,9 mil. eur

Víťazoslav Moric, bývalý politik a ďalší známy privatizér z 90. rokov, v roku 2016 so svojou opravárenskou spoločnosťou ŽOS Vrútky vykázal stratu takmer šesť miliónov eur (novšie údaje neboli v čase tvorby rebríčka k dispozícii). Napriek tomu podnik Moricovcov, v ktorom sa okrem ďalších Moricovcov angažuje aj dcéra Eva a syn Víťazoslav mladší, patria k najúspešnejším rodinným spoločnostiam v našom rebríčku. Nový vietor do plachiet by mohol do ŽOS Vrútky priniesť nový investor, spoločnosť Budamar, ktorá podľa dostupných informácií v podniku získa zhruba tretinový podiel. Rodina Moricovcov si však v spoločnosti naďalej zachová komfortnú väčšinu.

 

Tomáš Chrenek. Foto: archív Forbes

7. Agel SK

Rodina: Chrenekovci

Obrat: 61,9 mil. eur

EBITDA: 5,1 mil. eur

Tomáš Chrenek (54) je ôsmym najbohatším Slovákom s majetkom odhadovaným na 580 miliónov eur. Cez českú spoločnosť Finitrading ovláda spoločne s ďalšími spolumajiteľmi severomoravské Třinecké železárny. Na Slovensku (aj v Česku, kde tento rodák z Nitry žije) je aktívny aj v zdravotníctve. Zdravotnícke aktivity vyvíja prostredníctvom divízie Agel. Na Slovensku prevádzkuje deväť nemocníc, pričom najväčšia z nich je Nemocnica Košice-Šaca, ktorá vlani vykázala čistý obrat takmer 35 miliónov eur. Údaje vo vizitke predstavujú priemer konsolidovaných výsledkov akciovej spoločnosti Agel SK za roky 2015 a 2016, novšie údaje neboli v čase uzávierky k dispozícii. V spoločnosti Agel je hlavným akcionárom Tomáš Chrenek senior, no jeho syn, vyštudovaný právnik Tomáš, má v nej tiež svoj podiel.

 

Emil Krajčík. Foto: archív Forbes

8. 101 Drogerie

Rodina: Krajčíkovci

Obrat: 56,4 mil. eur

EBITDA: 6 mil. eur

Do obratu Krajčíkovcov sme započítali aj dáta za stále relatívne malú, no sľubnú spoločnosť Emil Krajčík Agro, ktorú vlastní syn zakladateľa firmy, bývalý futbalista Matej Krajčík. Niekdajší hráč pražskej Slávie sa k otcovmu podnikaniu pripojil postupne, keď jeho futbalová kariéra ustupovala do úzadia. Kým 101 Drogerie sa zaoberá predajom kozmetického a drogériového tovaru, Emil Krajčík Agro má v predmete činnosti okrem iného chov rýb, poľnohospodársku prvovýrobu, mäsiarstvo či výrobu mliečnych produktov a kŕmnych zmesí. V rodinnom agrobiznise je naplno zaangažovaný aj Matejov mladší brat Lukáš. Spoločnosť 101 Drogerie, ktorú založil Emil Krajčík, vznikla v roku 1994 a prvú predajňu otvorila v Novom Meste nad Váhom. Jej materská spoločnosť Emil Krajčík, s.r.o., sídli v Senici, kde sa nachádza centrálny sklad spoločnosti na rozlohe 6 900 štvorcových metrov. Aktuálne má spoločnosť na Slovensku celkovo 181 maloobchodných prevádzok 101 Drogerie.

 

Vladimír Klocok (vľavo). Foto: TASR

9. OFZ

Rodina: Klocokovci

Obrat: 110,5 mil. eur

EBITDA: 2 mil. eur

Predsedom predstavenstva slovenského výrobcu ferozliatin OFZ so sídlom v Oravskom Podzámku je Vladimír Klocok. Vo firme s dlhoročnou históriou (začiatky výroby siahajú až do roku 1952) mu patrí 50,5-percentný podiel. V predstavenstve spoločnosti pôsobí aj jeho synovec Branislav. Údaje za rok 2017 neboli k dispozícii, v roku 2016 sa však spoločnosti podarilo vykázať obrat 104,6 milióna eur a hrubý zisk dosiahol 3,3 milióna eur. Začiatkom roka 2016 sa OFZ stala vlastníkom prevádzky OFZ Novokuzneck v Rusku, ktorá vyrába plnené profily pre oceliarsky priemysel. Zhruba 90 percent svojej výroby umiestňuje OFZ na stredoeurópskom trhu. V roku 2016 vyrobila spoločnosť 114-tisíc ton ferozliatin a plnených profilov, čo predstavovalo medziročný nárast o viac ako 10 percent. Firma zamestnávala viac ako 470 ľudí.

 

KJG rodinne firmy

10. KJG

Rodina: Kollárovci

Obrat: 47,1 mil. eur

EBITDA: 6 mil. eur

Každý klampiar túto značku pozná. A pravdepodobne o nej počuli aj všetci, čo stavali vlastný rodinný dom. V rodinnej firme KJG, ktorá patrí k top hráčom v tuzemskej výrobe odkvapov, plechov na strechy, ročne spracujú asi 40-tisíc ton suroviny ako pozinkovaný, medený, hliníkový či antikorový plech. Okrem strešnej krytiny je firma aktívna aj v obchode. Venuje sa predaju hutných materiálov, strešných doplnkov, strojov a náradia. Spoločnosť vznikla v roku 1993 v Čachticiach, keď ju založili štyria spoločníci, vrátane dvoch členov rodiny Kollárovcov. Dnes už firma patrí výlučne Kollárovcom a pôsobí v nej jeden zo spoluzakladateľov – Eduard Kollár mladší s manželkou Ľudmilou a synom Jakubom. Firma zamestnáva viac ako 350 ľudí, na Slovensku má päť veľkoskladov a jeden v Chorvátsku. Vlani jej čistý obrat dosiahol 48,4 milióna eur.

Celý rebríček ste mohli nájsť v júnovom Forbese.

METODIKA

Čísla, ktoré uvádzame pri jednotlivých rodinných firmách, predstavujú priemer obratu a ukazovateľa EBIDTA za ostatné tri roky (2015 – 2017). Vychádzali sme z údajov, ktoré boli verejne dostupné k 5. máju tohto roka. Obidva parametre pritom vstupujú do výpočtu celkového poradia firiem rovnakou váhou. Do rebríčka sme zaradili spoločnosti, v ktorých pracujú minimálne dve generácie z jednej rodiny (resp. vo viacerých spoločnostiach, v tomto prípade sme hľadali konsolidované údaje). Posudzovali sme transparentné spoločnosti s jasnou štruktúrou. Neposudzovali sme spoločnosti, ktoré patria manželom a ich deti ani iní členovia rodiny v nich nemajú podiely, resp. v nich aktívne nepôsobia.